Janusz Korczak Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Janusz Korczak Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Janusz Korczak urodził się w 1878 roku jako Henryk Goldszmit. To polski pisarz, pedagog, lekarz, działacz społeczny żydowskiego pochodzenia. Znany jest ze stworzenia teorii i systemu wychowania dzieci opartego na kreatywnej i prospołecznej aktywizacji najmłodszych. Przez wiele lat Korczak badał zachowanie i działanie dzieci. Był pionierem diagnozowania dziecięcego zachowania. Korczak był również aktywnym działaczem na rzecz praw dzieci. W 1926 roku zainicjował jedno z pierwszych pism przeznaczonych dla dzieci – „Mały Przegląd”.

Działalność Janusza Korczaka

Janusz Korczak założył i prowadził kilka domów dla sierot. Zajmował się nie tylko opieką i teoretyczną pracą z dziećmi, ale również na podstawie swoich obserwacji pisał książki dla najmłodszych. Napisał książki, które do dziś czytane są dzieciom w wieku przedszkolnym i szkoły podstawowej. Wśród jego najważniejszych bajek i powieści dla dzieci warto wyróżnić takie książki jak „Kajtuś Czarodziej”, „Koszałki-opałki”, „Król Maciuś Pierwszy”.

Za swoją działalność społeczną Janusz Korczak otrzymał wiele ważnych odznaczeń państwowych. W 1931 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. Sześć lat później został uhonorowany Złotym Wawrzynem Akademickim. Ponadto otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 1947 roku, pośmiertnie przyznano Korczakowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2018 roku Order Orła Białego, najwyższe państwowe wyróżnienie Rzeczypospolitej Polskiej.

Twórczość literacka Janusza Korczaka

Korczak napisał ponad dwadzieścia książek dla dzieci oraz publikacji pedagogicznych. Przez wiele lat pisał felietony, teksty naukowe, opowiadania oraz humoreski. Według ustaleń biografów Korczaka pedagog opublikował przeszło 1400 tekstów w ponad 100 czasopismach. Ponadto wiele artykułów nie zostało nigdy opublikowanych. Korczak pisał m.in. dla „Głosu”, „Echa”, i „Czytelni dla wszystkich”.

Za literacki debiut Korczaka uznaje się humoreskę pt. „Węzeł gordyjski”, która miała swoją premierę w 1896 roku na łamach tygodnika „Kolce”. Pierwszą powieścią Korczaka była książka „Dzieci ulicy”, która ukazała się w 1901 roku. Fabuła powieści opiera się na analizie dziecięcego zachowania, które Korczak obserwował w trakcie pracy z najmłodszymi.

W 1906 roku miała swoją premierę kolejna powieść Korczaka pt. „Dziecko salonu”. Głównym bohaterem jest Janek, który wrócił do swojego rodzinnego miasta, Warszawy, po rocznej podróży po Europie. Chłopak widzi wady świata, w którym przyszło mu dorastać. Nie podoba mi się system, w którym został wychowany. Janek buntuje się i postanawia szukać przygód w środowisku biedaków. Czytanie „Dziecka salonu” przypomina lekturę osobistego pamiętnika. Korczak snuje swoją opowieść za pomocą notatek, luźnych zapisków i komentarzy wygłaszanych przez Janka.

W 1919 roku ukazała się pionierska książka Korczaka dotycząca sposobów rozumienia, wychowania i kochania dziecka. „Jak kochać dziecko” to wyjątkowy poradnik dla rodziców, w którym Korczak zawarł wiele cennych rad i informacji dotyczących zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci. W publikacji znajduje się ponadto wiele porad związanych z wychowywaniem dzieci – od wieku niemowlęcego po wiek nastoletni.

Najbardziej znana dziecięca powieść Janusza Korczaka – „Król Maciuś Pierwszy” – miała swoją premierę w 1923 roku. Wszystko zaczyna się od śmierci starego króla, po którym władzę musi przejąć jego mały synek – Maciuś. Z każdym dniem chłopiec uświadamia sobie, że rządzenie krajem nie należy do rzeczy najprzyjemniejszych. Bycie królem wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi obowiązkami, znanymi od wieków rutynowymi zachowaniami oraz życiem według ustalonych reguł. Ponadto chłopiec uświadamia sobie, że ministrowie nie traktują go poważnie, jak króla. Urzędnicy ukrywają przed nim wiele spraw istotnych dla losów państwa, np. to, że trzy kraje wypowiedziały mu wojnę. Maciuś potajemnie zaprzyjaźnia się z Felkiem, kolegą z sąsiedztwa. Chłopcy razem wyruszają na nieznany front. Na szczęście ich wyprawa zakończyła się sukcesem, jednak przysporzyła im wiele niebezpieczeństw. Korczak w swojej książce w bardzo symboliczny sposób pokazuje, w jak wielu aspektach absurdalne jest życie dorosłych. „Król Maciuś Pierwszy” to także opowieść o tym, jak bardzo trudno jest odnaleźć się środowisku ludzi starszych, na dodatek posiadających władzę. Korczak napisał kontynuację przygód Króla Maciusia pt. „Król Maciuś na bezludnej wyspie”.

Obie książki doczekały się tłumaczeń na języki obce. Na podstawie książek „Król Maciuś Pierwszy” i „Król Maciuś na bezludnej wyspie” powstało wiele bajek, sztuk teatralnych, gier planszowych i komputerowe.

W 1924 roku ukazała się inna ważna powieść Korczaka, czyli „Bankructwo małego Dżeka”. To książka, która w humorystyczny sposób ma uczyć dzieci gospodarowania pieniędzmi. Bohaterem opowieści jest Dżek Fulton, uczeń trzeciej klasy. Chłopak marzy o zostaniu kupcem. Żeby jak najlepiej przygotować się do spełnienia swojego marzenia, chłopak podejmuje się prowadzenia szkolnej kooperatywy. Okazuje się, że Dżek bardzo poważnie podchodzi do swojego nowego zainteresowania, czym wzbudza podziw zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Dżek odkrywa prawa rządzące światem finansjery i poznaje zasady przedsiębiorczości.

W 1934 roku swoją premierę miała kolejna słynna powieść dla dzieci – „Kajtuś czarodziej”.Tym razem, w przeciwieństwie do „Bankructwa małego Dżeka”, Korczak przenosi swoich młodych czytelników w świat magii, oderwany od praw rządzących zwykłym światem. Bohaterem książki jest mały chłopiec Antoś, którego wszyscy nazywają Kajtusiem. Co ciekawe, Kajtuś posiada magiczne moce. Pod wpływem opowieści babci o magii Kajtuś postanawia zostać czarodziejem. Wkrótce okazuje się, że chłopiec potrafi zmieniać kredę w mydło, a kanapki klasowych żarłoków w żaby.

Po wybuchu II wojny światowej prowadzony przez Korczaka Główny Dom Schronienia znalazł się w granicach nowo powstałego getta warszawskiego. Dzieci, którymi opiekował się Korczak, znalazły się w tragicznej sytuacji. Mimo to Korczak starał się podtrzymywać je na duchu i kontynuował pracę z nimi. Dzięki swoim kontaktom i szacunkowi, jakim cieszył się Korczak, pedagog mógł uciec z getta. Postanowił jednak zostać ze swoimi podopiecznymi.

5 sierpnia 1942 roku doszło do brutalnej likwidacji warszawskiego getta. Korczak, jego współpracownicy i podopieczni zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince. Podobno Korczak sam zdecydował o tym, że będzie ze swoimi wychowankami aż do śmierci. Choć dziś znanych jest kilka relacji z tamtych wydarzeń, to wiadomo, że zrobił wszystko, by nie opuścić ich do ostatniej możliwej chwili. O pobycie w getcie Korczak pisał w swoim pamiętniku. Wspomnienia z ostatnich dni wybitnego polskiego pedagoga oraz inne zapiski z getta zostały wydane w jednym tomie zatytułowanym „Pamiętnik i inne pisma z getta”.

Książki Janusza Korczaka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Janusza Korczaka we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Wśród dostępnych tytułów znajdziecie m.in. „Król Maciuś Pierwszy”, „Kajtuś Czarodziej”, „Król Maciuś na bezludnej wyspie”, „Józki, Jaśki i Franki”, „Bankructwo Małego Dżeka”, „Kiedy znów będę mały”, „Jak kochać dziecko”, „Dzieci Ulicy”, „Sława”, „Dziecko salonu”, „Feralny tydzień i inne opowiadania”, „Wybór pism pedagogicznych”, „Jak ciężko być królem”, „Bobo” i wiele innych. Ponadto dostępny jest „Pamiętnik i inne pisma z getta”.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!