Joanna Kuciel-Frydryszak Poradniki Edukacja, Hobby - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Joanna Kuciel-Frydryszak Poradniki Edukacja, Hobby - książki, ebooki i audiobooki

Joanna Kuciel-Frydryszak to polska dziennikarka, pisarka, publicystka, autorka biografii. Jest autorką trzech książek – „Słonimski. Heretyk na ambonie”, „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie” oraz „Służące do wszystkiego”. Była wielokrotnie nominowana do prestiżowych nagród literackich i kulturalnych. Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Słonimski. Heretyk na ambonie

Joanna Kuciel-Frydryszak debiutowała w 2012 roku biografią Antoniego Słonimskiego pt. „Słonimski. Heretyk na ambonie”. To opowieść o jednym z najbardziej charakterystycznych polskich poetów XX wieku. Słonimski był pisarzem żydowskiego pochodzenia. Zajmował się pisaniem felietonów, dramatów, prozy oraz działał w kabarecie. Był jednym z założycieli kabaretu „Pod Picadorem” i grupy literackiej „Skamander”. Z uwagi na swoje pochodzenie, wojnę spędził na emigracji. Słonimski w książce Kuciel-Frydryszak jawi się jako człowiek o niezwykłym poczuciu humoru, pacyficta o idealistycznych poglądach, ale jednocześnie żydowski buntownik. Autorka snuje fascynującą opowieść o okresie międzywojennym w Polsce, czasach gdy Słonimski przebywał za granicą oraz o próbie odnalezienia się poety w powojennej Polsce. Kuciel-Frydryszak pisze o tym, jak na oczach całego kraju Gomułka każe mu zastanowić się kim jest – Żydem czy Polakiem.

Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie

Druga książka Joanny Kuciel-Frydryszak, „Iłła”, ukazała się w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy. Po raz kolejny autorka sięga do czasów międzywojnia. Bohaterka biografii, Kazimiera Iłłakowiczówna była szalenie ciekawą postacią. Wcześnie została sierotą. Studiowała w Oksfordzie i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była poetką, prozaiczką, dramatopisarką. Służyła w armii rosyjskiej, a po odzyskaniu niepodległości przez Polskę pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 1925-1936 była sekretarką marszałka Józefa Piłsudskiego. Iłła należała do najwybitniejszych postaci życia literackiego międzywojennej stolicy. Przyjaźniła się z Witkacym, Julianem Tuwimem i Marią Dąbrowską. Za swoją twórczość otrzymała m.in. Order Odrodzenia Polski Polonia Restituta, Wawrzyn Akademicki, Order Korony Rumunii i Order Narodowy Legii Honorowej. Dziełami Kazimiery Iłłakowiczówny zachwycali się Stefan Żeromski i Jarosław Iwaszkiewicz. Po rady przychodziły do niej Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec. Oprócz tego tłumaczyła z angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, rumuńskiego i węgierskiego. „Iłła” to fascynująca opowieść o kobiecie, której życiorys spokojnie mogłoby dzielić kilka osób.

Służące do wszystkiego

W 2018 roku, również nakładem Wydawnictwa Marginesy, ukazała się trzecia książka Joanny Kuciel-Frydryszak. Tym razem autorka podjęła się opisania losów dziewcząt międzywojnia, zatrudnionych do pracy jako służące. Zwykle niewolnictwo kojarzone jest z dramatycznym losem czarnoskórych pracujących w fabrykach, na plantacjach czy w domach bogatych białych. Tymczasem rzadko mówi się o tzw. „białym niewolnictwie”, które jeszcze do niedawna „bardzo dobrze” funkcjonowało w Europie, w tym w Polsce. O tym jest ostatnia książka Joanny Kuciel-Frydryszak. O zatrudnionych w bardzo młodym wieku dziewczynach, które w pocie czoła pracowały od rana do nocy, bez odpoczynku, prawa do urlopu, bez godnego zarobku i niezbędnego wyżywienia. Autorka pisze nie tylko o trudnym losie służek domowych, ale również o klasowym społeczeństwie, które chwaliło się, że żadne podziały nie istnieją. To książka o niewolnictwie w białych rękawiczkach.

Książki Joanny Kuciel-Frydryszak na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książkę „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie” Joanny Kuciel-Frydryszak w formie ebooka i papierowej. Książka „Służące do wszystkiego” jest dostępna w trzech formatach, oprócz ebooka i papierowej, również w formie audiobooka. Książkę czyta Magdalena Schejbal.

Co znajdziesz w kategorii: Poradniki Edukacja, Hobby

W kategorii „Poradniki / Edukacja / Hobby” znajdują się książki przeznaczone dla młodzieży, zawierające zbiory porad, sugestii, tricków czy zabiegów mających pomóc nastolatkom podczas podejmowania konkretnych działań. Poradniki zawierają przede wszystkim liczne wskazówki oraz informacje z różnych dziedzin, na przykład samorozwoju czy seksualności. Oprócz poradników znaleźć tu również możemy publikacje skupiające się na kształceniu oraz procesie nauki dzieci i młodzieży. Książki z tej kategorii poświęcone są m.in. nauce języków obcych, ale także językowi ojczystemu i jego zasadom gramatycznym, mieszczą się tu również obszerne leksykony z najróżniejszych gałęzi wiedzy, słowniki, publikacje dotyczące różnych form wypowiedzi pisemnej czy testy ortograficzne. W kategorii „Poradniki / Edukacja / Hobby” umieszczone zostały także tytuły związane z zainteresowaniami i różnorodnymi sposobami spędzania wolnego czasu preferowanymi przez młodych ludzi, takimi jak gry, komputery i programowanie oraz wiele innych. Młodzi czytelnicy trafią tu na takie publikacje jak na przykład „Cicha siła introwertyków. Jak dorastać w świecie, który nie przestaje gadać” Susan Cain, która uczy akceptować siebie takim, jakim się jest, „Wykłady profesora Niczego” Miecia Mietczyńskiego, czyli szaloną podróż przez epoki literackie, które są znacznie ciekawsze, niż mogłoby się wydawać, „Pożeracze mózgów” Wojciecha i Marka Wareckich, gdzie znaleźć możemy poważne tematy ubrane w młodzieżowy język. Zainteresowani nauką jezyka obcego znajdą w serwisie Woblink.com szeroką ofertę wydawnictwa Lingo specjalizującego się w tej dziedzinie, a także tytuły takie jak „Angielski w skojarzeniach. MemoSłówka 1” Krzysztofa Potyrały, czyli naukę języka na zasadzie skojarzeń z niezwykle zabawnymi i zapadającymi w pamięć ilustracjami.