J.R.R. Tolkien Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

J.R.R. Tolkien Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

J.R.R. TolkienJohn Ronald Reuel Tolkien – urodził się w 1892 roku. To brytyjski pisarz, poeta, prozaik, publicysta, filolog, wykładowca akademicki, popularyzator powieści fantasy. Tolkien jest autorem serii fantasy, która rozgrywa się w fikcyjnym świecie o nazwie Śródziemie. Toczy się w nim fabuła takich powieści jak „Hobbit”, „Silmarillion”, trylogia „Władcy Pierścieni” („Drużyna pierścienia”, „Dwie wieże”, „Powrót króla”). Książki Tolkiena sprzedały się na całym świecie w liczbie kilkuset milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najpopularniejszych pisarzy w historii.

Tolkien opublikował przeszło sto dłuższych i krótszych tekstów na temat filologii i literatury dawnej. Był także konsultantem w trakcie powstawania najważniejszego na świecie słownika języka angielskiego – Oxford English Dictionary. Tolkien był poliglotą – posługiwał się blisko trzydziestoma językami. Znał kilka języków starodawnych – m.in. łacinę, staroislandzki, anglosaski oraz staroirlandzki. Dzięki dobrej znajomości konstrukcji językowych pisarz lubił wymyślać zabawy i gry słowne. Ponadto tworzył własne języki, czego przykład można zobaczyć we „Władcy Pierścieni”.

Na dorobek artystyczny Tolkiena duży wpływ miała służba w wojsku i walka w czasie I wojny światowej. Choć w armii początkowo pracował w łączności i przy tłumaczeniach, to w 1916 roku doświadczył okrucieństwa wojny na własnej skórze. Tolkien brał czynny udział w bitwie pod Sommą. 8 listopada musiał opuścić front w wyniku objawów gorączki okopowej.

Hobbit - jedna z najważniejszych powieści J.R.R. Tolkiena

W 1937 roku ukazała się jedna z najważniejszych powieści J.R.R. Tolkiena. Książką „Hobbit, czyli tam i z powrotem” brytyjski pisarz zaprezentował czytelnikom świat, który wkrótce stanie się jednym z najpopularniejszych fikcyjnych uniwersów w historii literatury. Akcja powieści rozgrywa się w Śródziemiu, świecie fantasy wykreowanym przez Tolkiena. Tworząc Śródziemie, Tolkien silnie inspirował się mitami, religiami nordyckimi, baśniami i legendami.

Do hobbita Bilba Bagginsa przybywa czarodziej Gandalf. Towarzyszy mu grupa krasnoludów dowodzona przez Thorina. Krasnoludy planują wyprawę w celu odzyskania straconych skarbów, które zostały ukryte we wnętrzu Samotnej Góry. Gandalf uważa, że Biblio będzie znakomitym towarzyszem podróży, a dzięki jego zdolnościom włamywacza łatwo będzie odzyskać kosztowności. Po drodze grupa trafia do elfickiej wioski Rivendell, przeżywa porwanie przez gobliny, spotyka Beorna, który potrafi zmieniać się w niedźwiedzia oraz natrafia na tajemniczego Golluma. Największym wyzwaniem okazuje się jednak przechytrzenie wielkiego smoka Smauga, który pilnuje skarbów w Samotnej Górze. Dochodzi również do bitwy Pięciu Armii, w której zjednoczone siły krasnoludów, elfów i ludzi walczą z goblinami i wargami.

W wielu krajach świata „Hobbit” znajduje się na liście lektur szkolnych szkoły podstawowej.

Władca Pierścieni

W 1954 roku ukazał się pierwszy tom kultowej trylogii „Władca Pierścieni” pt. „Drużyna pierścienia”. Choć „Władca Pierścieni” składa się z sześciu ksiąg i został wydany w trzech tomach, to stanowi zamkniętą historię. Tolkien planował wydać powieść w formie jednej książki. Niestety w związku ze zbyt dużą objętością wydawcy przekonali pisarza do podzielenia opowieści na trzy tomy. Dodatkowym czynnikiem, który wpłynął na wydanie „Władcy Pierścieni” w formie trylogii, była cena papieru, która w czasie wojny drastycznie wzrosła. Wydawanie książek w odstępach czasowych pozwoliło lepiej zaplanować publikację. Warto też zwrócić uwagę, że cena nieporęcznego, opasłego tomu „Władcy Pierścieni” na pewno byłaby zaporowa dla wielu czytelników, zwłaszcza w dobie powojennego kryzysu. Druga część – „Dwie wieże” – również ukazała się w 1954 roku. W 1955 roku ukazała się trzecia część serii pt. „Powrót króla”.

Fabuła „Władcy Pierścieni” rozgrywa się 60 lat po wydarzeniach opisanych w „Hobbicie”. Gandalf orientuje się, że pierścień, który jest w posiadaniu Bilbo Bagginsa to Jedyny Pierścień. Pierścień został stworzony przez władcę ciemności Saurona i pozwala kontrolować pozostałe Pierścienie Władzy. Jeśli pierścień Bilba trafi znów w ręce Saurona, cały znany świat czeka zagłada. Jedynym rozwiązaniem, by uniknąć tragicznego losu, jest zniszczenie pierścienia w ogniu Ordodruiny, gdzie został wykuty. Misji zniszczenia przedmiotu podejmuje się Frodo Baggins, krewny Bilba. Żeby misja doszła do skutku, potrzebne jest hobbitowi wsparcie. W tym celu Gandalf pomaga mu zebrać tytułową drużynę pierścienia. W jej skład wchodzą czarodziej Gandalf, krasnolud Gimli, namiestnik Gondoru Boromir, elf Legolas, dziedzic Isildura Aragorn oraz hobbici Samwise, Merry i Pippin. Zadanie nie będzie łatwe, ponieważ Jedyny Pierścień źle oddziałuje na swoich posiadaczy. Za wszelką cenę chce go odzyskać także jego poprzedni właściciel, Gollum. W tym samym czasie Sauron zbiera potężną armię orków, którzy mają pomóc mu podbić wszystkie królestwa Śródziemia.

Na podstawie „Władcy pierścieni” powstały trzy wysokobudżetowe ekranizacje w reżyserii Petera Jacksona. Łącznie filmy „Drużyna pierścienia”, „Dwie wieże” i „Powrót króla” otrzymały siedemnaście Oscarów. Ostatnia część trylogii zwyciężyła w jedenastu kategoriach – we wszystkich, w których była nominowana.

„Silmarillion”, „Dzieci Húrina” i inne dzieła wydane po śmierci Tolkiena

John Ronald Reuel Tolkien zmarł w 1973 roku. Za życia udało mu się wydać kilkadziesiąt wierszy i powieści, w tym książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, trylogię „Władcy Pierścieni”, „Rudy Dżil i jego pies” czy „Kowal z Podlesia Większego”.

Po śmierci Tolkiena jego spuścizną zajął się syn – Christopher Tolkien. Autor „Władcy Pierścieni” pozostawił po sobie tysiące notatek, opracowań, niedokończonych opowiadań i powieści. Christopher redagował, kompletował i czuwał nad rzetelnym wydaniem książek napisanych przez ojca. Pośmiertnie ukazały się takie dzieła jak „Silmarillion”, „Dzieci Húrina” czy „Legenda o Sigurdzie i Gudrun”.

Niewątpliwie najważniejszym dziełem wydanym po śmierci Tolkiena jest „Silmarillion”. To zbiór opowieści o Dawnych Dniach, czyli Pierwszej Erze Świata. Dzięki tej książce czytelnicy mogą dowiedzieć się, jak powstało Śródziemie, skąd wzięły się Pierścienie Władzy, jak powstały Silmarile, cudowne klejnoty wykute przez Fëanora.

Christopher był odpowiedzialny również za redakcję i porządkowanie korespondencji ojca. Wśród opublikowanych listów ważną część stanowią te wymieniane z C.S. Lewisem, autorem „Opowieści z Narnii”.

Tolkien poznał Lewisa na studiach. Przyszli pisarze szybko stali się bliskimi przyjaciółmi. Ta znajomość miała ogromny wpływ na ich życie osobiste i twórczość. Tolkien mocno wpłynął na rozwój duchowy Lewisa. Z zachowanych do dziś listów można dowiedzieć się, że obaj pisarze konsultowali się ze sobą w sprawach konstrukcji i rozwiązań fabularnych poszczególnych epizodów swoich powieści. O tej niezwykłej relacji książkę pt. „Tolkien i C. S. Lewis. Historia niezwykłej przyjaźni” napisał Colin Duriez.

Książki J.R.R. Tolkiena na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki J.R.R. Tolkiena we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Wśród nich również wyjątkowego ebooka, w którego skład wchodzą wszystkie trzy tomy „Władcy Pierścieni”: „Drużyna pierścienia”, „Dwie wieże” i „Powrót króla”.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.