Jack Kerouac Poradniki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jack Kerouac Poradniki - książki, ebooki i audiobooki

Jack Kerouac, a właściwie Jean-Louis Lebris de Keroua, to amerykański powieściopisarz, poeta i artysta kanadyjskiego pochodzenia, jeden z czołowych przedstawicieli Beat Generation. Zadebiutował w 1950 roku tytułem „Miasteczko i miasto”, jednak jego najsłynniejszą książką jest „W drodze” z 1957 roku. To autobiograficzna powieść, która jest określana mianem sztandarowego dzieła epoki bitników. Pisarz przyszedł na świat 12 marca 1922 roku w Lowell w Massachusetts. Rodzina przyszłego pisarza wyemigrowała do Nowej Anglii w poszukiwaniu pracy. W domu Kerouac posługiwano się językiem francuskim – Jack do szóstego roku życia nie mówił po angielsku. Kiedy był małym chłopcem, zmarł jego starszy brat Gérard. Wydarzenie to stanie się dla pisarza impulsem do napisania książki „Wizje Gerarda”. Autor „W drodze” był uzdolniony sportowo. Szybko stał się gwiazdą lokalnego klubu piłkarskiego, dzięki czemu zdobył stypendium Columbia University w Nowym Jorku, które bezpowrotnie zmieniło jego życie. To właśnie na Uniwersytecie Columbia poznał ludzi, razem z którymi wpłynął na kształt kontrkultury. Byli to członkowie Beat Generation: Neal Cassady, William S. Burroughs i Allen Ginsberg.

Życiorys Jacka Kerouaca

Kerouac był trzykrotnie żonaty. Jako biseksualista utrzymywał intymne stosunki z Allenem Ginsbergiem i Gore Vidalem. Zmarł 21 października 1969 roku w Szpitalu Św. Antoniego w St. Petersburgu na Florydzie. W chwili śmierci miał 47 lat.

Beat Generation

Beat Generation to nieformalny awangardowy ruch literacko-kulturowy. Powstał w latach 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Propagował idee anarchistycznego nonkonformizmu, indywidualizmu i swobody twórczej. Nazwa ruchu wywodzi się od angielskiego słowa „beat”, które oprócz słownikowego znaczenia związanego z przegraniem/zmęczeniem ma także powiązania muzyczne, podkreślone w powieści Kerouaca „W drodze”. Termin „upbeat” w języku potocznym to szybkie, żywe tempo. Członków ruchu nazywano bitnikami. Charakteryzowali się negatywnym nastawieniem wobec konsumpcji i społeczeństwa, interesowali się filozofią, a zwłaszcza buddyzmem. Nie były im obce najróżniejsze używki. Do najbardziej sztandarowych dzieł ruchu zaliczane są następujące utwory: „W drodze” Jacka Kerouaca, „Nagi lunch” Williama S. Burroughsa i „Skowyt” Allena Ginsberga. Dodatkowo duży wpływ na Beat Generation wywarł esej Aldousa Huxleya „Drzwi percepcji”.

Książki Jacka Kerouaca

Książki pisarza, w większości mocno autobiograficzne, krążą przede wszystkim wokół jego podróży po świecie, przygód jakie przeżył, a także przemyśleń oraz refleksji dotyczących życia.

Najważniejszym tytułem w dorobku literackim Kerouaca jest niewątpliwie powieść drogi „W drodze”. Do innych ważnych utworów pióra bitnika należą „Włóczędzy Dharmy”, „Podziemni. Pic.” czy napisana wspólnie z Williamem S. Burroughsem książka „A hipopotamy żywcem się ugotowały”. Autorzy opisują w niej wydarzenia poprzedzające zamordowanie Davida Kammerera przez młodego Luciena Carra. Zarówno ofiara, jak i sprawca byli znajomymi Burroughsa oraz Kerouaca – to właśnie oni jako pierwsi dowiedzieli się o wstrząsającej zbrodni. Poza sprawą zbrodni czy jej przyczyn piszą także o samych sobie i innych bohaterach ówczesnej amerykańskiej bohemy.

Oprócz powieści Jack Kerouac tworzył również poezje. Wydane zostały także eseje, wywiady i korespondencja pisarza. Jego utwory znalazły się w antologiach np. „Wizjonerzy i buntownicy: Wiersze współczesnych poetów amerykańskich”. Szczególną uwagę warto zwrócić na wydane w 2012 nakładem Wydawnictwa Czarne „Listy” zawierające korespondencję Kerouaca z Allenem Ginsbergiem.

W drodze

W swojej najsłynniejszej książce Kerouac opisuje w znacznej mierze prawdziwe wydarzenie ze swojej podróży rozpoczynającej się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a kończącej się na Kalifornii.

Dwójka przyjaciół – młody pisarz Sal Paradise i włóczęga Dean Moriarty – wyruszają w szaloną wyprawę po USA. Podróżują autostopem i kradzionymi samochodami, szukając przygód, wolnej miłości, alkoholu oraz narkotyków. Wędrówka Sala i Deana jest spełnieniem marzeń wszystkich tych, którzy chcą rzucić wyzwanie obłudnej obyczajowości powojennych Stanów Zjednoczonych.

Powieść szybko podbiła serca młodych czytelników i osiągnęła status kultowej. Z jej bohaterem utożsamia się większość zbuntowanej amerykańskiej młodzieży lat 50. XX wieku, co sprawiło, że obok „Nagiego lunchu” Burroughsa i „Skowytu” Ginsberga stała się najważniejszym dziełem i manifestem epoki bitników.

Książki Jacka Kerouaca na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jacka Kerouaca w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Poradniki

W kategorii „Poradniki” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się przede wszystkim publikacje będące zbiorami porad, sugestii, tricków czy zabiegów mających pomóc w konkretnych sytuacjach i problemach. Poradniki zawierają liczne wskazówki oraz pomocne informacje z różnych dziedzin, na przykład samorozwoju, diet, wystroju wnętrz, wychowywania psów, dbania o rośliny, pielęgnacji urody, kreowania wizerunku, biznesu, przemówień oraz wystąpień publicznych, ciąży, porodu, wychowywania dziecka, związków czy małżeństwa. W kategorii „Poradniki” mieszczą się więc liczne publikacje dotyczące bardzo różnych dziedzin. Czytelnicy trafią tu na takie tytuły jak na przykład „Projekt młodość” Urszuli Mijakoskiej, „Tajemnica szczęścia w małżeństwie” Artura Makarewicza, „Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze” Piotra Modzelewskiego, „Nowoczesny Budda” Dawida Piątkowskiego, „Terapia ketonowa” Bruce’a Fife’a, „Sekretna księga asperdzieciaka. Poradnik dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera” Jennifer Cook O'Toole. W kategorii „Poradniki” nie zabraknie również takich tytułów jak „Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce”, „Zdrowa dieta po poście leczniczym”, „Niezbędnik uważnego kierowcy”, „ABC ciąży i porodu”, „Sięgaj po więcej i rób karierę w zgodzie ze sobą” oraz „Praktyczne metody osiągania sukcesów”. W skład kategorii „Poradniki” wchodzą również takie publikacje jak „Kocha, lubi, zdradza. Nowe spojrzenie na problem wierności i niewierności w związku” Esther Perel, „Skin Doctor. Biblia zdrowej cery” Izabeli Lenartowicz oraz „Pełnia twoich możliwości. Jak dać z siebie wszystko, osiągnąć cel i uniknąć wypalenia” Steve’a Magnessa i Brada Stullberga.