Jakub Żulczyk Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jakub Żulczyk Historia - książki, ebooki i audiobooki

Jakub Żulczyk jest autorem dziewięciu powieści, wśród nich warto wyróżnić „Ślepnąc od świateł”, „Zrób mi jakąś krzywdę” oraz „Czarne Słońce”.

Autor urodził się w 1983 roku. To polski pisarz, scenarzysta, dziennikarz i publicysta. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował amerykanistykę. Współpracował m.in. z „Lampą” i „Machiną”. Ponadto publikował swoje teksty w „Exklusivie”, „Dzienniku”, „Tygodniku Powszechnym”, „Metropolu” i „Playboyu”. Posiadał swoją stałą rubrykę w magazynie „Wprost”. W 2011 roku dołączył do zespołu „Redakcji Kultury”, programu emitowanego w telewizji TVP2. W Roxy Radiu współtworzył z Wojtkiem Sokołem autorską audycję Instytut Prosto.

W 2016 roku swoją premierę miał serial produkcji Canal+ Polska - “Belfer”. Autorami scenariusza byli Monika Powalisz oraz właśnie Jakub Żulczyk. Kolejną przygodę z telewizją mężczyzna przeżył w 2018 roku. Na podstawie jego powieści „Ślepnąc od świateł” powstał serial o tym samym tytule. Pisarz ponownie stał się współtwórcą scenariusza (z Krzysztofem Skoniecznym).

Żulczyk wielokrotnie nominowany był do prestiżowych nagród literackich, kilkakrotnie otrzymywał wyróżnienia. W 2018 roku zdobył Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii proza oraz Literacką Nagrodę Warmii i Mazur. W 2014 roku otrzymał nominację do Paszportu „Polityki” wraz z Witem Szostakiem i Zygmuntem Miłoszewskim. Ostatecznie nagroda trafiła do autora „Ziarna prawdy”.

W marcu 2021 roku o pisarzu zrobiło się głośno, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wszystko to w związku z oskarżeniami o obrazę prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prokuratura poinformowała, że w związku z wypowiedzią Żulczyka w mediach społecznościowych, skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Warszawie, polegający na znieważeniu głowy państwa. Wywołało to burzliwą dyskusję, do której włączyło się wielu przedstawicieli świata kultury, mediów i polityki.

Debiut literacki Żulczyka - Zrób mi jakąś krzywdę, Radio Armageddon i Instytut

Jakub Żulczyk debiutował w 2006 roku powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę”. To opowieść o dwudziestopięcioletnim Dawidzie i piętnastoletniej Kaśce, którzy wyruszają w podróż po Polsce. Na trasie spotykają ludzi z różnych szczebli drabiny społecznej – dresiarzy, bogate emerytki, świadków Jehowy i chorego psychicznie detektywa. To pełnoprawne love story, w którym bohaterowie mierzą się z podstawowymi pytaniami dotyczącymi miłości, przyjaźni i dojrzewania.

Dwa lata później, w 2008 roku, swoją premierę miała książka „Radio Armageddon”. W 2010 roku z kolei ukazał się thriller pt. „Instytut”, powieść utrzymana w niezwykle mrocznym tonie. Główną bohaterką książki jest Agnieszka, której mieszkanie jest tytułowym Instytutem. W apartamencie dochodzi do serii makabrycznych zdarzeń. Samotność, brak pieniędzy, zdrada prowadzą do tajemniczych konsekwencji.

Zmorojewo i Świątynia

Następne dwie książki Żulczyka (2011), “Zmorojewo” oraz “Świątynia” utrzymane są w konwencji powieści fantasy. Bohaterem obu powieści jest Tytus Grójecki, piętnastoletni nerd, miłośnik horrorów, nałogowy gracz i pasjonat nadprzyrodzonych, niewyjaśnionych zjawisk. „Zmorojewo” i „Świątynia” to połączenie dziwnych pomysłów, trochę zabawna, trochę straszna, ale też romantyczna opowieść. Gdy przed Tytusem jawi się wizja najgorszych wakacji życia, chłopak poznaje Ankę, zbuntowaną nastolatkę. W okolicznych lasach czai się jednak Zło, o którym opowieści krążą wśród lokalnej społeczności. Wkrótce we wsi zaczynają dziać się dziwne rzeczy.

Ślepnąc od świateł

Rok 2014 okazał się całkowitym zwrotem w karierze Żulczyka. Wówczas ukazała się najgłośniejsza powieść pisarza pt. „Ślepnąc od świateł”. Jej bohaterem jest absolwent warszawskiego ASP, który marzy o tym, by coś w życiu osiągnąć, a nie jedynie otrzeć się o status klasy średniej. Dokonał radykalnego, ale niezwykle niebezpiecznego wyboru. Postanowił zacząć handlować narkotykami, a konkretnie kokainą. W dzień odsypia nocne rajdy po mieście, roznoszenie towaru oraz brutalne egzekwowanie pieniędzy od dłużników.

Na podstawie powieści powstał kultowy już serial „Ślepnąc od świateł”. W produkcji wystąpiła plejada gwiazd, z Robertem Więckiewiczem, Januszem Chabiorem, Cezarym Pazurą i Agnieszką Żulewską w obsadzie. Burzliwą dyskusję wywołało zaangażowanie Kamila Nożyńskiego do głównej roli Kuby Niteckiego. Nożyński nie miał wcześniej doświadczenia w aktorstwie i wielu krytyków dziwiło się, że do tak wysoko budżetowej produkcji zatrudniany jest naturszczyk. Zwolennicy z kolei doceniali surowy sposób gry aktora. Warto wspomnieć także o ikonicznej roli Jana Frycza, który wcielił się w postać Daria, gangstera starej daty, który po wielu latach odsiadki stara się odnowić swoją pozycję w światku przestępczym stolicy.

Fabuła serialu skupia się wokół tygodnia życia Kuby Niteckiego, znanego, ale również niezwykle tajemniczego i wyrachowanego warszawskiego dilera handlującego kokainą. Jego klientami są biznesmeni, hipsterzy, politycy, celebryci, ale również gangsterzy. Wśród nich jest niezwykle groźny Władek „Stryj” i ich szef Jacek. Autorami scenariusza są Krzysztof Skonieczny oraz Jakub Żulczyk – autor powieści, na podstawie której powstał serial.

Wzgórze psów

2017 rok przyniósł czytelnikom Jakuba Żulczyka powieśćWzgórze psów”. To do tej pory najbardziej opasła pozycja w jego dorobku. Ta blisko 900-stronicowa książka to mroczny thriller, którego akcja rozgrywa się w małym miasteczku, w zamkniętej społeczności. Żulczyk pisze o Polsce prowincjonalnej, gdzie kryje się pewna metafizyczna opowieść o losie kraju.

Za tę książkę Żulczyk otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii proza oraz Literacką Nagrodę Warmii i Mazur.

Czarne Słońce

W 2019 roku nakładem wydawnictwa Świat Książki ukazała się książka „Czarne słońce”. To prowokacyjna, alternatywna wersja historii Polski. Mimo że w gruncie rzeczy jest to opowieść zmyślona, to więcej w niej prawdy niż się wydaje. Wielką Polską rządzi Ojciec Premier. Kraju nigdy nie zaleje horda uchodźców, nie ma w nim miejsca dla zdrajców i wrogów ojczyzny bowiem jest rządzony twardą ręką. Na co dzień bardzo dobrze funkcjonują neonazistowskie bojówki i religijni fanatycy. W „Czarnym Słońcu” Żulczyk łączy thriller, z dystopią, kryminałem noir, powieścią drogi i dramatem psychologicznym.

Książka „Czarne Słońce” w formie papierowej i audiobooka dostępna jest w księgarni internetowej Woblink. Audiobooka czyta Piotr Rogucki, wokalista zespołu Coma.

Inne światy - zbiór opowiadań

Opowiadanie Jakuba Żulczyka znalazło się także w wyjątkowej antologii pt. „Inne światy” wydanej przez Wydawnictwo SQN. Książka została okraszona mistrzowskimi ilustracjami Jakuba Różalskiego. „Inne światy” to zbiór opowiadań, w których różne fantastyczne wizje rzeczywistości przedstawiają Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Jacek Dukaj, Sylwia Chutnik, Aneta Jadowska, Robert J. Szmidt, Remigiusz Mróz, Aleksandra Zielińska oraz Anna Kańtoch czyli przedstawiciele pierwszej ligi polskiej fantastyki.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).