Jan Parandowski Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jan Parandowski Historia - książki, ebooki i audiobooki

Jan Parandowski urodził się w 1895 roku we Lwowie. To polski pisarz, eseista, tłumacz literatury, znany przede wszystkim z „Mitologii”. Parandowski wychowywał się i uczył w rodzinnym Lwowie. Ukończył tam gimnazjum, a następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Lwowskim na wydziale filozoficznym. Studiował m.in. archeologię, historię sztuki, literaturę polską, filologię klasyczną i filozofię. Niestety w trakcie I wojny światowej musiał przerwać studia - był internowany w Rosji. Po zakończeniu konfliktu wrócił na uczelnię. W 1923 roku ukończył magisterium z archeologii oraz filologii klasycznej. Później zajmował się m.in. pracą w wydawnictwie, organizacją przekładów klasycznych dzieł oraz współpracował z różnymi czasopismami – „Gazetą Poranną”, „Tygodnikiem Ilustrowanym”, „Wiadomościami Literackimi” oraz tygodnikiem „Tęcza”. W połowie lat 20. XX wieku wiele podróżował – odwiedził m.in. Grecję, Francję i Włochy.

Brązowy medal dla Parandowskiego za książkę Dysk Olimpijski

W przeszłości sportowym Igrzyskom Olimpijskim towarzyszył Olimpijski Konkurs Sztuki i Literatury. Takie zawody odbyły się m.in. w tracie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Za książkę „Dysk olimpijski” Jan Parandowski otrzymał brązowy medal, dlatego dziś w wielu biografiach figuruje informacja o tym, że jest medalistą olimpijskim, mimo że nie był sportowcem. W 1930 roku Parandowski wstąpił do prestiżowego PEN Clubu, a w latach 1933-1970 był jego prezesem. W trakcie II wojny światowej pisarz aktywnie brał udział w życiu kulturalnym stolicy, które rzecz jasna musiało funkcjonować w podziemiu i kontrze do okupantów. Za taką działalność groziła kara śmierci lub wywózki do obozu koncentracyjnego. Powstanie warszawskie było dla Parandowskiego podwójnie tragiczne w skutkach, bowiem w płomieniach stracił swoje archiwum literackie. Zniszczeniu uległa cała jego niepublikowana twórczość. Zaraz po wojnie Parandowski objął katedrę kultury antycznej, a później literatury na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Później rozpoczął współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Meandrem” i „Twórczością”. W 1964 roku był sygnatariuszem „Listu 34”, który podpisali uczeni i intelektualiści w obronie wolności słowa. Pisarz zmarł w 1978 roku, a jego ciało zostało złożone w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Choć obrady Akademii Szwedzkiej przed przyznaniem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury są tajne, to po pięćdziesięciu latach publikowane są nazwiska pisarzy, których brano pod uwagę podczas ustalania werdyktu. Dziś wiemy, że Jan Parandowski nominowany był do tego prestiżowego wyróżnienia dwukrotnie – w 1957 i 1959 roku.

Twórczość Jana Parandowskiego a kultura antyczna

Twórczość Jana Parandowskiego w zdecydowanej większości łączy się z kulturą antyczną. Parandowski był miłośnikiem, znawcą oraz popularyzatorem kultury, głównie literatury, antycznej. Największą popularność przyniosła mu wydana w 1924 roku „Mitologia”.

Dzięki wersji mitów Parandowskiego, które zostały pozbawione drastycznych opisów, a kontrowersyjne dla młodego czytelnika treści przedstawiono w sposób eufemistyczny, w Polsce diametralnie wzrosła znajomość mitologii greckiej. Książka wyróżnia się także znakomitym stylem, a do tego prostym i przejrzystym językiem. Do dziś „Mitologię” wznowiono kilkanaście razy, a od wielu lat książka znajduje się w ścisłym kanonie szkolnych lektur. “Mitologia” to zbiór historii o bogach i bohaterach greckich - najpiękniejszych mitów, które odcisnęły kolosalny wpływ na rozwój kultury na całym świecie. Mity greckie od wieków fascynowały malarzy, pisarzy, piosenkarzy, a od momentu wynalezienia fotografii, również filmowców i fotografów. Po greckie mity sięgali najwięksi artyści w dziejach, łącznie z Disneyem, gigantem świata medialnego, który w 1997 roku wyprodukował bajkę pt. „Herkules”.

W 1933 roku ukazała się książka „Dysk olimpijski”, powieść, której fabuła osadzona jest w starożytnej Grecji. Parandowski opowiada o wydarzeniach związanych z siedemdziesiątą olimpiadą, która odbyła się w 476 p.n.e. To opis idealistycznego podejścia do sportu z profesjonalnym, systematycznym dążeniem do osiągnięcia zwycięstwa. Połączenie literatury pięknej z popularnonaukową. Za „Dysk olimpijski” Parandowski otrzymał brązowy medal podczas Olimpijskiego Konkursu Sztuki i Literatury, który odbył się w 1936 roku w Berlinie.

Wśród zbiorów opowiadań Parandowskiego warto wyróżnić „Zegar słoneczny”. To zbiór krótkich opowiadań o Lwowie – rodzinnym mieście pisarza, który ukazał się w 1956 roku. Parandowski pisał również biografie. W 1930 roku opublikował „Króla życia”, biografię Oscara Wilde'a, a w 1956 roku „Petrarkę” biografię jednego z najwybitniejszych średniowiecznych poetów pochodzących z Italii. W 1951 roku z kolei ukazała się jedna z najciekawszych eseistycznych książek Parandowskiego pt. „Alchemia słowa”. Autor opowiada w niej o warsztacie pisarskim różnych epok.

Oprócz znakomitych książek, Parandowski ma na swoim koncie liczne tłumaczenia. Przekładał na polski m.in. „Odyseję” Homera, „Historię świata” Herberta George'a Wellsa, „Dafnis i Chloe” – jeden z najbardziej znanych greckich romansów, czy „Wojnę domową” Juliusza Cezara.

Nagrody i tytuły

Za swoją działalność Jan Parandowski był wielokrotnie odznaczany prestiżowymi nagrodami i tytułami. W 1931 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, W 1954 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim, a pięć lat później Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą. Parandowski został doceniony również za granicą. W 1973 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Sztuki i Literatury we Francji.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jana Parandowskiego w formie ebooka i książki papierowej. Warto zwrócić uwagę na „Przygody Odyseusza” i „Mitologię” w formie audiobooków. Obie książki dostępne są w znakomitej interpretacji Wiktora Zborowskiego. Od lat audiobook „Mitologii” znajduje się na liście najlepiej sprzedających się audiobooków w Woblinku.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).