Jacek Dehnel Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jacek Dehnel Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Jacek Dehnel urodził się w 1980 roku. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych współczesnych polskich prozaików. Oprócz pisania powieści zajmuje się tłumaczeniami, pisaniem felietonów i poezji, a nawet malarstwem. Tłumaczył między innymi Philipa Larkina i Edmunda White'a. Jednym z najważniejszych przekładów w jego karierze jest „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda, który ukazał się w 2013 roku nakładem Wydawnictwa Znak. Ponadto przekładał Henry'ego Jamesa, Wilhelma Mullera i Chajima Nachmana Bialika. Jest również aktywistą społecznym. Dehnel jest zdeklarowanym homoseksualistą, intensywnie walczy o prawa mniejszości, regularnie wypowiada się na temat osób i zjawisk nieheteronormatywnych.

W 2019 roku został jednym z inicjatorów i założycieli Unii Literackiej, stowarzyszenia mającego na celu reprezentowanie interesów twórców – pisarzy, tłumaczy, ilustratorów i edytorów wobec innych instytucji oraz osób prawnych. Głównie w zakresie praw autorskich i obowiązków prawnych związanych z działalnością artystyczną.

Pierwsze książki Jacka Dehnela

Jacek Dehnel debiutował w 1999 roku zbiorem opowiadań „Kolekcja”. Wydanie książki było nagrodą w konkursie literackim Miasta Gdańska. Pierwszą książką poetycką Dehnela był tom „Światy równoległe”, za który otrzymał prestiżową Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Pierwszą poważną powieścią natomiast „Lala”, wydana w 2006 roku przez prestiżowe wydawnictwo W.A.B. To książka z czerpiąca z tradycji rodzinnej sagi, biografii, powieści o dorastaniu i wywiadu-rzeki. Bohaterką jest urodzona w 1919 roku dziewczynka, która nie otrzymuje imienia. Rodzice przez kilka lat mówią o niej „Lalka”, „Laleczka”. Ostatecznie do końca życia pozostaje Lalą. Książka stanowi opowieść o kobiecie, która przeżyła najokrutniejsze stulecie w historii Europy, widziana z perspektywy świadka tych wszystkich okropnych wydarzeń.

Książki wydane przez W.A.B.

Przez większość kariery autorskiej, Jacek Dehnel związany jest z warszawskim Wydawnictwem W.A.B. Tam ukazała się wspomniana „Lala” oraz kolejne jego książki: „Rynek w Smyrnie” (2007), „Balzakiana” (2008), „Fotoplastikon” (2009), „Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya” (2011), „Młodszy księgowy. O książkach, czytaniu i pisaniu” (2013) „Matka Makryna” (2014) oraz „Dziennik Roku Chrystusowego” (2015).

Nagrody

Jacek Dehnel jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. W wieku 25 lat otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za debiutancki tom poetycki pt. „Żywoty równoległe” oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji”. Dwa lata później otrzymał Paszport Polityki w kategorii literatura. Następnie wyróżniony został „Śląskim Wawrzynem Literackim”. Trzykrotnie nominowano go do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, a pięciokrotnie znajdował się wśród kandydatów do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2020 otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Ale z naszymi umarłymi”.

Maryla Szymiczkowa

W 2015 roku ukazała się powieść „Tajemnica Domu Helclów” napisana przez enigmatyczną autorkę Marylę Szymiczkową. Za tym pseudonimem kryje się para Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Wspólnie, pod sztandarem Szymiczkowej wydali już trzy części cyklu retro-kryminalnego, którego fabuła rozgrywa się w Krakowie przełomu XIX i XX wieku. Główną bohaterką serii jest profesor Szczupaczyńska. W pierwszym tomie kobieta podejmuje się rozwiązania zagadki zniknięcia jednej z pensjonariuszek Domu Helclów.

Cykl Szymiczkowej to zaskakujący i niezwykle wciągający pastisz literacki, który dowodzi, że również w świecie mieszczuchów może dojść do sensacyjnej zbrodni. To połączenie klasycznego kryminału z satyrą, nie tylko na minioną, ale również obecną epokę.

Ebooki książek Jacka Dehnela

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie nie tylko książki papierowe, ale również ebooki książek Jacka Dehnela, wydane przez Wydawnictwo Literackie oraz Wydawnictwo Znak. Oprócz wspomnianego wyżej cyklu napisanego pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa znajdziecie tu takie powieści, jak „Krivoklat” oraz „Ale z naszymi umarłymi”.

Krivoklat” to kolejny dowód na to, że Dehnel uwielbia bawić się konwencją. W powieści poznajemy tytułowego Krivoklata, wieloletniego pacjenta zakładów dla psychicznie chorych. Mężczyzna zostaje obwołany przez austriacką prasę „kwasowym wandalem”. Krivoklat używa specjalnie przygotowanego preparatu, którym opryskuje drogocenne obrazy. Na swoim koncie ma bogatą historię dewastowania dzieł sztuki w najsłynniejszych europejskich muzeach. A najgorsze, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Przewrotna powieść Dehnela to kolejny antymieszczański pastisz w jego twórczości. To przepełniona czarnym humorem opowieść o człowieku, który wychodzi naprzeciw społeczeństwu.

Ale z naszymi umarłymi – najnowsza powieść Jacka Dehnela

Najnowszą książką Jacka Dehnela jest powieść „Ale z naszymi umarłymi”, wydana w 2019 roku. To kolejny zwrot Dehnela w kierunku Krakowa – tutaj rozgrywa się akcja książki oraz tu swoją siedzibę ma Wydawnictwo Literackie, pod którego szyldem się ukazała. Punktem wyjścia do napisania powieści były słowa Marii Janion: „do Europy – tak, ale razem z naszymi umarłymi”, do których nawiązuje również tytuł książki.

W powieści Dehnel opisuje medialną gorączkę, jaka wybuchła po dramatycznym odkryciu, że na jednym z okolicznych cmentarzy dochodzi do dewastacji grobów, z których znikają ciała. Wkrótce okazuje się, że płyty nagrobne rozbito od środka. W mieście zaczynają się dziać rzeczy, o których nie śniło się nikomu w najgorszych koszmarach. W 2020 roku za tę powieść Jacek Dehnel otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

W księgarni internetowej Woblink możecie kupić książki Jacka Dehnela w formie ebooków, audiobooków oraz książek papierowych.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!