Jane Austen Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jane Austen Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Jane Austen to angielska pisarka, która w swoich powieściach opisywała przede wszystkim życie klasy wyższej w Anglii z początku XIX wieku. Fabuła książek Austen w przeważającej części dotyczy zamążpójścia i wszystkich problemów społecznych z tym związanych. Powieści Jane Austen były doceniane już za jej życia – chwalił je między innymi szkocki powieściopisarz i poeta, Walter Scott.

Rodzina i edukacja

Jane Austen przyszła na świat w Steventon, jej ojciec był duchownym kościoła anglikańskiego. Pisarka miała siódemkę rodzeństwa – sześciu braci i jedną siostrę, których w dorosłym życiu często odwiedzała. Sama nigdy nie zdecydowała się wyjść za mąż i założyć rodziny.

Autorka „Emmy” i jej siostra uczyły się przede wszystkim w domu. Pobierały lekcje rysowania, gry na instrumentach oraz innych umiejętności, które były wówczas uznawane za potrzebne młodej kobiecie. Siostry Austen namawiano również do poznawania literatury, zarówno tej klasycznej, jak i popularnej. Jane przekonywano do pisania, czego wynikiem były różne notatki i szkice, także powieści, które lata później zostały wydane jako „Rozważna i romantyczna”, „Duma i uprzedzenie” czy „Opactwo Northanger”.

Książki Jane Austen

Jane Austen ma w swoim dorobku literackim dziewięć powieści, w tym dwie niedokończone. Jej pierwsza książka, „Lady Susan” została napisana prawdopodobnie w okolicach 1795 roku. Była to powieść epistolarna, która nie została wydana za życia autorki. Kolejną powieścią autorki jest „Rozważna i romantyczna”. Książkę wydano jako dzieło napisane przez „pewną damę”. Jane Austen przedstawiła w niej historię dwóch panien na wydaniu, które mimo różnych charakterów tak samo szukają miłości i szczęścia. Dwa lata później ukazała się „Duma i uprzedzenie” będąca jedną z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych. To najpopularniejsza powieść autorki. Pozostałe dzieła Austen to „Mansfield Park”, „Emma”, „Opactwo Northanger”, „Perswazje” i niedokończone książki: „Watsonowie” oraz „Sandition”. Pracę nad ostatnim tytułem przerwała śmierć autorki.

Twórczość Jane Austen stała się źródłem inspiracji dla wielu innych utworów – nie tylko romansów czy literatury obyczajowej, ale także horrorów. W 2010 roku została wydana powieść „Duma i uprzedzenie, i zombi”, w której mieszkańcy Hertfordshire muszą stawić czoła zmarłym powracającym zza grobów.

Ekranizacje książek Jane Austen

Książki Jane Austen cieszą się dużą popularnością wśród filmowców. Prawie każda powieść autorki została zekranizowana, a wiele z nich doczekało się kilku adaptacji. Najpopularniejszym filmem bazującym na prozie Austen jest „Rozważna i romantyczna” z 1995 roku. W filmie, który okazał się sukcesem, wystąpili między innymi Kate Winslet, Hugh Grant i Alan Rickman. Najnowszą produkcją opartą o twórczość pisarki jest „Emma” z Anyą Taylor-Joy w roli głównej. Film miał swoją premierę w 2020 roku.

Szeroki wybór powieści Jane Austen znajdziecie na Woblink.com – nie tylko w formie książek papierowych, ale również jako ebooki i audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.