Jo Nesbø Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jo Nesbø Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Jo Nesbø to, zaraz obok Henninga Mankella oraz Camilli Läckberg, najpoczytniejszy Jautor skandynawskich kryminałówJ. Znany przede wszystkim z popularnej serii powieści kryminalnych z policjantem Harrym Hole’em w roli głównej. Pisarz urodził się w 1960 roku w Oslo. Jako nastolatek grał w piłkarskim klubie Molde FK, ale zerwanie więzadła wpłynęło na jego decyzję o porzuceniu kariery sportowca. Z wykształcenia jest ekonomistą, pracował między innymi jako dziennikarz i makler. Oprócz pisania Jksiążek Jo NesbøJ gra i śpiewa w zespole Di Derre, który jest bardzo popularny w Norwegii. W swoim muzycznym dorobku ma również jedną płytę solową.

Autor dwukrotnie odwiedził Polskę. W 2010 roku pojawił się w naszym kraju, aby odebrać honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru. Została ona przyznana za całokształt twórczości podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. W 2016 roku gościł we Wrocławiu w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury.

Książki autora zostały dotychczas przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków, w tym polski, angielski, czeski, duński, rosyjski czy niemiecki.

Jo Nesbø i Harry Hole

Pomysł na debiutancką powieść zatytułowaną „Człowiek nietoperz” przyszedł mu do głowy podczas długiego lotu do Australii. Od razu po wylądowaniu zaczął spisywać tę historię. Powstała w ten sposób powieść stała się pierwszą częścią uwielbianego cyklu kryminałów o Harrym Hole’u. Hole jest niepokornym i bezkompromisowym policjantem, który nie uznaje żadnych autorytetów. Jest wybitnym specjalistą od seryjnych morderstw ‒ ukończył organizowany przez FBI kurs tropienia seryjnych zabójców. Często działa, nie bacząc na własne zdrowie czy życie, a dodatkowo boryka się z uzależnieniem od alkoholu. W „Człowieku nietoperzu” Harry Hole przylatuje do Australii, żeby wyjaśnić sprawę morderstwa swojej rodaczki. Kobieta mogła paść ofiarą seryjnego mordercy. Razem z miejscowym funkcjonariuszem poznaje niebezpieczne dzielnice pełne domów publicznych i podejrzanych lokali. Początkowo Hole przytłoczony nadmiarem informacji nie łączy ich w całość. Kiedy dopasuje wszystkie elementy, może się okazać, że jest już za późno. Czy uda mu się złapać mordercę? I jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić?

Kolejnymi tomami cyklu są „Karaluchy”, „Czerwone gardło”, „Trzeci klucz”, „Pentagram”, „Wybawiciel”, "Pierwszy śnieg”, „Pancerne serce”, „Upiory”, „Policja”, „Pragnienie” oraz „Nóż”.

Projekt Szekspir

„Projekt Szekspir” to projekt uruchomiony przez brytyjskie wydawnictwo Hogarth Press, którego celem było opowiedzenie na nowo najpopularniejszych dzieł Szekspira. Inicjatywa została zorganizowana w ramach uczczenia wypadającej w 2016 roku czterechsetnej rocznicy śmierci Williama Szekspira, jednego z największych dramaturgów na świecie. Do uczestnictwa w „Projekcie Szekspir” zaproszono siedmiu pisarzy. Jednym z nich był Jo Nesbø, który przepisał na nowo jedną z najkrwawszych sztuk Szekspira, czyli „Makbeta”. Tytułowy Macbeth w wykonaniu norweskiego pisarza jest dowódcą specjalnej jednostki. Mężczyzna po pełnej niebezpieczeństw akcji wymierzonej w handlarzy narkotyków coraz szybciej pnie się po szczeblach kariery. Wspiera go w tym Lady, właścicielka kasyna. Macbeth zaczyna wierzyć w to, że jedyną droga do zdobycia tego, co mu się należy, jest zabijanie.

Inne książki Jo Nesbø

Oprócz cyklu kryminalnego o policjancie Harrym Hole’u Jo Nesbø napisał dwutomową serię „Krew na śniegu”, składającą się z powieści „Syn” i „Łowcy głów” łączących w sobie kryminał, sensację i thriller. W swoim literackim dorobku ma także serię książek dla dzieci o Doktorze Proktorze. W serii ukazało się pięć części: „Doktor Proktor i proszek pierdzioszek”, „Doktor Proktor i wanna czasu”, „Doktor Proktor i koniec świata. Być może”, „Doktor Proktor i wielki napad na bank” oraz „Doktor Proktor i niemal ostatnie święta”. Najnowsza powieść Jo Nesbø pt. „Królestwo” ukazała się we wrześniu 2020 roku. To mroczny kryminał, którego akcja toczy się w norweskich górach.

We wrześniu, nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego, ukazał się pierwszy zbiór opowiadań Nesbø pt. „Zazdrość”. Wszyscy bohaterowie książki doświadczą burzy gwałtownych uczuć, a autor w charakterystyczny dla siebie sposób skonfrontuje czytelnika z nieprzewidywalnymi skutkami pożądania, zdrady oraz zazdrości. Śledczy z Aten, analizujący zabójstwa pod kontem motywu zazdrości, prowadzi sprawę zaginięcia turysty na wyspie Kalimnos. Kierowca taksówki znajduje w należącym do szefa samochodzie kolczyk. Błyskotka wygląda bardzo podobnie do pary kolczyków, które kupił w prezencie żonie... Pasażerka podróżująca z Nowego Jorku do Londynu chce popełnić samobójstwo, kiedy odkrywa, że mąż ma romans z jej przyjaciółką. Czy rozmowa z przypadkowym współpasażerem wpłynie na jej decyzję?

Ekranizacje powieści

Do tej pory powstał tylko jeden film będący ekranizacją powieści z bestsellerowej serii o Harrym Hole’u. To „Pierwszy śnieg” z 2017 roku w reżyserii Tomasa Alfredsona z Michaelem Fassbenderem w roli głównej. Produkcja nie odniosła sukcesu i zebrała negatywne oceny zarówno wśród widzów, jak i krytyków. W oparciu o książki Jo Nesbø powstał thriller „Łowcy głów”. Zekranizowane zostały również jego książki dla dzieci o przygodach Doktora Proktora – „Doktor Proktor i proszek pierdzioszek” i „Doktor Proktor i wanna czasu”.

Jo Nesbø – bestsellerowy i nagradzany pisarz

Jo Nesbø za swoją debiutancką powieść „Człowiek nietoperz” został uhonorowany literacką Nagrodą Rivertona i Szklanym Kluczem. Oba wyróżnienia zostały przyznane za najlepszą powieść kryminalną. Za książkę „Czerwone gardło” otrzymał nagrodę Norweskiego Stowarzyszenia Księgarzy, a w 2004 roku Norweski Klub Książki nagrodził ją jako najlepszą norweską powieść kryminalną wszech czasów. W 2007 roku „Czerwone gardło” było jednym z kandydatów do nagrody Złotego Sztyletu. Z kolei „Pentagram” został uhonorowany wyróżnieniem przyznawanym zagranicznym autorom przez Fińską Akademię Kryminału.

Ebooki, audiobooki i książki papierowe powieści kryminalnych Jo Nesbø dostępne są w księgarni internetowej Woblink! Zapraszamy!

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!