Jerzy Bralczyk zintegrowana - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jerzy Bralczyk zintegrowana - książki, ebooki i audiobooki

Jerzy Bralczyk to jeden z najznamienitszych polskich językoznawców, specjalista mowy polskiej, gramatyk normatywny, profesor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki. To także cieszący się popularnością specjalista ds. języka mediów, reklamy i polityki.

Życiorys Jerzego Bralczyka

Żonaty z dr Lucyną Kirwil. Mają syna Dominika. Kolekcjonuje wydania „Pana Tadeusza” oraz stare podręczniki dotyczące savoir vivre’u. Jak twierdzi, poza językoznawstwem interesuje się życiem.

Językoznawca urodził się 23 maja 1947 roku w Ciechanowie jako syn Tadeusza i Jadwigi Bralczyk. Tam też ukończył I Liceum Ogólnokształcące. Tytuł doktora uzyskał bardzo szybko, bo już w roku 1973 (26 lat). Habilitację otrzymał w 1986 roku, a tytuł profesora zwyczajnego, z rąk Aleksandra Kwaśniewskiego, w roku 2000. Jest wykładowcą akademickim, od 1999 roku wykłada na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Należy do Rady Języka Polskiego, instytucji opiniującej wszelkie sprawy dotyczące używania języka polskiego w komunikacji publicznej, od początku jej istnienia, czyli od 1996 roku. Od 2003 roku zasiada w jej prezydium, a od 2007 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego. Bralczyk jest współodpowiedzialny m.in. za uchwały ortograficzne, opiekę nad kulturą języka polskiego w nauczaniu szkolnym, rozstrzyganie wątpliwości językowych co do słownictwa, gramatyki, wymowy itp., opiniowanie nazw dla nowych usług i towarów.

Autor przynależy również do innych instytucji zajmujących się upowszechnianiem kultury języka – Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Komitetu Językoznawstwa PAN, Rady Etyki i Ładu Informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Collegium Invisibile.

Jak podkreśla Bralczyk, działalność popularyzatorska w sferze poprawności języka publicznego, polityki, reklamy i prawa jest dla niego najważniejsza. W tym celu prowadzi liczne konsultacje w instytucjach, bierze udział w konferencjach, bywa ekspertem i jurorem w konkursach językowych. Jest także autorem oraz prowadzącym programy telewizyjne i radiowe dla widzów i słuchaczy w Polsce i za granicą, które cieszą się sporą popularnością.

Prowadził cotygodniowy program „Mówi się” w TVP Polonia (2001-2007), na podstawie którego powstała publikacja „Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka”, która analizuje wybrane tematy poruszane na antenie, a także audycję w TVN Lingua „Na słówko” (2008-2009). Jest autorem ogólnopolskich i regionalnych dyktand w Radiu i Telewizji.

Jerzy Bralczyk ma w swoim portfolio również kilka audycji radiowych – autorską audycję „Słowo się rzekło”, gdzie omawiał pochodzenie wybranych słów użytych w tekstach piosenek (Radio Pogoda 2020-2021) oraz codzienną audycję „Słowo o słowie” (Polskie Radio). Jest felietonistą Radia Nowy Świat w programie prowadzonym przez Wojciecha Manna, „Poranna Manna”.

Publikacje Jerzego Bralczyka

Wybitny językoznawca jest autorem wielu cieszących się popularnością publikacji. Należą do nich m.in. „Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka” (2009), „Mój język prywatny” (2004), „Porzekadła na każdy dzień” (2008), „”Słowo o słowie: porady językowe profesora Bralczyka” (2008), „Jeść” (2014), „500 zdań polskich” (2015), „W drogę” (2016), „1000 słów” (2017), „Zwierzyniec” (2019).

Jest także współautorem książek „Kiełbasa i sznurek” (2012) oraz „Na drugie Stanisław: nowa księga imion” (2015), które napisał wspólnie z Michałem Ogórkiem. Wraz z profesorami Miodkiem i Markowskim opublikowali z kolei pozycje „Trzy po 33” (2016) oraz „Wszystko zależu od przyimka” (2017). W 2017 roku wydał wspólnie z Katarzyną Lengren i Jackiem Wasilewskim „Rozmowy przy stole”, a rok później wraz z żoną przygotowali książkę „Pokochawszy. Miłość w języku”. Pisze felietony dla miesięcznika „Wiedza i Życie”.

Za swoją działalność profesor był wielokrotnie nagradzany odznaczeniami państwowymi przyznawanymi zarówno przez władze PRL, jak i III RP. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (1988), Krzyż Oficerski Orderu odrodzenia Polski (1998), a w 2013 został uhonorowany Srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Książki Jerzego Bralczyka w księgarnii internetowej Woblink

Wybrane tytuły autorstwa Jerzego Bralczyka znajdziecie na Woblinku w formie ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: zintegrowana

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.