Jan Parandowski zintegrowana - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Przygody Odyseusza, Audiobook | Jan Parandowski

    "Czy spełni się przekleństwo jednookiego Kiklopa rzucone na Odyseusza? Opowiedziane przygody przenoszą nas w odległe czasy. Grecka cywilizacja jest jeszcze bardzo młoda. Bohaterowie są niepewni swojego losu. Przeżywają niesamowite,  ale i niebezpieczne przygody. Mierzą się z mitycznymi stworami. Wędrują i toczą krwawe walki o nowe ziemie. Wybucha długa i okrutna wojna o najcudowniejszą kobietę na świecie Helenę. Gdy po 10 latach oblężenia, Troja nareszcie zostaje zdobyta...

    Promocja
    okładka Mitologia, Audiobook | Jan Parandowski

    „Mitologia jest zbiorem baśni o bogach i bohaterach (…) Zawsze patrzono na mitologię jak na jeden z naj­piękniejszych tworów wyobraźni greckiej i była ona zbiorem nie­śmiertelnych tematów, motywów, symbolów, bez których i dziś sztuka nie umie się obejść i wciąż do nich wraca.”...

    Promocja
    okładka Mitologia. Grecja, Audiobook | Jan Parandowski

    „Mitologia” Parandowskiego to klasyczny zbiór najbardziej znanych mitów greckich, opowiedzianych w sposób przystępny dla młodego czytelnika, umożliwia kolejnemu pokoleniu wejście do świata starożytnych Greków, bogów i herosów. Ta lektura  wyjaśni, gdzie znajduje się źródło stale używanych przez nas zwrotów - „puszka Pandory” „syzyfowa praca” czy „pięta Achillesa”? Odpowie na pytania zarówno te trudne: jak powstał świat, ale i takie jak to, czy pierwszym organizatorem Igrzysk ...

    Promocja
    okładka Mitologia. Rzym, Audiobook | Jan Parandowski

    "Mitologia" to niezwykłe dzieło Jana Parandowskiego, które już od 1924 roku propaguje kulturę antyczną w Polsce. Ta wielokrotnie wznawiana lektura osadziła się już na stałe w kanonie najważniejszych lektur. Jest to zbiór baśni o bogach i bohaterach, legend i historii, na które kształtują kolejne pokolenia. Przekazywane ustnie mity miały odpowiadać na najbardziej nurtujące pytania, takie jak sens istnienia czy powstanie świata, a także opiewać herosów, przypominać o istotnych ...

Jan Parandowski zintegrowana - książki, ebooki i audiobooki

Jan Parandowski urodził się w 1895 roku we Lwowie. To polski pisarz, eseista, tłumacz literatury, znany przede wszystkim z „Mitologii”. Parandowski wychowywał się i uczył w rodzinnym Lwowie. Ukończył tam gimnazjum, a następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Lwowskim na wydziale filozoficznym. Studiował m.in. archeologię, historię sztuki, literaturę polską, filologię klasyczną i filozofię. Niestety w trakcie I wojny światowej musiał przerwać studia - był internowany w Rosji. Po zakończeniu konfliktu wrócił na uczelnię. W 1923 roku ukończył magisterium z archeologii oraz filologii klasycznej. Później zajmował się m.in. pracą w wydawnictwie, organizacją przekładów klasycznych dzieł oraz współpracował z różnymi czasopismami – „Gazetą Poranną”, „Tygodnikiem Ilustrowanym”, „Wiadomościami Literackimi” oraz tygodnikiem „Tęcza”. W połowie lat 20. XX wieku wiele podróżował – odwiedził m.in. Grecję, Francję i Włochy.

Brązowy medal dla Parandowskiego za książkę Dysk Olimpijski

W przeszłości sportowym Igrzyskom Olimpijskim towarzyszył Olimpijski Konkurs Sztuki i Literatury. Takie zawody odbyły się m.in. w tracie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Za książkę „Dysk olimpijski” Jan Parandowski otrzymał brązowy medal, dlatego dziś w wielu biografiach figuruje informacja o tym, że jest medalistą olimpijskim, mimo że nie był sportowcem. W 1930 roku Parandowski wstąpił do prestiżowego PEN Clubu, a w latach 1933-1970 był jego prezesem. W trakcie II wojny światowej pisarz aktywnie brał udział w życiu kulturalnym stolicy, które rzecz jasna musiało funkcjonować w podziemiu i kontrze do okupantów. Za taką działalność groziła kara śmierci lub wywózki do obozu koncentracyjnego. Powstanie warszawskie było dla Parandowskiego podwójnie tragiczne w skutkach, bowiem w płomieniach stracił swoje archiwum literackie. Zniszczeniu uległa cała jego niepublikowana twórczość. Zaraz po wojnie Parandowski objął katedrę kultury antycznej, a później literatury na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Później rozpoczął współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Meandrem” i „Twórczością”. W 1964 roku był sygnatariuszem „Listu 34”, który podpisali uczeni i intelektualiści w obronie wolności słowa. Pisarz zmarł w 1978 roku, a jego ciało zostało złożone w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Choć obrady Akademii Szwedzkiej przed przyznaniem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury są tajne, to po pięćdziesięciu latach publikowane są nazwiska pisarzy, których brano pod uwagę podczas ustalania werdyktu. Dziś wiemy, że Jan Parandowski nominowany był do tego prestiżowego wyróżnienia dwukrotnie – w 1957 i 1959 roku.

Twórczość Jana Parandowskiego a kultura antyczna

Twórczość Jana Parandowskiego w zdecydowanej większości łączy się z kulturą antyczną. Parandowski był miłośnikiem, znawcą oraz popularyzatorem kultury, głównie literatury, antycznej. Największą popularność przyniosła mu wydana w 1924 roku „Mitologia”.

Dzięki wersji mitów Parandowskiego, które zostały pozbawione drastycznych opisów, a kontrowersyjne dla młodego czytelnika treści przedstawiono w sposób eufemistyczny, w Polsce diametralnie wzrosła znajomość mitologii greckiej. Książka wyróżnia się także znakomitym stylem, a do tego prostym i przejrzystym językiem. Do dziś „Mitologię” wznowiono kilkanaście razy, a od wielu lat książka znajduje się w ścisłym kanonie szkolnych lektur. “Mitologia” to zbiór historii o bogach i bohaterach greckich - najpiękniejszych mitów, które odcisnęły kolosalny wpływ na rozwój kultury na całym świecie. Mity greckie od wieków fascynowały malarzy, pisarzy, piosenkarzy, a od momentu wynalezienia fotografii, również filmowców i fotografów. Po greckie mity sięgali najwięksi artyści w dziejach, łącznie z Disneyem, gigantem świata medialnego, który w 1997 roku wyprodukował bajkę pt. „Herkules”.

W 1933 roku ukazała się książka „Dysk olimpijski”, powieść, której fabuła osadzona jest w starożytnej Grecji. Parandowski opowiada o wydarzeniach związanych z siedemdziesiątą olimpiadą, która odbyła się w 476 p.n.e. To opis idealistycznego podejścia do sportu z profesjonalnym, systematycznym dążeniem do osiągnięcia zwycięstwa. Połączenie literatury pięknej z popularnonaukową. Za „Dysk olimpijski” Parandowski otrzymał brązowy medal podczas Olimpijskiego Konkursu Sztuki i Literatury, który odbył się w 1936 roku w Berlinie.

Wśród zbiorów opowiadań Parandowskiego warto wyróżnić „Zegar słoneczny”. To zbiór krótkich opowiadań o Lwowie – rodzinnym mieście pisarza, który ukazał się w 1956 roku. Parandowski pisał również biografie. W 1930 roku opublikował „Króla życia”, biografię Oscara Wilde'a, a w 1956 roku „Petrarkę” biografię jednego z najwybitniejszych średniowiecznych poetów pochodzących z Italii. W 1951 roku z kolei ukazała się jedna z najciekawszych eseistycznych książek Parandowskiego pt. „Alchemia słowa”. Autor opowiada w niej o warsztacie pisarskim różnych epok.

Oprócz znakomitych książek, Parandowski ma na swoim koncie liczne tłumaczenia. Przekładał na polski m.in. „Odyseję” Homera, „Historię świata” Herberta George'a Wellsa, „Dafnis i Chloe” – jeden z najbardziej znanych greckich romansów, czy „Wojnę domową” Juliusza Cezara.

Nagrody i tytuły

Za swoją działalność Jan Parandowski był wielokrotnie odznaczany prestiżowymi nagrodami i tytułami. W 1931 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, W 1954 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim, a pięć lat później Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą. Parandowski został doceniony również za granicą. W 1973 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Sztuki i Literatury we Francji.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jana Parandowskiego w formie ebooka i książki papierowej. Warto zwrócić uwagę na „Przygody Odyseusza” i „Mitologię” w formie audiobooków. Obie książki dostępne są w znakomitej interpretacji Wiktora Zborowskiego. Od lat audiobook „Mitologii” znajduje się na liście najlepiej sprzedających się audiobooków w Woblinku.

Co znajdziesz w kategorii: zintegrowana

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.