Jack Kerouac Podręczniki i Encyklopedie - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Listy, Ebook | Allen Ginsberg, Jack Kerouac

    "Opracowali Bill Morgan i David Stanford Jacka Kerouaca i Allena Ginsberga — pisarzy, ikony kultury, najbardziej znanych przedstawicieli „beat generation” — łączyła nie tylko wrażliwość artystyczna, ale także głęboka, wieloletnia przyjaźń. Dzięki ogromnemu zbiorowi korespondencji przyjaźń ta ukazuje się w swej fascynującej pełni. To barwna, intrygująca, żywa, zaskakująca niezwykłą spostrzegawczością i intensywnością przeżycia rozmowa dwóch indywidualności. Ponad dwieście op...

Jack Kerouac Podręczniki i Encyklopedie - książki, ebooki i audiobooki

Jack Kerouac, a właściwie Jean-Louis Lebris de Keroua, to amerykański powieściopisarz, poeta i artysta kanadyjskiego pochodzenia, jeden z czołowych przedstawicieli Beat Generation. Zadebiutował w 1950 roku tytułem „Miasteczko i miasto”, jednak jego najsłynniejszą książką jest „W drodze” z 1957 roku. To autobiograficzna powieść, która jest określana mianem sztandarowego dzieła epoki bitników. Pisarz przyszedł na świat 12 marca 1922 roku w Lowell w Massachusetts. Rodzina przyszłego pisarza wyemigrowała do Nowej Anglii w poszukiwaniu pracy. W domu Kerouac posługiwano się językiem francuskim – Jack do szóstego roku życia nie mówił po angielsku. Kiedy był małym chłopcem, zmarł jego starszy brat Gérard. Wydarzenie to stanie się dla pisarza impulsem do napisania książki „Wizje Gerarda”. Autor „W drodze” był uzdolniony sportowo. Szybko stał się gwiazdą lokalnego klubu piłkarskiego, dzięki czemu zdobył stypendium Columbia University w Nowym Jorku, które bezpowrotnie zmieniło jego życie. To właśnie na Uniwersytecie Columbia poznał ludzi, razem z którymi wpłynął na kształt kontrkultury. Byli to członkowie Beat Generation: Neal Cassady, William S. Burroughs i Allen Ginsberg.

Życiorys Jacka Kerouaca

Kerouac był trzykrotnie żonaty. Jako biseksualista utrzymywał intymne stosunki z Allenem Ginsbergiem i Gore Vidalem. Zmarł 21 października 1969 roku w Szpitalu Św. Antoniego w St. Petersburgu na Florydzie. W chwili śmierci miał 47 lat.

Beat Generation

Beat Generation to nieformalny awangardowy ruch literacko-kulturowy. Powstał w latach 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Propagował idee anarchistycznego nonkonformizmu, indywidualizmu i swobody twórczej. Nazwa ruchu wywodzi się od angielskiego słowa „beat”, które oprócz słownikowego znaczenia związanego z przegraniem/zmęczeniem ma także powiązania muzyczne, podkreślone w powieści Kerouaca „W drodze”. Termin „upbeat” w języku potocznym to szybkie, żywe tempo. Członków ruchu nazywano bitnikami. Charakteryzowali się negatywnym nastawieniem wobec konsumpcji i społeczeństwa, interesowali się filozofią, a zwłaszcza buddyzmem. Nie były im obce najróżniejsze używki. Do najbardziej sztandarowych dzieł ruchu zaliczane są następujące utwory: „W drodze” Jacka Kerouaca, „Nagi lunch” Williama S. Burroughsa i „Skowyt” Allena Ginsberga. Dodatkowo duży wpływ na Beat Generation wywarł esej Aldousa Huxleya „Drzwi percepcji”.

Książki Jacka Kerouaca

Książki pisarza, w większości mocno autobiograficzne, krążą przede wszystkim wokół jego podróży po świecie, przygód jakie przeżył, a także przemyśleń oraz refleksji dotyczących życia.

Najważniejszym tytułem w dorobku literackim Kerouaca jest niewątpliwie powieść drogi „W drodze”. Do innych ważnych utworów pióra bitnika należą „Włóczędzy Dharmy”, „Podziemni. Pic.” czy napisana wspólnie z Williamem S. Burroughsem książka „A hipopotamy żywcem się ugotowały”. Autorzy opisują w niej wydarzenia poprzedzające zamordowanie Davida Kammerera przez młodego Luciena Carra. Zarówno ofiara, jak i sprawca byli znajomymi Burroughsa oraz Kerouaca – to właśnie oni jako pierwsi dowiedzieli się o wstrząsającej zbrodni. Poza sprawą zbrodni czy jej przyczyn piszą także o samych sobie i innych bohaterach ówczesnej amerykańskiej bohemy.

Oprócz powieści Jack Kerouac tworzył również poezje. Wydane zostały także eseje, wywiady i korespondencja pisarza. Jego utwory znalazły się w antologiach np. „Wizjonerzy i buntownicy: Wiersze współczesnych poetów amerykańskich”. Szczególną uwagę warto zwrócić na wydane w 2012 nakładem Wydawnictwa Czarne „Listy” zawierające korespondencję Kerouaca z Allenem Ginsbergiem.

W drodze

W swojej najsłynniejszej książce Kerouac opisuje w znacznej mierze prawdziwe wydarzenie ze swojej podróży rozpoczynającej się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a kończącej się na Kalifornii.

Dwójka przyjaciół – młody pisarz Sal Paradise i włóczęga Dean Moriarty – wyruszają w szaloną wyprawę po USA. Podróżują autostopem i kradzionymi samochodami, szukając przygód, wolnej miłości, alkoholu oraz narkotyków. Wędrówka Sala i Deana jest spełnieniem marzeń wszystkich tych, którzy chcą rzucić wyzwanie obłudnej obyczajowości powojennych Stanów Zjednoczonych.

Powieść szybko podbiła serca młodych czytelników i osiągnęła status kultowej. Z jej bohaterem utożsamia się większość zbuntowanej amerykańskiej młodzieży lat 50. XX wieku, co sprawiło, że obok „Nagiego lunchu” Burroughsa i „Skowytu” Ginsberga stała się najważniejszym dziełem i manifestem epoki bitników.

Książki Jacka Kerouaca na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jacka Kerouaca w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Podręczniki i Encyklopedie

Kategoria „Podręczniki / Encyklopedie” zawiera publikacje skupiające się przede wszystkim na edukacji, nauce i rozwoju. W tym dziale znajdują się m.in. podręczniki, pomoce naukowe, repetytoria czy opracowania z każdej dziedziny. Księgarnia internetowa Woblink.com oferuje szeroki wybór różnorodnych leksykonów, albumów czy słowników, np. „Ilustrowany słownik terminów literackich”, „Filmowy leksykon psychologii”, „Leksykon fantastyki”, „Leksykon noblistów” czy album „Made in Poland”, który prezentuje produkty i marki, z których Polska słynie na świecie. W kategorii „Podręczniki / Encyklopedie” znajdują się również prace Władysława Kopalińskiego, najwybitniejszego polskiego leksykografa, tłumacza i publicysty, po którego dorobek naukowy chyba nigdy nie przestaniemy sięgać. W serwisie Woblink.com znajdziemy m.in. takie prace Kopalińskiego jak „Koty w worku, czyli z dziejów pojęć i rzeczy”, „Od słowa do słowa. Leksykon”, „Przygody słów i przysłów. Leksykon” czy „Opowieści o rzeczach powszednich”. Znajdziemy tutaj również lektury wraz ze szczegółowymi streszczeniami, analizami, charakterystykami bohaterów czy ważnymi pojęciami. Książki te stanowią niezrównaną pomoc podczas przygotowań do zajęć i testów. W kategorii „Podręczniki / Encyklopedie” nie mogło zabraknąć publikacji Jerzego Bralczyka, jednego z najbardziej uznanych polskich językoznawców i specjalisty w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. W serwisie Woblink.com znajdują się takie książki językoznawcy jak „Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka”, „1000 słów”, „Rozmowy przy stole”, „500 zdań polskich” czy „Świat przez słowa”.