Jerzy Pilch Książki podróżnicze i Przewodniki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jerzy Pilch Książki podróżnicze i Przewodniki - książki, ebooki i audiobooki

Jerzy Pilch to jeden z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy, autor takich powieści jak „Pod Mocnym Aniołem”, „Wiele demonów”, „Żywego ducha”, „Tysiąc spokojnych miast”. Zajmował się nie tylko pisaniem powieści – znany jest również ze znakomitych felietonów, dzienników i opowiadań. Na swoim koncie ma także scenariusze filmowe. Współpracował między innymi z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Przekrojem” i „Polityką”. Pilch słynął z ogromnej erudycji, autoironii i poczucia humoru. Sam siebie nazywał pierwszym alkoholikiem III RP. Był absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, miłośnikiem futbolu i zagorzałym kibicem Cracovii Kraków. Swojemu ukochanemu sportowi poświęcił wiele miejsca w dziennikach i felietonach.

W wielu dziełach Pilcha pojawiają się postaci posiadające cechy zbieżne z charakterystycznymi cechami autora. Mowa tu między innymi o uzależnieniu od alkoholu, słabości do kobiet, dużej emocjonalności i erudycji. Często bohaterowie Pilcha nazywają się podobnie do niego (Jerzy, Juruś, Jerzyk etc.) i tak jak on pochodzą z Wisły i są ewangelikami. Krytycy doszukują się w tych kreacjach alter ego pisarza. Sam Pilch używał zwykle określenia „postać wymyślona przeze mnie”.

„Pod Mocnym Aniołem” i inne dzieła

W 2000 roku ukazała się najpopularniejsza książka Jerzego Pilcha pt. „Pod Mocnym Aniołem”. Jest to jedno z dzieł najmocniej naznaczonych wątkami autobiograficznymi pisarza. Pilch opisuje w książce zmagania z alkoholizmem głównego bohatera, który notorycznie trafia na izbę wytrzeźwień. Poznanych na detoksie współtowarzyszy czyni bohaterami monologu. Co najciekawsze, nie mamy tu do czynienia z pijacką gadką, a przepełnioną literackim zacięciem próbą spojrzenia na swoje życie z dystansu, próbą refleksji i rozliczenia się z grzechami. Powieść wzięła swój tytuł od knajpy, wokół której rozgrywają się wydarzenia – nieszczęśliwe romanse, pijackie ekscesy i rozmowy o literaturze.

Nagrody literackie zdobyte przez Jerzego Pilcha

Pilch był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. W 1989 roku otrzymał Nagrodę Kościelskich za tom poetycki „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”. Dziesięć lat później otrzymał Paszport „Polityki” za zbiór „Bezpowrotnie utracona leworęczność”. W 2001 roku za powieść „Pod Mocnym Aniołem” otrzymał Nagrodę Literacką Nike, w 2004 roku za „Wiele demonów” ‒ Nagrodę Literacką Gdynia.

Pilch i kino

Jerzy Pilch znany jest nie tylko z pisania znakomitych felietonów, powieści i opowiadań. Pisarz zaliczył również udany romans z kinem. Był autorem scenariuszy do dwóch części filmów krótkometrażowych z cyklu „Święta polskie” – „Żółtego szalika” i „Miłości w przejściu podziemnym”. Ten pierwszy, wyreżyserowany przez Janusza Morgensterna, wielkimi literami zapisał się w historii polskiego kina. Nie tylko za sprawą scenariusza Pilcha, ale również znakomitej gry aktorskiej Janusza Gajosa. Bohater jest dyrektorem dużej firmy, który zmaga się z uzależnieniem od alkoholu. W filmie zostały przedstawione relacje Bohatera z otoczeniem – byłą żoną, dziećmi, obecną kochanką. Jego odbiór rzeczywistości jest jednak zniekształcony i zdominowany przez alkohol. Uzależnienie niechybnie prowadzi Bohatera do upadku.

Pilch doczekał się także wartych uwagi ekranizacji swoich dzieł. Najważniejszym z nich jest „Pod Mocnym Aniołem” – film, którego scenariusz powstał na podstawie książki o tym samym tytule. Za reżyserię filmu odpowiedzialny był Wojciech Smarzowski, który dał książce nowe życie, przysparzając jej dodatkowej popularności. „Pod Mocnym Aniołem” nominowany był do czterech Orłów i ostatecznie zdobył jedną statuetkę ‒ za drugoplanową rolę Kingi Preis.

Śmierć

Jerzy Pilch zmarł 29 maja 2020 roku w swoim domu w Kielcach. O śmierci pisarza poinformowała jego żona. W komunikacie dla mediów przekazała, że Pilch w ostatnich tygodniach życia miał problemy z ciśnieniem.

W księgarni internetowej znajdziecie szeroką ofertę powieści i zbiorów opowiadań Jerzego Pilcha w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki podróżnicze i Przewodniki

Książki z kategorii „Książki podróżnicze / Przewodniki” dotyczą wszystkiego, co wiąże się z podróżowaniem. Znajdą się tu pozycje przedstawiające porady dla podróżników, opisujące wędrówki do miejsc zarówno bardzo odległych, jak i nieco bliższych, ze wskazówkami dla początkujących oraz doświadczonych podróżników, przedstawiające podróże śladami literackich bohaterów lub znanych pisarzy. Są tu publikacje opisujące zarówno kraje, ludzi, jak i kultury takich miejsc jak Iran, Wielka Brytania, Czechy, Australia, RPA, Kaukaz, Japonia czy Chiny. Coś dla siebie znajdą tu podróżnicy, którzy już zdecydowali, gdzie chcą pojechać i poszukują konkretnych porad oraz wskazówek na temat danego miejsca, osoby, które dopiero szukają inspiracji do odkrywania świata, a także ci, którzy szukają najlepszego sposobu na podróżowanie bez wychodzenia z domu. W kategorii „Książki podróżnicze / Przewodniki” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się między innymi publikacje podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego, dziennikarza i podróżnika, który wędrował po blisko 60 krajach („Gringo wśród dzikich plemion”, „Wyspa na prerii”, „Rio Anaconda Gringo i ostatni szaman plemienia Carapana”), oraz Martyny Wojciechowskiej, która przez 10 lat sprawowała funkcję redaktor naczelnej polskiej edycji „National Geographic” oraz „National Geographic Traveler” („Przesunąć horyzont”, seria „Zwierzaki świata”). Możemy tu znaleźć również takie pozycje jak „Weź wyjdź. Sztuka aktywnego odpoczywania przez cały rok” Patryka Świątka, „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” Piotra Milewskiego, „Busem przez Świat. Ameryka za 8 dolarów” Karola Lewandowskiego, „Rzeźnik. Historia kultowego biegu” Anny Dąbrowskiej i Piotra Skrzypczaka. Czytelnicy zainteresowani bliższymi podróżami odnajdą tutaj książki „Kraków. Historie, anegdoty, plotki” Zbigniewa Leśnickiego, „Damsko-męski przewodnik po Wrocławiu” Macieja Molczyka i Jagienki Świetlik-Prus, „Historie warte poznania” Filipa Czekały czy „Viva Warszawa” Steffena Möllera.