Jacek Komuda Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jacek Komuda Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Jacek Komuda jest polskim pisarzem i historykiem, autorem powieści, esejów i opowiadań, których fabuła osadzona jest najczęściej w realiach Rzeczypospolitej czasów sarmackich, a także licznych dzieł fantasy. Jego książki cieszą się niesłabnącą popularnością wśród polskich czytelników i sprzedały się w nakładzie pół miliona egzemplarzy. Jacek Komuda pisze raczej ku przestrodze niż pokrzepieniu serc - ukazuje dawne postacie i miejsca, zarówno te najsłynniejsze, jak i zupełnie zapomniane. Miotani namiętnościami bohaterowie to ludzie z krwi i kości, których codzienność nie jest usłana różami. Komuda uczestniczy także w historycznych rekonstrukcjach jako XVII-wieczny husarz, pancerny oraz Lisowczyk - na grzbiecie swojego konia przemierzył także dużą część Polski, Ukrainy i Karpat Wschodnich. Najbardziej znanymi dziełami historyka pozostają powieści składające się na cykl “Samozwaniec” (lub “Orły na Kremlu”) wydany przez Wydawnictwo Fabryka Słów. Komuda jest także stałym współpracownikiem tygodnika “Do Rzeczy”.

Jacek Lech Komuda - znawca sarmatów

Urodzony 23 czerwca 1972 roku Jacek Komuda z wykształcenia jest historykiem, znawcą zwłaszcza Rzeczypospolitej szlacheckiej oraz Kozaczyzny zaporoskiej. Literacko zadebiutował w roku 1991 na łamach “Fantastyki” opowiadaniem “Czarna Cytadela”, a w 1999 roku ukazało się jego dzieło “Opowieści z Dzikich Pól”. Od 2002 roku Komuda jest związany z Wydawnictwem Fabryka Słów, gdzie wydany został między innymi jego cykl “Orły na Kremlu”, którego głównym bohaterem jest szlachcic-awanturnik Jacek Dydyński, żyjący w czasach wyprawy Dymitra Samozwańca na Moskwę (1604-1606). Jacek Komuda został wyróżniony między innymi nagrodą im. Leona Teligi za powieść marynistyczną “Galeony wojny”, a jego “Diabeł Łańcucki” był nominowany do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Oprócz bycia historykiem i zawodowym pisarzem, Komuda jest także współautorem gry fabularnej “Dzikie Pola’”, scenariuszy do gier wideo “Wiedźmin”, “Earth 2160” i “Deadfall Adventures”, a także redaktorem miesięcznika “Gamestar”. Pracował również w czasopismach “Click!” i “Komputer Świat Gry”, a jego teksty ukazywały się na łamach magazynu “Miecz i magia”.

“Orły na Kremlu” Jacka Komudy

Pierwszy tom cyklu “Orły na Kremlu” autorstwa Jacka Komudy zatytułowany “Samozwaniec. Tom 1” ukazał się w roku 2009. Opowiada on historię szalonej, awanturniczej wyprawy Polaków na Moskwę, która miała miejsce w roku 1605. Ta pełna bitew, husarii, lodowych pustkowi Rosji i szlacheckiej Rzeczypospolitej powieść szybko zyskała grono wiernych czytelników. “Samozwaniec. Tom 2” opowiada o tych zuchwałych skrzydlatych jeźdźcach, którzy zmieniają w pył armie cara Borysa Godunowa pod dowództwem Dymitra Samozwańca. W tomie “Samozwaniec. Tom 3” polskie wojska w Moskwie ponoszą sromotną klęskę i gnane są na Sybir. Wola walki wciąż jednak tli się w tych, którzy ocaleli - a dopóki starczy sił, póty i nadzieja nie gaśnie. Podstawowy cykl zamyka wydany w 2013 roku “Samozwaniec. Tom 4”. Kolejna powieść, “Samozwaniec. Moskiewska ladacznica. Tom 1” rozpoczyna się od obrazu dramatycznego - ciało cara Dymitra związane powrozem, ciągnięte jest za sznur uwiązany do jego przyrodzenia na Plac Czerwony, gdzie koło Łubnego Miasta zwłoki zostają spalone, a prochy wystrzelone z armaty w stronę Rzeczpospolitej. Czy to koniec “Dymitriad”? Nie - oto w kolejnych miastach i wioskach moskiewskich zaczynają pojawiać się kolejni samozwańcy! Podają się za cudownie uratowanego carewicza Dymitra Iwanowicza, syna Iwana Groźnego, a tym samym prawowitego następcę moskiewskiego tronu. Na razie nie wiadomo, kiedy ukaże się kolejna część cyklu.

Książki Jacka Komudy w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie liczne dzieła autorstwa Jacka Komudy. Oprócz “Samozwańca” dostępny jest tutaj także cykl “Jaksa”, powieści “Wilcze gniazdo”, “Bohun”, “Czarna szabla” i “Diabeł Łańcucki”, które opowiadają o historii XVII-wiecznych kresów. Walki polskiej floty w czasach Zygmunta II Wazy wypełniają karty “Galeonów wojny”, a “Czarna bandera” wprowadza nas w świat korsarzy i buntowników. “Villon: Imię bestii” oraz “Villon: Herezjarcha” to historia Franciszka Villona, francuskiego wyklętego poety, żyjącego w XV wieku. W serii “Polscy bohaterowie” znajdziemy tomy “Hubal”, “Westerplatte”, “Wizna” oraz “Zawisza. Czarne krzyże”. Na Woblinku czekają także “Warchoły, złoczyńcy i pijanice, czyli spis hultajów z czasów Rzeczypospolitej szlacheckiej”, “Ostatni honorowy” czy “Krzyżacka zawierucha”. Dzieła Jacka Komudy dostępne są jako książki papierowe bądź audiobooki - ruszajcie wraz z nimi w wir wojen, walk i awanturniczych wypadów!

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!