J.K. Rowling II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

J.K. Rowling II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

J. K. Rowling, a właściwie Joanne Murray, jest brytyjską pisarką, scenarzystką, producentką filmową i telewizyjną, a także filantropką. Sławę przyniosła jej siedmiotomowa saga powieści fantasy „Harry Potter”. Książki te sprzedały się na całym świecie w ponad 500 milionach egzemplarzy i przetłumaczone zostały na co najmniej 70 języków. Rowling jest autorką nie tylko samych powieści, ale także wielu książek, które powstały wokół oryginalnej serii, takich jak „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” czy „Quidditch przez wieki”. Pod pseudonimem Robert Galbraith tworzy także serię powieści kryminalnych o Cormoranie Strike’u.

J. K. Rowling – życiorys i kariera

J. K. Rowling urodziła się 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury w Anglii. Pisarka uzyskała licencjat z filologii klasycznej oraz filologii romańskiej na Uniwersytecie w Exeter i rozpoczęła różne prace dorywcze, w tym jako dwujęzyczna sekretarka. W czasie wolnym zaczęła pisać powieści dla dorosłych, nigdy jednak nie zostały one opublikowane. Prace nad serią o Harrym Potterze Rowling rozpoczęła w 1990 roku. Często dojeżdżała w tym czasie do Manchesteru, gdzie planowała przeprowadzić się wraz z chłopakiem. Podczas jednej z takich podróży, gdy pociąg opóźniony był już cztery godziny, wpadła na pomysł postaci Harry’ego Pottera, Rona Weasley’a i Hermiony Granger. 30 grudnia 1990 roku matka Joanne Rowling zmarła na stwardnienie rozsiane, co znacząco odbiło się nie tylko na samej pisarce, ale także na fabule i świecie Harry’ego Pottera. Niedługo potem porzuciła pracę biurową w Manchesterze i rozstała się z chłopakiem. Na jakiś czas przeniosła się do Porto w Portugalii, by tam uczyć języka angielskiego, a równocześnie pisać. To tam poznała dziennikarza Jorge Arantesa, z którym odkryła wspólne zainteresowanie Jane Austen. Ich związek był dość niespokojny, zdecydowali się jednak pobrać 16 października 1992 roku. Ich córka, Jessica Isabel Rowling Arantes, urodziła się w Portugalii 27 lipca 1993 roku. W tym czasie J. K. Rowling kończyła właśnie pierwsze trzy rozdziały powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz szkice dalszej fabuły.

J. K. Rowling opisała później swoje małżeństwo z Arantestem jako „krótkie i katastrofalne”. Doświadczyła w nim przemocy domowej i od 17 listopada 1993 roku para oficjalnie pozostawała w separacji po tym, jak Jorge wyrzucił żonę z domu. Joanne Rowling wróciła z policją, by zabrać mu Jessicę i przez kolejne dwa tygodnie, nim wyjechała z Portugalii, ukrywała się wraz z córką. Pod koniec 1993 roku ona i Jessica, a także walizka ze szkicami fabuły oraz świata Harry’ego Pottera, dotarły do Edynburga.

Przez dłuższy czas Rowling i jej córka żyły w biedzie w wynajętym byle jakim mieszkaniu, w którym pisarka starała się nie tylko wiązać koniec z końcem, ale także pisać. Arantes przyjechał jeszcze do Szkocji w 1994 roku w poszukiwaniu byłej żony oraz córki. J. K. Rowling wystąpiła o zakaz zbliżania się, który został wydany 15 marca 1994 roku i po którym Jorge wrócił do Portugalii. Pisarka walczyła w tym czasie z głęboką depresją, udało się jej jednak z czasem wyjść na prostą dzięki pomocy medycznej. Rowling wniosła pozew o rozwód 10 sierpnia 1994 roku, został on sfinalizowany 26 czerwca 1995 roku.

Cykl o Harry’m Potterze

J. K. Rowling była zdeterminowana ukończyć swoją powieść. Często tworzyła w kawiarniach, równocześnie pracując jako sekretarka. W 1995 roku rozpoczęła kurs doszkalający dla nauczycieli, który ukończyła rok później. W tym samym 1996 roku zakończyła pisanie powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Agencja literacka Christopher Little zgodziła się reprezentować Rowling i wysłała rękopis powieści do dwunastu wydawnictw, wszystkie jednak go odrzuciły. Na publikację powieści, która rozpoczyna się od śmierci rodziców głównego bohatera zdecydował się Barry Cunningham kierujący działem literatury dziecięcej w Bloomsbury Publishing. Pierwszy tom cyklu pojawił się w Wielkiej Brytanii 26 czerwca 1997 roku. We wrześniu 1998 powieść ukazała się w Stanach Zjednoczonych. Zakup praw do amerykańskiego wydania pozwolił Rowling uzyskać pieniądze, za które kupiła mieszkanie w Edynburgu. „Kamień Filozoficzny” stał się bestsellerem New York Timesa w grudniu tego samego roku, rozpoczynając oszałamiający sukces serii oraz samej J. K. Rowling. Kolejne trzy tomy wydane zostały dość szybko, „Harry Potter i Komnata Tajemnic” w 1998 roku, „Harry Potter i Więzień Azkabanu” w 1999, a „Harry Potter i Czara Ognia” w 2000. Każdy sprzedawał się w nakładzie milionów egzemplarzy. Na piąty tom, „Harry Potter i Zakon Feniksa”, trzeba było poczekać trochę dłużej, ukazał się on, nie jak początkowo zapowiadano w 2002, lecz w 2003 roku. „Harry Potter i Książe Półkrwi” ukazał się w 2005 roku, a zamykające serię „Harry Potter i Insygnia Śmierci” w lipcu 2007. Poszczególne tomy serii autorstwa J. K. Rowling znajdziecie na Woblink jako książki papierowe.

Rowling o czarodziejskiej serii

Wydanie serii o Harrym Potterze przyniosło J. K. Rowling światową sławę i uznanie. Wyróżniona została wieloma nagrodami i odznaczeniami, w tym Orderem Imperium Brytyjskiego. Rowling stała się jedną z najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii oraz na świecie. W 1999 roku studio Warner Bros nabyło prawa filmowe do dwóch pierwszych powieści z serii za kwotę miliona dolarów. Rowling zachowała prawo do ostatecznego zatwierdzenia scenariusza i pewną kontrolę nad merchandisingiem. Pierwszy film na postawie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” wszedł na ekrany w listopadzie 2001 roku. Cykl ekranizacji zakończył się dwuczęściową adaptacją powieści „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Pierwsza z nich weszła do kin 19 listopada 2010 roku, a druga 15 lipca 2011 roku. W 2013 roku Warner Bros ogłosiło dalszą współpracę z Rowling w zakresie serii filmów o Newcie Scamanderze, autorze fikcyjnej książkiFantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Pierwszy z pięciu zapowiadanych obrazów ukazał się w listopadzie 2016 roku, drugi („Zbrodnie Grindelwalda”) w listopadzie 2018, a trzeci („Sekrety Dumbledore’a”) w kwietniu 2022 roku.

27 września 2012 roku na rynku wydawniczym pojawiła się pierwsza książka dla dorosłych autorstwa J. K. Rowling, „Trafny wybór”. Na jej podstawie powstał potem serial telewizyjny. Kolejne książki, czyli przede wszystkim seria powieści kryminalnych o detektywie Cormoranie Strike’u, ukazywały się pod pseudonimem Robert Galbraith, ale też Rowling nigdy tak naprawdę nie ukrywała, że to ona je pisze.

Książki J. K. Rowling w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie nie tylko poszczególne części serii o Harrym Potterze autorstwa J. K. Rowling, ale także takie książki jak: „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, „Trafny wybór”, „Baśnie barda Beedle’a”, „Życie jest sztuką” czy „Harry Potter i przeklęte dziecko”. Czekają tu na Was nie tylko jako książki papierowe, ale także audiobooki i ebooki, zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).