Jo Nesbø Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jo Nesbø Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Jo Nesbø to, zaraz obok Henninga Mankella oraz Camilli Läckberg, najpoczytniejszy Jautor skandynawskich kryminałówJ. Znany przede wszystkim z popularnej serii powieści kryminalnych z policjantem Harrym Hole’em w roli głównej. Pisarz urodził się w 1960 roku w Oslo. Jako nastolatek grał w piłkarskim klubie Molde FK, ale zerwanie więzadła wpłynęło na jego decyzję o porzuceniu kariery sportowca. Z wykształcenia jest ekonomistą, pracował między innymi jako dziennikarz i makler. Oprócz pisania Jksiążek Jo NesbøJ gra i śpiewa w zespole Di Derre, który jest bardzo popularny w Norwegii. W swoim muzycznym dorobku ma również jedną płytę solową.

Autor dwukrotnie odwiedził Polskę. W 2010 roku pojawił się w naszym kraju, aby odebrać honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru. Została ona przyznana za całokształt twórczości podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. W 2016 roku gościł we Wrocławiu w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury.

Książki autora zostały dotychczas przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków, w tym polski, angielski, czeski, duński, rosyjski czy niemiecki.

Jo Nesbø i Harry Hole

Pomysł na debiutancką powieść zatytułowaną „Człowiek nietoperz” przyszedł mu do głowy podczas długiego lotu do Australii. Od razu po wylądowaniu zaczął spisywać tę historię. Powstała w ten sposób powieść stała się pierwszą częścią uwielbianego cyklu kryminałów o Harrym Hole’u. Hole jest niepokornym i bezkompromisowym policjantem, który nie uznaje żadnych autorytetów. Jest wybitnym specjalistą od seryjnych morderstw ‒ ukończył organizowany przez FBI kurs tropienia seryjnych zabójców. Często działa, nie bacząc na własne zdrowie czy życie, a dodatkowo boryka się z uzależnieniem od alkoholu. W „Człowieku nietoperzu” Harry Hole przylatuje do Australii, żeby wyjaśnić sprawę morderstwa swojej rodaczki. Kobieta mogła paść ofiarą seryjnego mordercy. Razem z miejscowym funkcjonariuszem poznaje niebezpieczne dzielnice pełne domów publicznych i podejrzanych lokali. Początkowo Hole przytłoczony nadmiarem informacji nie łączy ich w całość. Kiedy dopasuje wszystkie elementy, może się okazać, że jest już za późno. Czy uda mu się złapać mordercę? I jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić?

Kolejnymi tomami cyklu są „Karaluchy”, „Czerwone gardło”, „Trzeci klucz”, „Pentagram”, „Wybawiciel”, "Pierwszy śnieg”, „Pancerne serce”, „Upiory”, „Policja”, „Pragnienie” oraz „Nóż”.

Projekt Szekspir

„Projekt Szekspir” to projekt uruchomiony przez brytyjskie wydawnictwo Hogarth Press, którego celem było opowiedzenie na nowo najpopularniejszych dzieł Szekspira. Inicjatywa została zorganizowana w ramach uczczenia wypadającej w 2016 roku czterechsetnej rocznicy śmierci Williama Szekspira, jednego z największych dramaturgów na świecie. Do uczestnictwa w „Projekcie Szekspir” zaproszono siedmiu pisarzy. Jednym z nich był Jo Nesbø, który przepisał na nowo jedną z najkrwawszych sztuk Szekspira, czyli „Makbeta”. Tytułowy Macbeth w wykonaniu norweskiego pisarza jest dowódcą specjalnej jednostki. Mężczyzna po pełnej niebezpieczeństw akcji wymierzonej w handlarzy narkotyków coraz szybciej pnie się po szczeblach kariery. Wspiera go w tym Lady, właścicielka kasyna. Macbeth zaczyna wierzyć w to, że jedyną droga do zdobycia tego, co mu się należy, jest zabijanie.

Inne książki Jo Nesbø

Oprócz cyklu kryminalnego o policjancie Harrym Hole’u Jo Nesbø napisał dwutomową serię „Krew na śniegu”, składającą się z powieści „Syn” i „Łowcy głów” łączących w sobie kryminał, sensację i thriller. W swoim literackim dorobku ma także serię książek dla dzieci o Doktorze Proktorze. W serii ukazało się pięć części: „Doktor Proktor i proszek pierdzioszek”, „Doktor Proktor i wanna czasu”, „Doktor Proktor i koniec świata. Być może”, „Doktor Proktor i wielki napad na bank” oraz „Doktor Proktor i niemal ostatnie święta”. Najnowsza powieść Jo Nesbø pt. „Królestwo” ukazała się we wrześniu 2020 roku. To mroczny kryminał, którego akcja toczy się w norweskich górach.

We wrześniu, nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego, ukazał się pierwszy zbiór opowiadań Nesbø pt. „Zazdrość”. Wszyscy bohaterowie książki doświadczą burzy gwałtownych uczuć, a autor w charakterystyczny dla siebie sposób skonfrontuje czytelnika z nieprzewidywalnymi skutkami pożądania, zdrady oraz zazdrości. Śledczy z Aten, analizujący zabójstwa pod kontem motywu zazdrości, prowadzi sprawę zaginięcia turysty na wyspie Kalimnos. Kierowca taksówki znajduje w należącym do szefa samochodzie kolczyk. Błyskotka wygląda bardzo podobnie do pary kolczyków, które kupił w prezencie żonie... Pasażerka podróżująca z Nowego Jorku do Londynu chce popełnić samobójstwo, kiedy odkrywa, że mąż ma romans z jej przyjaciółką. Czy rozmowa z przypadkowym współpasażerem wpłynie na jej decyzję?

Ekranizacje powieści

Do tej pory powstał tylko jeden film będący ekranizacją powieści z bestsellerowej serii o Harrym Hole’u. To „Pierwszy śnieg” z 2017 roku w reżyserii Tomasa Alfredsona z Michaelem Fassbenderem w roli głównej. Produkcja nie odniosła sukcesu i zebrała negatywne oceny zarówno wśród widzów, jak i krytyków. W oparciu o książki Jo Nesbø powstał thriller „Łowcy głów”. Zekranizowane zostały również jego książki dla dzieci o przygodach Doktora Proktora – „Doktor Proktor i proszek pierdzioszek” i „Doktor Proktor i wanna czasu”.

Jo Nesbø – bestsellerowy i nagradzany pisarz

Jo Nesbø za swoją debiutancką powieść „Człowiek nietoperz” został uhonorowany literacką Nagrodą Rivertona i Szklanym Kluczem. Oba wyróżnienia zostały przyznane za najlepszą powieść kryminalną. Za książkę „Czerwone gardło” otrzymał nagrodę Norweskiego Stowarzyszenia Księgarzy, a w 2004 roku Norweski Klub Książki nagrodził ją jako najlepszą norweską powieść kryminalną wszech czasów. W 2007 roku „Czerwone gardło” było jednym z kandydatów do nagrody Złotego Sztyletu. Z kolei „Pentagram” został uhonorowany wyróżnieniem przyznawanym zagranicznym autorom przez Fińską Akademię Kryminału.

Ebooki, audiobooki i książki papierowe powieści kryminalnych Jo Nesbø dostępne są w księgarni internetowej Woblink! Zapraszamy!

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.