Jane Austen Książki - oprawa inne

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jane Austen Książki - oprawa inne

Jane Austen to angielska pisarka, która w swoich powieściach opisywała przede wszystkim życie klasy wyższej w Anglii z początku XIX wieku. Fabuła książek Austen w przeważającej części dotyczy zamążpójścia i wszystkich problemów społecznych z tym związanych. Powieści Jane Austen były doceniane już za jej życia – chwalił je między innymi szkocki powieściopisarz i poeta, Walter Scott.

Rodzina i edukacja

Jane Austen przyszła na świat w Steventon, jej ojciec był duchownym kościoła anglikańskiego. Pisarka miała siódemkę rodzeństwa – sześciu braci i jedną siostrę, których w dorosłym życiu często odwiedzała. Sama nigdy nie zdecydowała się wyjść za mąż i założyć rodziny.

Autorka „Emmy” i jej siostra uczyły się przede wszystkim w domu. Pobierały lekcje rysowania, gry na instrumentach oraz innych umiejętności, które były wówczas uznawane za potrzebne młodej kobiecie. Siostry Austen namawiano również do poznawania literatury, zarówno tej klasycznej, jak i popularnej. Jane przekonywano do pisania, czego wynikiem były różne notatki i szkice, także powieści, które lata później zostały wydane jako „Rozważna i romantyczna”, „Duma i uprzedzenie” czy „Opactwo Northanger”.

Książki Jane Austen

Jane Austen ma w swoim dorobku literackim dziewięć powieści, w tym dwie niedokończone. Jej pierwsza książka, „Lady Susan” została napisana prawdopodobnie w okolicach 1795 roku. Była to powieść epistolarna, która nie została wydana za życia autorki. Kolejną powieścią autorki jest „Rozważna i romantyczna”. Książkę wydano jako dzieło napisane przez „pewną damę”. Jane Austen przedstawiła w niej historię dwóch panien na wydaniu, które mimo różnych charakterów tak samo szukają miłości i szczęścia. Dwa lata później ukazała się „Duma i uprzedzenie” będąca jedną z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych. To najpopularniejsza powieść autorki. Pozostałe dzieła Austen to „Mansfield Park”, „Emma”, „Opactwo Northanger”, „Perswazje” i niedokończone książki: „Watsonowie” oraz „Sandition”. Pracę nad ostatnim tytułem przerwała śmierć autorki.

Twórczość Jane Austen stała się źródłem inspiracji dla wielu innych utworów – nie tylko romansów czy literatury obyczajowej, ale także horrorów. W 2010 roku została wydana powieść „Duma i uprzedzenie, i zombi”, w której mieszkańcy Hertfordshire muszą stawić czoła zmarłym powracającym zza grobów.

Ekranizacje książek Jane Austen

Książki Jane Austen cieszą się dużą popularnością wśród filmowców. Prawie każda powieść autorki została zekranizowana, a wiele z nich doczekało się kilku adaptacji. Najpopularniejszym filmem bazującym na prozie Austen jest „Rozważna i romantyczna” z 1995 roku. W filmie, który okazał się sukcesem, wystąpili między innymi Kate Winslet, Hugh Grant i Alan Rickman. Najnowszą produkcją opartą o twórczość pisarki jest „Emma” z Anyą Taylor-Joy w roli głównej. Film miał swoją premierę w 2020 roku.

Szeroki wybór powieści Jane Austen znajdziecie na Woblink.com – nie tylko w formie książek papierowych, ale również jako ebooki i audiobooki.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.