Jo Nesbø Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jo Nesbø Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Jo Nesbø to, zaraz obok Henninga Mankella oraz Camilli Läckberg, najpoczytniejszy Jautor skandynawskich kryminałówJ. Znany przede wszystkim z popularnej serii powieści kryminalnych z policjantem Harrym Hole’em w roli głównej. Pisarz urodził się w 1960 roku w Oslo. Jako nastolatek grał w piłkarskim klubie Molde FK, ale zerwanie więzadła wpłynęło na jego decyzję o porzuceniu kariery sportowca. Z wykształcenia jest ekonomistą, pracował między innymi jako dziennikarz i makler. Oprócz pisania Jksiążek Jo NesbøJ gra i śpiewa w zespole Di Derre, który jest bardzo popularny w Norwegii. W swoim muzycznym dorobku ma również jedną płytę solową.

Autor dwukrotnie odwiedził Polskę. W 2010 roku pojawił się w naszym kraju, aby odebrać honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru. Została ona przyznana za całokształt twórczości podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. W 2016 roku gościł we Wrocławiu w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury.

Książki autora zostały dotychczas przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków, w tym polski, angielski, czeski, duński, rosyjski czy niemiecki.

Jo Nesbø i Harry Hole

Pomysł na debiutancką powieść zatytułowaną „Człowiek nietoperz” przyszedł mu do głowy podczas długiego lotu do Australii. Od razu po wylądowaniu zaczął spisywać tę historię. Powstała w ten sposób powieść stała się pierwszą częścią uwielbianego cyklu kryminałów o Harrym Hole’u. Hole jest niepokornym i bezkompromisowym policjantem, który nie uznaje żadnych autorytetów. Jest wybitnym specjalistą od seryjnych morderstw ‒ ukończył organizowany przez FBI kurs tropienia seryjnych zabójców. Często działa, nie bacząc na własne zdrowie czy życie, a dodatkowo boryka się z uzależnieniem od alkoholu. W „Człowieku nietoperzu” Harry Hole przylatuje do Australii, żeby wyjaśnić sprawę morderstwa swojej rodaczki. Kobieta mogła paść ofiarą seryjnego mordercy. Razem z miejscowym funkcjonariuszem poznaje niebezpieczne dzielnice pełne domów publicznych i podejrzanych lokali. Początkowo Hole przytłoczony nadmiarem informacji nie łączy ich w całość. Kiedy dopasuje wszystkie elementy, może się okazać, że jest już za późno. Czy uda mu się złapać mordercę? I jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić?

Kolejnymi tomami cyklu są „Karaluchy”, „Czerwone gardło”, „Trzeci klucz”, „Pentagram”, „Wybawiciel”, "Pierwszy śnieg”, „Pancerne serce”, „Upiory”, „Policja”, „Pragnienie” oraz „Nóż”.

Projekt Szekspir

„Projekt Szekspir” to projekt uruchomiony przez brytyjskie wydawnictwo Hogarth Press, którego celem było opowiedzenie na nowo najpopularniejszych dzieł Szekspira. Inicjatywa została zorganizowana w ramach uczczenia wypadającej w 2016 roku czterechsetnej rocznicy śmierci Williama Szekspira, jednego z największych dramaturgów na świecie. Do uczestnictwa w „Projekcie Szekspir” zaproszono siedmiu pisarzy. Jednym z nich był Jo Nesbø, który przepisał na nowo jedną z najkrwawszych sztuk Szekspira, czyli „Makbeta”. Tytułowy Macbeth w wykonaniu norweskiego pisarza jest dowódcą specjalnej jednostki. Mężczyzna po pełnej niebezpieczeństw akcji wymierzonej w handlarzy narkotyków coraz szybciej pnie się po szczeblach kariery. Wspiera go w tym Lady, właścicielka kasyna. Macbeth zaczyna wierzyć w to, że jedyną droga do zdobycia tego, co mu się należy, jest zabijanie.

Inne książki Jo Nesbø

Oprócz cyklu kryminalnego o policjancie Harrym Hole’u Jo Nesbø napisał dwutomową serię „Krew na śniegu”, składającą się z powieści „Syn” i „Łowcy głów” łączących w sobie kryminał, sensację i thriller. W swoim literackim dorobku ma także serię książek dla dzieci o Doktorze Proktorze. W serii ukazało się pięć części: „Doktor Proktor i proszek pierdzioszek”, „Doktor Proktor i wanna czasu”, „Doktor Proktor i koniec świata. Być może”, „Doktor Proktor i wielki napad na bank” oraz „Doktor Proktor i niemal ostatnie święta”. Najnowsza powieść Jo Nesbø pt. „Królestwo” ukazała się we wrześniu 2020 roku. To mroczny kryminał, którego akcja toczy się w norweskich górach.

We wrześniu, nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego, ukazał się pierwszy zbiór opowiadań Nesbø pt. „Zazdrość”. Wszyscy bohaterowie książki doświadczą burzy gwałtownych uczuć, a autor w charakterystyczny dla siebie sposób skonfrontuje czytelnika z nieprzewidywalnymi skutkami pożądania, zdrady oraz zazdrości. Śledczy z Aten, analizujący zabójstwa pod kontem motywu zazdrości, prowadzi sprawę zaginięcia turysty na wyspie Kalimnos. Kierowca taksówki znajduje w należącym do szefa samochodzie kolczyk. Błyskotka wygląda bardzo podobnie do pary kolczyków, które kupił w prezencie żonie... Pasażerka podróżująca z Nowego Jorku do Londynu chce popełnić samobójstwo, kiedy odkrywa, że mąż ma romans z jej przyjaciółką. Czy rozmowa z przypadkowym współpasażerem wpłynie na jej decyzję?

Ekranizacje powieści

Do tej pory powstał tylko jeden film będący ekranizacją powieści z bestsellerowej serii o Harrym Hole’u. To „Pierwszy śnieg” z 2017 roku w reżyserii Tomasa Alfredsona z Michaelem Fassbenderem w roli głównej. Produkcja nie odniosła sukcesu i zebrała negatywne oceny zarówno wśród widzów, jak i krytyków. W oparciu o książki Jo Nesbø powstał thriller „Łowcy głów”. Zekranizowane zostały również jego książki dla dzieci o przygodach Doktora Proktora – „Doktor Proktor i proszek pierdzioszek” i „Doktor Proktor i wanna czasu”.

Jo Nesbø – bestsellerowy i nagradzany pisarz

Jo Nesbø za swoją debiutancką powieść „Człowiek nietoperz” został uhonorowany literacką Nagrodą Rivertona i Szklanym Kluczem. Oba wyróżnienia zostały przyznane za najlepszą powieść kryminalną. Za książkę „Czerwone gardło” otrzymał nagrodę Norweskiego Stowarzyszenia Księgarzy, a w 2004 roku Norweski Klub Książki nagrodził ją jako najlepszą norweską powieść kryminalną wszech czasów. W 2007 roku „Czerwone gardło” było jednym z kandydatów do nagrody Złotego Sztyletu. Z kolei „Pentagram” został uhonorowany wyróżnieniem przyznawanym zagranicznym autorom przez Fińską Akademię Kryminału.

Ebooki, audiobooki i książki papierowe powieści kryminalnych Jo Nesbø dostępne są w księgarni internetowej Woblink! Zapraszamy!

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!