Jakub Szamałek Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jakub Szamałek Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Jakub Szamałek urodził się w 1986 roku. To polski pisarz, doktor archeologii, scenarzysta gier komputerowych. Szmałek jest autorem dwóch cykli literackich – „Leochares” („Kiedy Atena odwraca wzrok”, „Morze Niegościnne”, „Czytanie z kości”) i „Ukryta sieć” („Cokolwiek wybierzesz”, „Kimkolwiek jesteś”, „Gdziekolwiek spojrzysz”). Od 2012 roku Szamałek współpracuje ze studiem CD Projekt. Pisarz współtworzył scenariusz do kultowej gry „Wiedźmin 3”, uznawanej za jedną z najlepszych gier w historii. Szamałek jest laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej roku. Wyróżniony został za książkę „Czytanie z kości”. Wcześniej otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. Uhonorowany został za książkę „Kiedy Atena odwraca wzrok”. Ponadto Szamałek jest autorem książki dla dzieci pt. „Kim jest ślimak Sam”, którą w 2015 roku napisał wspólnie z Marią Pawłowską.

Leochares - debiutancki cykl kryminalny Jakuba Szamałka

Jakub Szamałek debiutował literacko w 2011 roku książką „Kiedy Atena odwraca wzrok”. To pierwsza część cyklu kryminalnego pt. „Leochares”. To seria, w której autor wykorzystuje swoje doświadczenie i wykształcenie. Pisarz ukończył archeologię na Uniwersytecie Oxfordzkim, a doktoratu bronił w Cambridge. Szamałek jest również stypendystą fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Szamałek zabiera czytelników do V wieku przed naszą erą. Wojska Spartan przerywają oblężenie, jednak zwiastuje to dopiero początek wojny. W ogniu wydarzeń znajduje się Leochares, który musi powstrzymać zdeterminowanego i bezwzględnego spartańskiego szpiega, który planuje zniszczyć Ateny od środka. Leochares staje do walki nie tylko z zagrożeniem ze strony Spartan, ale również z własnymi uczuciami. Jego związek z żoną się rozpada. Na dodatek pewien młody niewolnik zrobi wszystko, by Leochares odwzajemnił uczucie, którym go darzy. Problemem może okazać się również postawa Peryklesa, pracodawcy Leocharesa. Największy autorytet Aten poddał się bowiem żądzy władzy.

Szamałek snuje swoją grecką opowieść, łącząc w niej elementy powieści historycznej i kryminalnej fikcji. Za powieść „Kiedy Atena odwraca wzrok” Szamałek otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru.

Jakub Szamałek kontynuował opowieść o Leocharesie w kolejnych dwóch tomach – „Morze Niegościnne” i „Czytanie z kości”. Pierwsza z nich ukazała się w 2013 roku. Ostatnia część serii pt. „Czytanie z kości” miała swoją premierę w 2015 roku. Tym razem fabuła powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – w Veii w 421 r. p. n. e. i w roku 2015 n.e. W pierwszej z nich Leochares bierze na siebie ostatnie zadanie. Ma dowiedzieć się, kto zabił etruskiego króla. W czasach współczesnych, młoda archeolożka Inga Szczęsna przygotowuje prezentację na konferencję. Przypadkiem trafia na tajemnicę, do której kluczem mogą okazać się kości mające przeszło dwa tysiące lat. Dwie zbrodnie, dwa śledztwa – jedno ze starożytności, drugie we współczesnych Włoszech. Wiadomo, że zabójca jest jeden, ale tylko skupiony czytelnik może odkryć tajemnicę.

Za powieść „Czytanie z kości” Szamałek otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, najważniejszą polską nagrodę literacką przyznawaną kryminałom i thrillerom.

Ukryta sieć

„Ukryta sieć” to bestsellerowa trylogia thrillerów, którą zapoczątkował tom „Cokolwiek wybierzesz”. W pierwszym tomie dochodzi do wypadku na warszawskiej ulicy. Ginie w nim Ryszard Buczek, aktor prowadzący znany program dla dzieci i młodzieży. Wiele wskazuje na to, że do wypadku doszło w wyniku utraty kontroli nad kierownicą. Dziennikarka popularnego portalu plotkarskiego ma jednak podstawy, by nie wierzyć w taką wersję wydarzeń. Jej przypuszczenia potwierdza anonimowe ostrzeżenie. Na dodatek jej apel o przeprowadzenie śledztwa kończy się dla kobiety tragicznie. Szamałek w swoim bestsellerowym thrillerze pisze o dramatycznych konsekwencjach rozwoju nowych technologii i wpływu mediów na życie społeczne.

Drugi tom serii pt. „Kimkolwiek jesteś” Szmałek znowu rozpoczyna mocnym akcentem. Na oczach tysięcy internautów ginie KandyKroosh, popularna camgirl z Mińska Mazowieckiego. Śledztwo Emila Chorczyńskiego kontynuuje dziennikarka Julita Wójcicka. Kobieta otrzymuje materiały, w których odkrywa ukryty plik różniący się od reszty materiału. Trop prowadzi ją poza granice Polski, ku politycznym intrygom, zlotom hakerów, przez co grozić jej będzie duże niebezpieczeństwo.

Ostatni tom serii – „Gdziekolwiek spojrzysz” akcja rozpoczyna się w 2020 roku. W Żelaznej Górze dochodzi do wycieku na tereni kopalni miedzi. Na dodatek w ręce analityków złośliwego oprogramowania trafia niebezpieczny i tajemniczy wirus. Julia Wójcicka ponownie staje oko w oko ze złoczyńcami. Reporterka śledzi ich od przeszło dwóch lat, ale dopiero teraz trafia na trop tego, że przestępcy interesują się zbiorami bibliotecznymi. „Gdziekolwiek spojrzysz” to najbardziej trzymająca w napięciu powieść Szamałka, która w znakomity sposób zamyka trylogię.

Kim jest ślimak Sam?

W 2015 roku ukazała się książka dla dzieci pt. „Kim jest ślimak Sam?”, którą Szamałek napisał wspólnie z Marią Pawłowską, a ilustrowała ją Katarzyna Bogacka. Tytułowy ślimak przychodzi po raz pierwszy do szkoły. Na miejscu okazuje się, że jest trochę inny niż reszta dzieci, ponieważ nie może się zdecydować, czy jest chłopcem czy dziewczynką. Pod wpływem ogromnego stresu Sam chowa się do skorupki. Niestety nie może przeżyć wszystkich szkolnych lat, siedząc w środku. Na szczęście ślimak postanawia wystawić rogi. Na miejscu czeka na niego kapibara Magda, która pomaga mu w odnalezieniu własnej tożsamości, konfrontując ślimaka z innymi niezwykłymi zwierzętami. Przy okazji ślimak odkrywa, że nie ma jednego „prawidłowego” stylu i sposobu na życie i tworzenie rodziny.

Książki Jakuba Szamałka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jakuba Szamałka w formie papierowej oraz ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.