Joanna Bator Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Japoński wachlarz
, Książka | Joanna Bator

    Najważniejsza podróż Joanny Bator W 2002 roku kulturoznawczyni Joanna Bator przyjeżdża do Japonii na swoje pierwsze stypendium w Tokyo Institute of Technology. Po kilku powrotach w 2011 z Japonii wyjeżdża Joanna Bator – pisarka. To właśnie w Tokio powstaje jej debiutancka Piaskowa góra, powieść przełomowa dla samej autorki i współczesnej polskiej literatury, a także Ciemno, prawie noc, książka nagrodzona Literacką Nagrodą Nike. Ale pierwszy był Japoński wachlarz, zbiór rep...

    Promocja
    okładka Rekin z parku Yoyogi, Książka | Joanna Bator

    Joanna Bator wraca w swoim pisarstwie do Japonii, której poświęciła swój debiutancki zbiór esejów Japoński wachlarz. Choć jest teraz znacznie bogatsza w doświadczenia i wiedzę o kraju oraz jego mieszkańcach, nie utraciła wrażliwości na głęboką odmienność kulturową. Autorka zabiera czytelnika do miejsc, o jakich nie można przeczytać w folderach biur podróży i przewodnikach turystycznych. Wraz z nią wkraczamy do lasu samobójców w Aokigaharze, wyprawiamy się do opuszczonego mia...

Joanna Bator Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Joanna Bator urodziła się w 1968 roku w Wałbrzychu. Jest pisarką, felietonistką, antropolożką kultury, podróżniczką i publicystką. Na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród literackich, a jej powieści coraz chętniej tłumaczone są na języki obce. Jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, ukończyła również Szkołę Nauk Społecznych przy PAN w Warszawie. Swój doktorat poświęciła filozoficznym aspektom feministycznych teorii oraz dyskusji pod kątem psychoanalizy. Przez kilka lat pracowała na uczelniach, w tym czasie podejmując stypendia w Londynie (Middlesex University), w Nowym Jorku (New School for Social Research) oraz w Tokio.

Debiut literacki Joanny Bator

W 2001 roku ukazała się pierwsza książka Joanny Bator. „Feminizm, postmodernizm, psychoanaliza”, wydany przez słowo/obraz terytoria, to analiza różnych aspektów współczesnego feminizmu amerykańskiego i francuskiego. Autorka podkreśla, jak ważne jest mówienie o filozoficznym aspekcie feminizmu – zarówno jeśli chodzi o podejście krytyczne, jak i spekulatywne. Joanna Bator opisuje różne fazy feminizmu, śledzi rozważania na ten temat, tworząc historyczne kompendium na temat tego zjawiska. Rok później nakładem wydawnictwa Twój Styl ukazała się pierwsza powieść pisarki pt. „Kobieta”.

Japonia

Joanna Bator jest wielbicielką kultury japońskiej. Trzykrotnie przebywała na stypendiach w Tokio jako stypendystka JSPS, Cannon Foundation in Europe oraz Japan Foundation. Efektem jej pobytów w Kraju Kwitnącej Wiśni jest książka „Japoński wachlarz” – zbiór wspomnień i zapisków tworzonych w trakcie dwuletniego pobytu w Azji. W 2013 roku ukazała się druga książka non-fiction o Japonii w jej dorobku. „Rekin z Parku Yoyogi” to zbiór felietonów i esejów, w którym Joanna Bator łączy doświadczenia związane z wykształceniem z miłością do kraju. Okiem antropolożki, pisarki i podróżniczki kreśli obraz kraju bogatego kulturowo. Łącznie w Japonii spędziła cztery lata. Również w innych książkach autorki widać wpływ mieszkania w Azji.

Najlepszym przykładem, jest wydana w 2017 roku powieść „Purezento”, której fabuła rozgrywa się w Tokio i Kamakurze. Główna bohaterka nagle traci chłopaka, który ginie w wypadku. Na dodatek dowiaduje się, że ten miał kochankę. Zagubiona dziewczyna nie wie, co ma ze sobą zrobić. Zaczyna uczyć obcokrajowców języka polskiego, choć wie, że to nie jest praca jej marzeń. Jedną z jej uczennic jest Japonka, która składa jej nietypową propozycję, która wiąże się z wyjazdem do Japonii. Na miejscu ma opiekować się domem i kotem. W czasie pobytu w Japonii zaczyna odkrywać siebie na nowo – pomaga jej w tym sztuka kintsugi, czyli sklejania popękanej porcelany.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie powieść Joanny Bator pt. „Purezento”, wydaną przez Wydawnictwo Znak, w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Książki Joanny Bator

W 2009 roku ukazała się powieść „Piaskowa Góra”, która przyniosła pisarce nominację do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia. To pierwsza z kilku powieści, których fabuła rozgrywa się w rodzinnych stronach autorki – w okolicach Wałbrzycha. Fabuła rozpoczyna się na początku lat 70. XX wieku. Do Wałbrzycha przyjeżdża Jadzia Maślak i od razu trafia na Stefana Chmurę, syna przesiedleńców ze Wschodu. Od tego momentu jej życie nierozerwalnie związane jest z Wałbrzychem. Tu bierze ślub i wprowadza się do bloku na Piaskowej Górze. Zachodzi w ciążę, a następnie rodzi bliźniaki – jedno dziecko żywe i jedno martwe. Jej córka Dominika jest niepodobna do nikogo z rodziny. W historii pojawiają się cztery kobiety – babcie Halina i Zofia, Jadzia i Dominika. W ich poplątanych historiach życiowych pojawiają się różni mężczyźni, utrzymywane w tajemnicy romanse i inne sekrety. Wszystkie te historie łączą się na Babelu, w jednym z największych domów na Piaskowej Górze. Rok później ukazała się „Chmurlandia”, kontynuacja „Piaskowej Góry”, w której poznajemy dalsze losy bohaterów z pierwszego tomu serii. W 2016 roku swoją premierę miała książka pt. „Rok Królika”, a w 2017 roku ukazała się książka pt. „Wyspa Łza”, w której pojawiły się fotografie krakowskiego artysty Adama Golca.

Ciemno, prawie noc

W 2012 roku swoją premierę miała najgłośniejsza powieść Joanny Bator – „Ciemno, prawie noc”, za którą w 2013 roku otrzymała Nagrodę Literacką Nike. Fabuła powieści rozgrywa się w Wałbrzychu. W mieście giną dzieci. Andżelika, Patryk, Kalinka znikają bez śladu. Mroczna, późnojesienna atmosfera panująca w mieście nie pomaga w śledztwie. Lokalny prorok przekonuje, że za zniknięcia odpowiedzialna jest Matka Boska Bolesna, która przyciąga do siebie dzieci. Mieszkańcy Wałbrzycha na oślep rzucają oskarżeniami, zaślepieni lękiem i smutkiem nie myślą o konsekwencjach swoich sądów. Do swojego rodzinnego miasta po wielu latach wraca reporterka Alicja Tabor, aby napisać artykuł o zaginionych dzieciach. Na miejscu będzie musiała zmierzyć się nie tylko z ponurą sprawą kryminalną, ale również mroczną przeszłością.

W 2019 roku na podstawie powieści powstał film o tym samym tytule, który wyreżyserował Borys Lankosz. W postać Alicji Tabor wcieliła się Magdalena Cielecka. Ponadto w filmie wystąpili m.in. Marcin Dorociński, Piotr Fronczewski, Agata Buzek, Roma Gąsiorowska i Dawid Ogrodnik.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie powieść Joanny Bator pt. „Ciemno, prawie noc”, wznowioną przez Wydawnictwo Znak, w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Gorzko, gorzko

Najnowsza powieść Joanny Bator pt. „Gorzko, gorzko” ukazała się w listopadzie 2020 roku. To rodzinna saga, w której pisarka przedstawiła cztery pokolenia kobiet. Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która stara się zrekonstruować pamięć swojej naznaczonej traumą rodziny. W trakcie poszukiwań trafia na brakujące elementy rodzinnej historii, które stara się połączyć w jedną całość. Za „Gorzko, gorzko” Joanna Bator została laureatką w plebiscycie O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Kraków. Jury nominując pisarkę tak uzasadniało swój wybór: „za misternie utkaną powieść o trzech pokoleniach kobiet, które próbują wywalczyć sobie prawo do niezależności”.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie powieść Joanny Bator pt. „Gorzko, gorzko”, wznowioną przez Wydawnictwo Znak, w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Nagrody

Joanna Bator jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich. W 2005 roku otrzymała Nagrodę Wydawców i Nagrodę Beaty Pawlak. Pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia otrzymała w 2010 roku za powieść „Piaskowa góra”. Rok później znalazła się w finale „Nike” za powieść „Chmurdalia”. W 2013 roku otrzymała tę nagrodę za powieść „Ciemno, prawie noc”. W 2015 została uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Joanna Bator – książki, ebooki, audiobooki w księgarni internetowej Woblink

Książki Joanny Bator wydane przez Wydawnictwo Znak w formie ebooków znajdziecie tylko w księgarni internetowej Woblink. W ofercie Woblinka znajdują się także powieści „Gorzko, gorzko”, „Purezento”, „Piaskowa Góra”, „Chmurdalia”, „Rok królika”, „Wyspa Łza”, „Wyspa Łza od nowa” oraz „Ciemno, prawie noc”.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!