Joanna Bator Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Joanna Bator Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Joanna Bator urodziła się w 1968 roku w Wałbrzychu. Jest pisarką, felietonistką, antropolożką kultury, podróżniczką i publicystką. Na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród literackich, a jej powieści coraz chętniej tłumaczone są na języki obce. Jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, ukończyła również Szkołę Nauk Społecznych przy PAN w Warszawie. Swój doktorat poświęciła filozoficznym aspektom feministycznych teorii oraz dyskusji pod kątem psychoanalizy. Przez kilka lat pracowała na uczelniach, w tym czasie podejmując stypendia w Londynie (Middlesex University), w Nowym Jorku (New School for Social Research) oraz w Tokio.

Debiut literacki Joanny Bator

W 2001 roku ukazała się pierwsza książka Joanny Bator. „Feminizm, postmodernizm, psychoanaliza”, wydany przez słowo/obraz terytoria, to analiza różnych aspektów współczesnego feminizmu amerykańskiego i francuskiego. Autorka podkreśla, jak ważne jest mówienie o filozoficznym aspekcie feminizmu – zarówno jeśli chodzi o podejście krytyczne, jak i spekulatywne. Joanna Bator opisuje różne fazy feminizmu, śledzi rozważania na ten temat, tworząc historyczne kompendium na temat tego zjawiska. Rok później nakładem wydawnictwa Twój Styl ukazała się pierwsza powieść pisarki pt. „Kobieta”.

Japonia

Joanna Bator jest wielbicielką kultury japońskiej. Trzykrotnie przebywała na stypendiach w Tokio jako stypendystka JSPS, Cannon Foundation in Europe oraz Japan Foundation. Efektem jej pobytów w Kraju Kwitnącej Wiśni jest książka „Japoński wachlarz” – zbiór wspomnień i zapisków tworzonych w trakcie dwuletniego pobytu w Azji. W 2013 roku ukazała się druga książka non-fiction o Japonii w jej dorobku. „Rekin z Parku Yoyogi” to zbiór felietonów i esejów, w którym Joanna Bator łączy doświadczenia związane z wykształceniem z miłością do kraju. Okiem antropolożki, pisarki i podróżniczki kreśli obraz kraju bogatego kulturowo. Łącznie w Japonii spędziła cztery lata. Również w innych książkach autorki widać wpływ mieszkania w Azji.

Najlepszym przykładem, jest wydana w 2017 roku powieść „Purezento”, której fabuła rozgrywa się w Tokio i Kamakurze. Główna bohaterka nagle traci chłopaka, który ginie w wypadku. Na dodatek dowiaduje się, że ten miał kochankę. Zagubiona dziewczyna nie wie, co ma ze sobą zrobić. Zaczyna uczyć obcokrajowców języka polskiego, choć wie, że to nie jest praca jej marzeń. Jedną z jej uczennic jest Japonka, która składa jej nietypową propozycję, która wiąże się z wyjazdem do Japonii. Na miejscu ma opiekować się domem i kotem. W czasie pobytu w Japonii zaczyna odkrywać siebie na nowo – pomaga jej w tym sztuka kintsugi, czyli sklejania popękanej porcelany.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie powieść Joanny Bator pt. „Purezento”, wydaną przez Wydawnictwo Znak, w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Książki Joanny Bator

W 2009 roku ukazała się powieść „Piaskowa Góra”, która przyniosła pisarce nominację do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia. To pierwsza z kilku powieści, których fabuła rozgrywa się w rodzinnych stronach autorki – w okolicach Wałbrzycha. Fabuła rozpoczyna się na początku lat 70. XX wieku. Do Wałbrzycha przyjeżdża Jadzia Maślak i od razu trafia na Stefana Chmurę, syna przesiedleńców ze Wschodu. Od tego momentu jej życie nierozerwalnie związane jest z Wałbrzychem. Tu bierze ślub i wprowadza się do bloku na Piaskowej Górze. Zachodzi w ciążę, a następnie rodzi bliźniaki – jedno dziecko żywe i jedno martwe. Jej córka Dominika jest niepodobna do nikogo z rodziny. W historii pojawiają się cztery kobiety – babcie Halina i Zofia, Jadzia i Dominika. W ich poplątanych historiach życiowych pojawiają się różni mężczyźni, utrzymywane w tajemnicy romanse i inne sekrety. Wszystkie te historie łączą się na Babelu, w jednym z największych domów na Piaskowej Górze. Rok później ukazała się „Chmurlandia”, kontynuacja „Piaskowej Góry”, w której poznajemy dalsze losy bohaterów z pierwszego tomu serii. W 2016 roku swoją premierę miała książka pt. „Rok Królika”, a w 2017 roku ukazała się książka pt. „Wyspa Łza”, w której pojawiły się fotografie krakowskiego artysty Adama Golca.

Ciemno, prawie noc

W 2012 roku swoją premierę miała najgłośniejsza powieść Joanny Bator – „Ciemno, prawie noc”, za którą w 2013 roku otrzymała Nagrodę Literacką Nike. Fabuła powieści rozgrywa się w Wałbrzychu. W mieście giną dzieci. Andżelika, Patryk, Kalinka znikają bez śladu. Mroczna, późnojesienna atmosfera panująca w mieście nie pomaga w śledztwie. Lokalny prorok przekonuje, że za zniknięcia odpowiedzialna jest Matka Boska Bolesna, która przyciąga do siebie dzieci. Mieszkańcy Wałbrzycha na oślep rzucają oskarżeniami, zaślepieni lękiem i smutkiem nie myślą o konsekwencjach swoich sądów. Do swojego rodzinnego miasta po wielu latach wraca reporterka Alicja Tabor, aby napisać artykuł o zaginionych dzieciach. Na miejscu będzie musiała zmierzyć się nie tylko z ponurą sprawą kryminalną, ale również mroczną przeszłością.

W 2019 roku na podstawie powieści powstał film o tym samym tytule, który wyreżyserował Borys Lankosz. W postać Alicji Tabor wcieliła się Magdalena Cielecka. Ponadto w filmie wystąpili m.in. Marcin Dorociński, Piotr Fronczewski, Agata Buzek, Roma Gąsiorowska i Dawid Ogrodnik.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie powieść Joanny Bator pt. „Ciemno, prawie noc”, wznowioną przez Wydawnictwo Znak, w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Gorzko, gorzko

Najnowsza powieść Joanny Bator pt. „Gorzko, gorzko” ukazała się w listopadzie 2020 roku. To rodzinna saga, w której pisarka przedstawiła cztery pokolenia kobiet. Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która stara się zrekonstruować pamięć swojej naznaczonej traumą rodziny. W trakcie poszukiwań trafia na brakujące elementy rodzinnej historii, które stara się połączyć w jedną całość. Za „Gorzko, gorzko” Joanna Bator została laureatką w plebiscycie O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Kraków. Jury nominując pisarkę tak uzasadniało swój wybór: „za misternie utkaną powieść o trzech pokoleniach kobiet, które próbują wywalczyć sobie prawo do niezależności”.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie powieść Joanny Bator pt. „Gorzko, gorzko”, wznowioną przez Wydawnictwo Znak, w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Nagrody

Joanna Bator jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich. W 2005 roku otrzymała Nagrodę Wydawców i Nagrodę Beaty Pawlak. Pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia otrzymała w 2010 roku za powieść „Piaskowa góra”. Rok później znalazła się w finale „Nike” za powieść „Chmurdalia”. W 2013 roku otrzymała tę nagrodę za powieść „Ciemno, prawie noc”. W 2015 została uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Joanna Bator – książki, ebooki, audiobooki w księgarni internetowej Woblink

Książki Joanny Bator wydane przez Wydawnictwo Znak w formie ebooków znajdziecie tylko w księgarni internetowej Woblink. W ofercie Woblinka znajdują się także powieści „Gorzko, gorzko”, „Purezento”, „Piaskowa Góra”, „Chmurdalia”, „Rok królika”, „Wyspa Łza”, „Wyspa Łza od nowa” oraz „Ciemno, prawie noc”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.