Joanna Kuciel-Frydryszak Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Joanna Kuciel-Frydryszak Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Joanna Kuciel-Frydryszak to polska dziennikarka, pisarka, publicystka, autorka biografii. Jest autorką trzech książek – „Słonimski. Heretyk na ambonie”, „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie” oraz „Służące do wszystkiego”. Była wielokrotnie nominowana do prestiżowych nagród literackich i kulturalnych. Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Słonimski. Heretyk na ambonie

Joanna Kuciel-Frydryszak debiutowała w 2012 roku biografią Antoniego Słonimskiego pt. „Słonimski. Heretyk na ambonie”. To opowieść o jednym z najbardziej charakterystycznych polskich poetów XX wieku. Słonimski był pisarzem żydowskiego pochodzenia. Zajmował się pisaniem felietonów, dramatów, prozy oraz działał w kabarecie. Był jednym z założycieli kabaretu „Pod Picadorem” i grupy literackiej „Skamander”. Z uwagi na swoje pochodzenie, wojnę spędził na emigracji. Słonimski w książce Kuciel-Frydryszak jawi się jako człowiek o niezwykłym poczuciu humoru, pacyficta o idealistycznych poglądach, ale jednocześnie żydowski buntownik. Autorka snuje fascynującą opowieść o okresie międzywojennym w Polsce, czasach gdy Słonimski przebywał za granicą oraz o próbie odnalezienia się poety w powojennej Polsce. Kuciel-Frydryszak pisze o tym, jak na oczach całego kraju Gomułka każe mu zastanowić się kim jest – Żydem czy Polakiem.

Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie

Druga książka Joanny Kuciel-Frydryszak, „Iłła”, ukazała się w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy. Po raz kolejny autorka sięga do czasów międzywojnia. Bohaterka biografii, Kazimiera Iłłakowiczówna była szalenie ciekawą postacią. Wcześnie została sierotą. Studiowała w Oksfordzie i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była poetką, prozaiczką, dramatopisarką. Służyła w armii rosyjskiej, a po odzyskaniu niepodległości przez Polskę pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 1925-1936 była sekretarką marszałka Józefa Piłsudskiego. Iłła należała do najwybitniejszych postaci życia literackiego międzywojennej stolicy. Przyjaźniła się z Witkacym, Julianem Tuwimem i Marią Dąbrowską. Za swoją twórczość otrzymała m.in. Order Odrodzenia Polski Polonia Restituta, Wawrzyn Akademicki, Order Korony Rumunii i Order Narodowy Legii Honorowej. Dziełami Kazimiery Iłłakowiczówny zachwycali się Stefan Żeromski i Jarosław Iwaszkiewicz. Po rady przychodziły do niej Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec. Oprócz tego tłumaczyła z angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, rumuńskiego i węgierskiego. „Iłła” to fascynująca opowieść o kobiecie, której życiorys spokojnie mogłoby dzielić kilka osób.

Służące do wszystkiego

W 2018 roku, również nakładem Wydawnictwa Marginesy, ukazała się trzecia książka Joanny Kuciel-Frydryszak. Tym razem autorka podjęła się opisania losów dziewcząt międzywojnia, zatrudnionych do pracy jako służące. Zwykle niewolnictwo kojarzone jest z dramatycznym losem czarnoskórych pracujących w fabrykach, na plantacjach czy w domach bogatych białych. Tymczasem rzadko mówi się o tzw. „białym niewolnictwie”, które jeszcze do niedawna „bardzo dobrze” funkcjonowało w Europie, w tym w Polsce. O tym jest ostatnia książka Joanny Kuciel-Frydryszak. O zatrudnionych w bardzo młodym wieku dziewczynach, które w pocie czoła pracowały od rana do nocy, bez odpoczynku, prawa do urlopu, bez godnego zarobku i niezbędnego wyżywienia. Autorka pisze nie tylko o trudnym losie służek domowych, ale również o klasowym społeczeństwie, które chwaliło się, że żadne podziały nie istnieją. To książka o niewolnictwie w białych rękawiczkach.

Książki Joanny Kuciel-Frydryszak na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książkę „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie” Joanny Kuciel-Frydryszak w formie ebooka i papierowej. Książka „Służące do wszystkiego” jest dostępna w trzech formatach, oprócz ebooka i papierowej, również w formie audiobooka. Książkę czyta Magdalena Schejbal.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.