Jacek Dukaj Podręczniki i Encyklopedie - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jacek Dukaj Podręczniki i Encyklopedie - książki, ebooki i audiobooki

Jacek Dukaj jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy science-fiction. W swoich książkach często przedstawia świat przyszłości oraz alternatywne wersje historii. Jedną z jego najważniejszych książek jest „Lód” – przeszło 1000-stronicowa opowieść o przygodach Benedykta Gierosławskiego, który na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim na poszukiwania swojego ojca. Drugą wartą wyróżnienia książką jest zbiór opowiadań „W kraju niewiernych”. Znajduje się w nim opowiadanie „Katedra”, na podstawie którego Tomasz Bagiński stworzył animację nominowaną do Oscara. W 2020 roku na platformie Netflix swoją premierę miał miniserial „Kierunek: Noc”, który powstał w oparciu o eksperymentalną powieść „Starość aksolotla”. Dukaj jest najczęściej nagradzanym polskim pisarzem tworzącym w gatunku fantastyki i fantastyki naukowej. Na swoim koncie ma Srebrny Glob, sześć Nagród im. Janusza A. Zajdla i trzy nagrody Śląkfa. Za „Lód” otrzymał Nagrodę im. Kościelskich oraz Europejską Nagrodę Literacką. Ponadto nominowany był do Paszportu „Polityki”.

Debiut literacki

Dukaj studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował w 1990 roku na łamach miesięcznika „Fantastyka”. Później swoje teksty publikował także w „Fenixie” „Nowej Fantastyce”. Swoją pierwszą książkę – „Xavras Wyżryn” ‒ opublikował w 1997 roku.

Lód

W 2007 roku ukazał się „Lód” – przeszło 1000-stronicowa opowieść o Benedykcie Gierosławskim, polskim matematyku wysłanym do Irkucka w poszukiwaniu zaginionego ojca. Zadanie zleca mu Ministerstwo Zimy. Krążą bowiem plotki, że ojciec Benedykta potrafi rozmawiać z tajemniczymi aniołami mrozu. Akcja powieści rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, w której nie doszło do wybuchu I wojny światowej. Królestwo Polskie nadal pozostaje pod kontrolą rosyjskiego cara. Cały obszar Warszawy skuty jest wiecznym lodem, nawet w środku lata drogi zasypane są śniegiem.

Zbiory opowiadań

Oprócz powieści Jacek Dukaj publikuje zbiory opowiadań. W 2000 roku ukazał się kultowy zbiór „W kraju niewiernych”. Znalazło się w nim opowiadanie „Katedra”, które Tomasz Bagiński wykorzystał do stworzenia animacji o tym samym tytule. Ostatecznie film, którego scenariusz powstał na podstawie „Katedry”, był nominowany do Oscara. W 2004 roku ukazała się reedycja debiutanckiej książki Dukaja poszerzona o kilka krótkich tekstów. Wydawnictwo Literackie wydało zbiór pod nowym tytułem – „Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe”. W 2010 roku ukazał się przeszło 800-stronicowy zbiór tekstów pt. „Król Bólu”.

Pozostałe książki Jacka Dukaja

W 2001 roku ukazała się powieść „Czarne oceany”, w której Dukaj przedstawił wizję przyszłości. Akcja książki rozgrywa się w 2060 roku w Stanach Zjednoczonych. Trwają wojny ekonomiczne prowadzone przez komputery. Głównym bohaterem jest Nicolas Hunt, który bada zjawisko cyberwojen. Rok później ukazały się dwie krótsze powieści – „Córka łupieżcy” i „Extensa”. W 2004 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się powieść „Inne pieśni”. Jej akcja rozgrywa się w świecie podobnym do naszego, którym rządzą jednak odmienne prawa – byty składają się bowiem z materii oraz formy, która określa dokładnie, czym jest byt. Dlatego ludzie potrafią zmieniać swój byt i formę – do tego stopnia, że silniejsi mogą wpływać na wygląd i myśli słabszych. Kolejne lata przyniosły „Perfekcyjną niedoskonałość” (2004) i „Wrońca” (2009) – graficzną opowieść o stanie wojennym z ilustracjami Jakuba Jabłońskiego. Najnowszą książką Dukaja jest zbiór esejów „Po piśmie”, w którym pisarz komentuje kondycję współczesnego świata i zastanawia się nad tym, co może nam przynieść przyszłość.

Kierunek: Noc

W maju 2020 roku swoją premierę miał serial produkcji Netflixa, który powstał w oparciu o eksperymentalną powieść Dukaja. Fabuła serialu „Kierunek: Noc” nawiązuje do „Samotności aksolotla”. Po dramatycznej w skutkach eksplozji na Słońcu członkowie załogi i pasażerowie samolotu uciekają w stronę zachodu, by ukryć się w mroku.

Wszystkie książki Jacka Dukaja w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Podręczniki i Encyklopedie

Kategoria „Podręczniki / Encyklopedie” zawiera publikacje skupiające się przede wszystkim na edukacji, nauce i rozwoju. W tym dziale znajdują się m.in. podręczniki, pomoce naukowe, repetytoria czy opracowania z każdej dziedziny. Księgarnia internetowa Woblink.com oferuje szeroki wybór różnorodnych leksykonów, albumów czy słowników, np. „Ilustrowany słownik terminów literackich”, „Filmowy leksykon psychologii”, „Leksykon fantastyki”, „Leksykon noblistów” czy album „Made in Poland”, który prezentuje produkty i marki, z których Polska słynie na świecie. W kategorii „Podręczniki / Encyklopedie” znajdują się również prace Władysława Kopalińskiego, najwybitniejszego polskiego leksykografa, tłumacza i publicysty, po którego dorobek naukowy chyba nigdy nie przestaniemy sięgać. W serwisie Woblink.com znajdziemy m.in. takie prace Kopalińskiego jak „Koty w worku, czyli z dziejów pojęć i rzeczy”, „Od słowa do słowa. Leksykon”, „Przygody słów i przysłów. Leksykon” czy „Opowieści o rzeczach powszednich”. Znajdziemy tutaj również lektury wraz ze szczegółowymi streszczeniami, analizami, charakterystykami bohaterów czy ważnymi pojęciami. Książki te stanowią niezrównaną pomoc podczas przygotowań do zajęć i testów. W kategorii „Podręczniki / Encyklopedie” nie mogło zabraknąć publikacji Jerzego Bralczyka, jednego z najbardziej uznanych polskich językoznawców i specjalisty w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. W serwisie Woblink.com znajdują się takie książki językoznawcy jak „Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka”, „1000 słów”, „Rozmowy przy stole”, „500 zdań polskich” czy „Świat przez słowa”.