Jan Tomasz Gross Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jan Tomasz Gross Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Jan Tomasz Gross to polsko-amerykański socjolog i historyk. Jest emerytowanym profesorem Wydziału Historii Uniwersytetu w Princeton, specjalistą od europejskiej historii XX wieku oraz historii Zagłady. Od wielu lat porusza tematykę Holocaustu i antysemityzmu na ziemiach polskich.

Życiorys Jana Grossa

Jan Gross urodził się w polsko-żydowskiej rodzinie - jego ojciec Zygmunt, zasymilowany Żyd, był awangardowym kompozytorem i adwokatem. Z kolei matka, Hanna Szumańska, pochodziła z rodziny szlacheckiej. Za okupacji była łączniczką Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej, a po wojnie tłumaczką klasycznej literatury francuskiej. Ratowała Żydów w okresie Holocaustu, w tym Zygmunta Grossa, za którego po wojnie wyszła za mąż. Jan rozpoczął studia z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, jednak później przeniósł się na socjologię. Został aresztowany w wyniku zaangażowania w protesty studenckie w marcu 1968 roku, a później za namową matki wyemigrował z rodzicami do Stanów Zjednoczonych, uciekając od antysemickiej nagonki. W 1975 roku obronił doktorat z socjologii na Uniwersytecie Yale, gdzie później wiele lat pracował. Od 2003 roku jest profesorem historii na Uniwersytecie w Princeton.

Książki Jana Tomasza Grossa

W swojej pracy naukowej Jan Gross zajmuje się przede wszystkim problematyką II wojny światowej i Holocaustu. Jego najbardziej znaną pozycją pozostają “Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka”, opowiadająca o pogromie w Jedwabnem 10 lipca 1941 roku. Opierając się w dużej mierze na wspomnieniach świadków pogromu, Gross zwrócił uwagę na współudział Polaków w tej tragedii. Publikacja ta wywołała w Polsce głośny odzew i wiele kontrowersji. Po jej wydaniu Instytut Pamięci Narodowej wszczął śledztwo i potwierdził główne ustalenia Grossa, a sprawa Jedwabnem stała się tematem ogólnopolskiej debaty. W 2006 roku w Stanach Zjednoczonych (wydanie polskie w 2008 roku nakładem wydawnictwa Znak) pojawiła się kolejna jego książka, “Strach. Antysemityzm w Polsce po Auschwitz”, skupiająca się na pogromach kieleckim, krakowskim i rzeszowskim z 1946 roku. W 2011 roku wraz z Ireną Grudzińską autor opublikował “Złote żniwa. Rzecz o tym, co działo się na obrzeżach zagłady Żydów”, dotyczącą losów pożydowskiego mienia na ziemiach polskich. Jan Gross oskarżany był o manipulacje historyczne - przeszacowanie ilości Żydów zabitych w Jedwabnem lub zbyt jednoznaczne i kategoryczne osądy w analizowanych sprawach.

Szukasz książek, które pomogą Ci lepiej zrozumieć przeszłość? Wiele takich pozycji znajdziesz na Woblinku - zarówno w formie książki papierowej, jak i ebooka oraz audiobooka.

Źródło zdjęcia: wydawnictwoznak.pl

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.