Jan Tomasz Gross Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jan Tomasz Gross Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Jan Tomasz Gross to polsko-amerykański socjolog i historyk. Jest emerytowanym profesorem Wydziału Historii Uniwersytetu w Princeton, specjalistą od europejskiej historii XX wieku oraz historii Zagłady. Od wielu lat porusza tematykę Holocaustu i antysemityzmu na ziemiach polskich.

Życiorys Jana Grossa

Jan Gross urodził się w polsko-żydowskiej rodzinie - jego ojciec Zygmunt, zasymilowany Żyd, był awangardowym kompozytorem i adwokatem. Z kolei matka, Hanna Szumańska, pochodziła z rodziny szlacheckiej. Za okupacji była łączniczką Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej, a po wojnie tłumaczką klasycznej literatury francuskiej. Ratowała Żydów w okresie Holocaustu, w tym Zygmunta Grossa, za którego po wojnie wyszła za mąż. Jan rozpoczął studia z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, jednak później przeniósł się na socjologię. Został aresztowany w wyniku zaangażowania w protesty studenckie w marcu 1968 roku, a później za namową matki wyemigrował z rodzicami do Stanów Zjednoczonych, uciekając od antysemickiej nagonki. W 1975 roku obronił doktorat z socjologii na Uniwersytecie Yale, gdzie później wiele lat pracował. Od 2003 roku jest profesorem historii na Uniwersytecie w Princeton.

Książki Jana Tomasza Grossa

W swojej pracy naukowej Jan Gross zajmuje się przede wszystkim problematyką II wojny światowej i Holocaustu. Jego najbardziej znaną pozycją pozostają “Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka”, opowiadająca o pogromie w Jedwabnem 10 lipca 1941 roku. Opierając się w dużej mierze na wspomnieniach świadków pogromu, Gross zwrócił uwagę na współudział Polaków w tej tragedii. Publikacja ta wywołała w Polsce głośny odzew i wiele kontrowersji. Po jej wydaniu Instytut Pamięci Narodowej wszczął śledztwo i potwierdził główne ustalenia Grossa, a sprawa Jedwabnem stała się tematem ogólnopolskiej debaty. W 2006 roku w Stanach Zjednoczonych (wydanie polskie w 2008 roku nakładem wydawnictwa Znak) pojawiła się kolejna jego książka, “Strach. Antysemityzm w Polsce po Auschwitz”, skupiająca się na pogromach kieleckim, krakowskim i rzeszowskim z 1946 roku. W 2011 roku wraz z Ireną Grudzińską autor opublikował “Złote żniwa. Rzecz o tym, co działo się na obrzeżach zagłady Żydów”, dotyczącą losów pożydowskiego mienia na ziemiach polskich. Jan Gross oskarżany był o manipulacje historyczne - przeszacowanie ilości Żydów zabitych w Jedwabnem lub zbyt jednoznaczne i kategoryczne osądy w analizowanych sprawach.

Szukasz książek, które pomogą Ci lepiej zrozumieć przeszłość? Wiele takich pozycji znajdziesz na Woblinku - zarówno w formie książki papierowej, jak i ebooka oraz audiobooka.

Źródło zdjęcia: wydawnictwoznak.pl

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

W kategorii „Pozostałe” odnaleźć możemy wszystkie publikacje, które należą do kategorii „Literatura”, ale nie można ich przyporządkować do żadnej z następujących podkategorii: „Fantastyka / Horror”, „Kryminał / Sensacja / Thriller”, „Literatura piękna”, „Poezja / Dramat”, „Powieść historyczna”, „Powieść obyczajowa”, „Romans / Erotyka”. Kategoria „Literatura” jest bardzo obszerna, a w jej ramy wchodzi wiele różnorakich gatunków i odmian gatunkowych rozróżnianych m.in. ze względu na podejmowaną tematykę, kompozycję dzieła czy też uczucia wywoływane u odbiorcy. Powieści przygodowe, przypowieści, mity, utwory o treści filozoficznej, estetycznej czy literacko-krytycznej to tylko niektóre z odmian gatunkowych, jakie możemy tu znaleźć. W kategorii „Pozostałe” pojawiają się również dzieła łączące w sobie kilka podgatunków literackich. W ofercie księgarni internetowej Woblink.com znajdują się więc utwory najznakomitszych polskich pisarzy, dla których zabawa i gra formą to codzienność i których książki w trakcie lektury okazują się być czymś zupełnie innym niż początkowo przypuszczano. W kategorii „Pozostałe” umieszczono również m.in. zapis przemówienia wygłoszonego przez J.K. Rowling dla absolwentów Uniwersytetu Harvarda pt. „Życie jest sztuką”, w którym autorka pisze o porażkach, problemach, najważniejszych wartościach w życiu i oczywiście o potędze wyobraźni, „Mitologię słowiańską” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony, gdzie znaleźć możemy zbeletryzowane historie ze świata wierzeń pradawnych Słowian pisane w oparciu o najnowsze opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa.