Jakub Ćwiek II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jakub Ćwiek II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Jakub Ćwiek urodził się w 1982 roku. To polski pisarz, publicysta, komik, stad-uper, popularyzator fantastyki. Ćwiek jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest autorem przeszło trzydziestu książek. Tworzy głównie powieści fantasy, ale ma na swoim koncie również kryminały, thrillery, książki popularnonaukowe i non-fiction. Jest autorem głośnych cykli – „Kłamca”, „Chłopcy” i „Dreszcz”.

Debiut literacki Jakuba Ćwieka

Jakub Ćwiek debiutował w 2005 roku zbiorem opowiadań „Kłamca”, którym otworzył cykl o tym samym tytule. Za opowiadanie „Cicha noc”, które wchodziło w skład tomu, nominowany był do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Głównym bohaterem jest Loki – nordycki bóg kłamstwa. Cykl charakteryzuje się się tym, że Ćwiek przeplata fikcyjne wydarzenia, rozgrywające się we współczesnym świecie, z motywami i elementami zaczerpniętymi z różnych mitologii i religii, w tym z chrześcijaństwa oraz popkultury. Do tej pory ukazało się sześć tomów cyklu – „Kłamca”, „Kłamca 2. Bóg marnotrawny”, „Kłamca 3. Ochłap sztandaru”, „Kłamca 4. Kill'em all”, „Kłamca 2.5. Machinomachia” i „Kłamca. Papież sztuk”.

W 2007 roku ukazał się pierwszy kryminał grozy Ćwieka pt. „Liżąc ostrze”. Rok później swoją premierę miała książka „Ciemność płonie”, której fabuła rozgrywa się w świecie bezdomnych, zamieszkujących dworzec Katowice Główny. Bezdomnych całkowicie pochłonęła dworcowa Ciemność, od której nie ma odwrotu. Ćwiek łączy elementy realizmu i fantastyki. Przygotowując się do pracy nad książką, spędził kilka dni z katowickimi bezdomnymi, by lepiej opisać ich życie i specyfikę katowickiego dworca.

W 2009 roku swoją premierę miał kontrowersyjny zbiór opowiadań pt. „Gotuj z papieżem”. W tym samym roku pojawiła się kolejna książka Ćwieka pt. „Ofensywa szulerów”. Rok później ukazała się powieść „Krzyż Południa. Rozdroże”, której fabuła rozgrywa się w trakcie wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych.

W 2012 roku powieścią „Chłopcy” Ćwiek zainaugurował cykl o tej samej nazwie. To opowieść o Zagubionych Chłopcach – najbardziej oryginalnym gangu motocyklowym na świecie. W przeszłości byli wiernymi towarzyszami Piotrusia Pana, a teraz, ubrani w skórzane kurtki, przemierzają świat na motorach pod przewodnictwem piorunująco seksownej Dzwoneczek. Do tej pory ukazały się cztery tomy serii – „Chłopcy”, „Chłopcy 2: Bangarang”, „Chłopcy 3: Zguba”, „Chłopcy 4: Największa z przygód”.

W 2013 roku swoją premierę miała powieść „Dreszcz”, która rok później doczekała się kontynuacji. To opowieść o Rychu Zwierzchowskim, pasożycie-luzaku, którego dewizą życiową są sex, narkotyki i rock n’roll. Utrzymuje go córka, ponieważ Rychu stroni od pracy i wzięcia życia w swoje ręce. Pewnego dnia Rychu dostaje piorunem i zyskuje supermoce. Dzięki temu umiejętność trzaskania błyskawicami staje się prawdą, a nie jedynie wymysłem z piosenek metalowych zespołów.

W 2016 roku Kuba Ćwiek postanowił dać ujście swoim pasjom. Zainspirowany serialem HBO „Sonic Highways” wyruszył wraz z ojcem i grupą przyjaciół – między innymi dziennikarzem Bartkiem Czartoryskim, reżyserem Patrykiem Jurkiem, blogerem Radkiem Teklakiem i fotografką Agatą Krajewską – w drogę kamperem przez Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Po drodze odwiedzili niedostępne dla fanów biuro Stephena Kinga, bagna Luizjany, gdzie powstawały seriale „Detektyw” i „Czysta krew”, kultowe studio filmowe Troma oraz miejsca, gdzie nagrywany był serial „The Walking Dead”. „Przez Stany POPświadomości” to pełna anegdot, wspomnień, dygresji opowieść o amerykańskiej popkulturze.

W 2017 roku ukazała się kolejna książka Ćwieka. Tym razem to przewrotna opowieść o pochodzącym z Wybrzeża Kości Słoniowej uczniu emerytowanego żołnierza i mistrza sztuk walki, który trafia do Polski, by krzewić prawdziwą, dobrze rozumianą polskość. W Warszawie zostaje wciągnięty w spisek tzw. polskich patriotów, w którym biorą udział ONR-owcy, ambitni z Mordoru, a także kibice Legii.

W 2018 roku swoją premierę miała książka „Stróże”, której fabuła rozgrywa się w świecie znanym z „Kłamcy”. Niezbędne okazało się stworzenie jednostki do kontrolowania anielskich nadużyć. Jej organem wykonawczym stał się Wydział Interwencyjny Nadzoru Anielskiego, w skrócie W.I.N.A. Książka doczekała się kontynuacji. W 2019 roku swoją premierę miał drugi tom „Stróży” pt. „Stróże: Brudnopis Boga”.

W latach 2018-2021 ukazały się cztery książki Ćwieka pod szyldem Wydawnictwa Marginesy. Pierwsza z nich to książka poświęcona pracy w milicji pt. „Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu”, napisana wspólnie z Adamem Bigajem. Kolejna książka Ćwieka to „Szwindel”, opowieść o oszustach inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. W 2020 swoją premierę miał kolejny tytuł, oparty na faktach. „Topiel” to powieść, której tłem jest powódź z 1997 roku. Ukraińscy żołnierze, którzy przybyli na pomoc powodzianom odkrywają w korycie rzeki zwłoki nastolatka. Następnie akcja przenosi się miesiąc wcześniej. Czytelnik poznaje Kacpra, Darka, Józka i Grześka, kumpli, którzy właśnie zaczynają wakacje i nie przejmując się obfitymi ulewami i alarmami powodziowymi. Książkę „Topiel” można było słuchać i czytać za darmo w ramach akcji Czytaj PL w 2020 roku.

Najnowszą książką Ćwieka jest „Drelich. Prosto w splot” – zwrot pisarza w stronę powieści sensacyjnej. Głównym bohaterem jest tutaj Marek Drelich, zawodowy złodziej, który osiągnął mistrzostwo w swoim fachu. Choć zwykle zachowuje zimną krew, to gdy nadchodzi potrzeba, staje się bezwzględny i bezlitosny. Mężczyzna prowadzi podwójne życie – z jednej strony jest wyrachowanym złodziejem, z drugiej stara się utrzymać bliskie relacje z byłą żoną i dwójką dorastających dzieci. Choć wydawałoby się, że jest przygotowany na wszystko, to pewnego dnia sytuacja wymyka mu się spod kontroli.

Książki Jakuba Ćwieka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jakuba Ćwieka we wszystkich formatach (ebook, audiobook i książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).