J.K. Rowling Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

J.K. Rowling Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

J. K. Rowling, a właściwie Joanne Murray, jest brytyjską pisarką, scenarzystką, producentką filmową i telewizyjną, a także filantropką. Sławę przyniosła jej siedmiotomowa saga powieści fantasy „Harry Potter”. Książki te sprzedały się na całym świecie w ponad 500 milionach egzemplarzy i przetłumaczone zostały na co najmniej 70 języków. Rowling jest autorką nie tylko samych powieści, ale także wielu książek, które powstały wokół oryginalnej serii, takich jak „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” czy „Quidditch przez wieki”. Pod pseudonimem Robert Galbraith tworzy także serię powieści kryminalnych o Cormoranie Strike’u.

J. K. Rowling – życiorys i kariera

J. K. Rowling urodziła się 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury w Anglii. Pisarka uzyskała licencjat z filologii klasycznej oraz filologii romańskiej na Uniwersytecie w Exeter i rozpoczęła różne prace dorywcze, w tym jako dwujęzyczna sekretarka. W czasie wolnym zaczęła pisać powieści dla dorosłych, nigdy jednak nie zostały one opublikowane. Prace nad serią o Harrym Potterze Rowling rozpoczęła w 1990 roku. Często dojeżdżała w tym czasie do Manchesteru, gdzie planowała przeprowadzić się wraz z chłopakiem. Podczas jednej z takich podróży, gdy pociąg opóźniony był już cztery godziny, wpadła na pomysł postaci Harry’ego Pottera, Rona Weasley’a i Hermiony Granger. 30 grudnia 1990 roku matka Joanne Rowling zmarła na stwardnienie rozsiane, co znacząco odbiło się nie tylko na samej pisarce, ale także na fabule i świecie Harry’ego Pottera. Niedługo potem porzuciła pracę biurową w Manchesterze i rozstała się z chłopakiem. Na jakiś czas przeniosła się do Porto w Portugalii, by tam uczyć języka angielskiego, a równocześnie pisać. To tam poznała dziennikarza Jorge Arantesa, z którym odkryła wspólne zainteresowanie Jane Austen. Ich związek był dość niespokojny, zdecydowali się jednak pobrać 16 października 1992 roku. Ich córka, Jessica Isabel Rowling Arantes, urodziła się w Portugalii 27 lipca 1993 roku. W tym czasie J. K. Rowling kończyła właśnie pierwsze trzy rozdziały powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz szkice dalszej fabuły.

J. K. Rowling opisała później swoje małżeństwo z Arantestem jako „krótkie i katastrofalne”. Doświadczyła w nim przemocy domowej i od 17 listopada 1993 roku para oficjalnie pozostawała w separacji po tym, jak Jorge wyrzucił żonę z domu. Joanne Rowling wróciła z policją, by zabrać mu Jessicę i przez kolejne dwa tygodnie, nim wyjechała z Portugalii, ukrywała się wraz z córką. Pod koniec 1993 roku ona i Jessica, a także walizka ze szkicami fabuły oraz świata Harry’ego Pottera, dotarły do Edynburga.

Przez dłuższy czas Rowling i jej córka żyły w biedzie w wynajętym byle jakim mieszkaniu, w którym pisarka starała się nie tylko wiązać koniec z końcem, ale także pisać. Arantes przyjechał jeszcze do Szkocji w 1994 roku w poszukiwaniu byłej żony oraz córki. J. K. Rowling wystąpiła o zakaz zbliżania się, który został wydany 15 marca 1994 roku i po którym Jorge wrócił do Portugalii. Pisarka walczyła w tym czasie z głęboką depresją, udało się jej jednak z czasem wyjść na prostą dzięki pomocy medycznej. Rowling wniosła pozew o rozwód 10 sierpnia 1994 roku, został on sfinalizowany 26 czerwca 1995 roku.

Cykl o Harry’m Potterze

J. K. Rowling była zdeterminowana ukończyć swoją powieść. Często tworzyła w kawiarniach, równocześnie pracując jako sekretarka. W 1995 roku rozpoczęła kurs doszkalający dla nauczycieli, który ukończyła rok później. W tym samym 1996 roku zakończyła pisanie powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Agencja literacka Christopher Little zgodziła się reprezentować Rowling i wysłała rękopis powieści do dwunastu wydawnictw, wszystkie jednak go odrzuciły. Na publikację powieści, która rozpoczyna się od śmierci rodziców głównego bohatera zdecydował się Barry Cunningham kierujący działem literatury dziecięcej w Bloomsbury Publishing. Pierwszy tom cyklu pojawił się w Wielkiej Brytanii 26 czerwca 1997 roku. We wrześniu 1998 powieść ukazała się w Stanach Zjednoczonych. Zakup praw do amerykańskiego wydania pozwolił Rowling uzyskać pieniądze, za które kupiła mieszkanie w Edynburgu. „Kamień Filozoficzny” stał się bestsellerem New York Timesa w grudniu tego samego roku, rozpoczynając oszałamiający sukces serii oraz samej J. K. Rowling. Kolejne trzy tomy wydane zostały dość szybko, „Harry Potter i Komnata Tajemnic” w 1998 roku, „Harry Potter i Więzień Azkabanu” w 1999, a „Harry Potter i Czara Ognia” w 2000. Każdy sprzedawał się w nakładzie milionów egzemplarzy. Na piąty tom, „Harry Potter i Zakon Feniksa”, trzeba było poczekać trochę dłużej, ukazał się on, nie jak początkowo zapowiadano w 2002, lecz w 2003 roku. „Harry Potter i Książe Półkrwi” ukazał się w 2005 roku, a zamykające serię „Harry Potter i Insygnia Śmierci” w lipcu 2007. Poszczególne tomy serii autorstwa J. K. Rowling znajdziecie na Woblink jako książki papierowe.

Rowling o czarodziejskiej serii

Wydanie serii o Harrym Potterze przyniosło J. K. Rowling światową sławę i uznanie. Wyróżniona została wieloma nagrodami i odznaczeniami, w tym Orderem Imperium Brytyjskiego. Rowling stała się jedną z najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii oraz na świecie. W 1999 roku studio Warner Bros nabyło prawa filmowe do dwóch pierwszych powieści z serii za kwotę miliona dolarów. Rowling zachowała prawo do ostatecznego zatwierdzenia scenariusza i pewną kontrolę nad merchandisingiem. Pierwszy film na postawie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” wszedł na ekrany w listopadzie 2001 roku. Cykl ekranizacji zakończył się dwuczęściową adaptacją powieści „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Pierwsza z nich weszła do kin 19 listopada 2010 roku, a druga 15 lipca 2011 roku. W 2013 roku Warner Bros ogłosiło dalszą współpracę z Rowling w zakresie serii filmów o Newcie Scamanderze, autorze fikcyjnej książkiFantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Pierwszy z pięciu zapowiadanych obrazów ukazał się w listopadzie 2016 roku, drugi („Zbrodnie Grindelwalda”) w listopadzie 2018, a trzeci („Sekrety Dumbledore’a”) w kwietniu 2022 roku.

27 września 2012 roku na rynku wydawniczym pojawiła się pierwsza książka dla dorosłych autorstwa J. K. Rowling, „Trafny wybór”. Na jej podstawie powstał potem serial telewizyjny. Kolejne książki, czyli przede wszystkim seria powieści kryminalnych o detektywie Cormoranie Strike’u, ukazywały się pod pseudonimem Robert Galbraith, ale też Rowling nigdy tak naprawdę nie ukrywała, że to ona je pisze.

Książki J. K. Rowling w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie nie tylko poszczególne części serii o Harrym Potterze autorstwa J. K. Rowling, ale także takie książki jak: „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, „Trafny wybór”, „Baśnie barda Beedle’a”, „Życie jest sztuką” czy „Harry Potter i przeklęte dziecko”. Czekają tu na Was nie tylko jako książki papierowe, ale także audiobooki i ebooki, zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Co znajdziesz w kategorii: Sport i Rekreacja

Literatura oscylująca wokół tematu sportu oraz rekreacji porusza zagadnienia wielu form ludzkiej aktywności, wpływającej na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Większość książek znajdujących się w tej kategorii to biografie najsłynniejszych sportowców oraz ludzi, którzy zmienili oblicze sportu. Z uwagi na dużą popularność piłki nożnej w Polsce znaczna część biografii jest poświęcona piłkarzom, takim jak Robert Lewandowski, Gareth Bale, Christiano Ronaldo czy David Villa. Obecne są tu również pozycje opowiadające historię niemieckiego futbolu czy też „Futbonomia” Simona Kupera i Stefana Szymańskiego pozwalająca spojrzeć na piłkę nożną z zupełnie innej perspektywy. Oprócz życiorysów piłkarzy w kategorii „Sport” znajdują się również biografie takich czempionów jak legenda snookera Steve Davis, najsłynniejszy koszykarz Michael Jordan oraz jeden z najdroższych pięściarzy na świecie Floyd Mayweather. Nie zabrakło tu również wielu znakomitych pozycji z literatury szachowej, w tym cenionych podręczników przeznaczonych do treningu tej skomplikowanej oraz wymagającej gry. Oprócz biografii sportowców czy podręczników przybliżających technikę danego sportu w obrębie tej kategorii mieszczą się również książki na temat diety podczas treningu („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Można tu znaleźć również wiele sportowych ciekawostek, na przykład książkę „Sportowa Warszawa przed I wojną światową” Łukasza Jabłońskiego, która przybliża sportowe życie dawnej stolicy, przedstawiając najpopularniejszych ówcześnie sportowców i najczęściej uprawiane dyscypliny.