Jessica Bruder Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jessica Bruder Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Jessica Bruder jest dziennikarką, reportażystką i pisarką. Jest autorką jednego z najgłośniejszych reportaży ostatnich lat – „Nomadland. W drodze za pracą”. Na co dzień uczy w Columbia Journalism School. Współpracuje z takimi pismami jak „The New York Times”, „Guardian”, „New York”, „Harper's Magazine”. Bruder studiowała język angielski i francuski na Amherst College oraz dziennikarstwo na Columbia Journalism School. W trakcie studiów otrzymała wiele stypendiów, dzięki czemu mogła rozwijać swoje umiejętności. Jak pisze na swojej stronie internetowej – Bruder zajmowała się również pracą w kawiarni, sprzedażą w sklepie muzycznym i opieką młodzieży podczas wyjazdów.

Jej pierwszą książką był reportaż poświęcony festiwalowi Burning Man. To impreza, której geneza sięga roku 1986. Wówczas para przyjaciół spaliła wielką kukłę na jeden z plaż w San Francisco na oczach kilkudziesięcioosobowej publiczności. Niespełna dwadzieścia lat później Burning Man zmienił się w wielką, przyciągającą kilkadziesiąt tysięcy ludzi imprezę, ściągającą co roku rzeszę ekscentryków, którzy zmieniają pustynne pustkowie w kolorowe, tętniące życiem miasteczko festiwalowe. Obecnie jest to jedna z najdroższych imprez świata, zdominowana przez milionerów, modelki, aktorów, znanych sportowców i celebrytów. „Burning Book” to książka, w której Bruder opisuje transformację, jaką festiwal przebył przez niespełna czterdzieści lat. To wypełniona fantastycznymi fotografiami opowieść o jednej z najciekawszych imprez świata.

W 2017 roku ukazała się najgłośniejsza książka Jessiki Bruder pt. „Nomadland”. Reportaż jest efektem badań dziennikarki. Bruder postanowiła kupić kampera i ruszyć w drogę śladami współczesnych nomadów, ludzi, którzy prowadzą koczowniczy tryb życia, przemierzając Stany Zjednoczone w poszukiwaniu sezonowej pracy. Jej podróż miała zająć chwilę, ale ostatecznie Bruder spędziła w trasie przeszło trzy lata i przejechała ponad dwadzieścia pięć tysięcy kilometrów. Na swojej drodze spotkała nomadów, przeprowadziła z nimi setki rozmów, niektórym towarzyszyła w pracy, z niektórymi utrzymywała kontakt nawet po opublikowaniu książki.

„Nomadland” to wstrząsająca opowieść o ludziach, którzy głównie z powodów ekonomicznych i materialnych zmuszeni zostali do rozpoczęcia koczowniczego trybu życia. Ich nowymi domami stały się samochody, kampery, przyczepy lub vany. Ich jedyną szansą na utrzymanie jest podejmowanie pracy sezonowej w różnego rodzaju fabrykach, magazynach, na plantacjach, w parkach narodowych i kempingach. Często jest to wycieńczająca praca, na dodatek bardzo kiepsko płatna. Bruder poznaje świat kamperowców, bierze udział w zlotach nomadów, dowiaduje się, jak wygląda ich codzienne życie. Dziennikarka pisze o tym, jak nomadzi radzą sobie z gotowaniem, załatwianiem potrzeb fizjologicznych, płaceniem rachunków. W Polsce książka „Nomadland. W drodze za pracą” ukazała się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa Czarne w tłumaczeniu Martyny Tomczyk.

W 2020 roku, podczas Międzynarodowego Festiwalu Fimowego w Wenecji, swoją premierę miał film „Nomadland”, który powstał na podstawie książki Jessici Bruder. Jego reżyserką i producentką jest Chloé Zhao, chińska artystka, na co dzień pracująca w Stanach Zjednoczonych. Osią fabularną filmu są losy Fern, kobiety, która po śmierci męża i stracie pracy decyduje się na kupienie kampera i wyruszenie w drogę. Jeździ od miejsca do miejsca, podejmując się różnych, często wykańczających prac. Zaczyna życie jako nomada. Jej życiorys jest wypadkową losów różnych nomadów przedstawionych w reportażu Bruder. W filmie Fern na swojej drodze spotyka innych nomadów. Co ciekawe, w ekranizacji wystąpili prawdziwi nomadzi przedstawieni w książce Jessiki Bruder. Zabieg zaangażowania prawdziwych koczowników do produkcji nadaje filmowi autentyczności i powoduje, że jego odbiór jest całkowicie inny.

Twórcy „Nomadland” osiągnęli ogromny sukces – film otrzymał kilkanaście najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Najważniejszymi z nich są trzy Oscary w niezwykle ważnych kategoriach. „Nomadland” otrzymał Oscara w kategoriach: najlepszy film, najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska oraz najlepsza reżyseria. Wcześniej produkcja została wyróżniona dwoma Złotymi Globami, czterema nagrodami BAFTA, wyróżnieniami na MFF w Wenecji i innymi prestiżowymi nagrodami. Warto zwrócić uwagę na znakomitą rolę Frances McDormand, która wcieliła się rolę Fern. Za swoją kreację aktorka otrzymała Oscara, nagrodę BAFTA, Satelitę, Film Independent oraz Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.

Książki Jessiki Bruder na Woblinku

W księgarni internetowej znajdziecie książkę „Nomadland. W drodze za pracą” w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!