Joanna Kuciel-Frydryszak Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Joanna Kuciel-Frydryszak Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Joanna Kuciel-Frydryszak to polska dziennikarka, pisarka, publicystka, autorka biografii. Jest autorką trzech książek – „Słonimski. Heretyk na ambonie”, „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie” oraz „Służące do wszystkiego”. Była wielokrotnie nominowana do prestiżowych nagród literackich i kulturalnych. Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Słonimski. Heretyk na ambonie

Joanna Kuciel-Frydryszak debiutowała w 2012 roku biografią Antoniego Słonimskiego pt. „Słonimski. Heretyk na ambonie”. To opowieść o jednym z najbardziej charakterystycznych polskich poetów XX wieku. Słonimski był pisarzem żydowskiego pochodzenia. Zajmował się pisaniem felietonów, dramatów, prozy oraz działał w kabarecie. Był jednym z założycieli kabaretu „Pod Picadorem” i grupy literackiej „Skamander”. Z uwagi na swoje pochodzenie, wojnę spędził na emigracji. Słonimski w książce Kuciel-Frydryszak jawi się jako człowiek o niezwykłym poczuciu humoru, pacyficta o idealistycznych poglądach, ale jednocześnie żydowski buntownik. Autorka snuje fascynującą opowieść o okresie międzywojennym w Polsce, czasach gdy Słonimski przebywał za granicą oraz o próbie odnalezienia się poety w powojennej Polsce. Kuciel-Frydryszak pisze o tym, jak na oczach całego kraju Gomułka każe mu zastanowić się kim jest – Żydem czy Polakiem.

Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie

Druga książka Joanny Kuciel-Frydryszak, „Iłła”, ukazała się w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy. Po raz kolejny autorka sięga do czasów międzywojnia. Bohaterka biografii, Kazimiera Iłłakowiczówna była szalenie ciekawą postacią. Wcześnie została sierotą. Studiowała w Oksfordzie i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była poetką, prozaiczką, dramatopisarką. Służyła w armii rosyjskiej, a po odzyskaniu niepodległości przez Polskę pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 1925-1936 była sekretarką marszałka Józefa Piłsudskiego. Iłła należała do najwybitniejszych postaci życia literackiego międzywojennej stolicy. Przyjaźniła się z Witkacym, Julianem Tuwimem i Marią Dąbrowską. Za swoją twórczość otrzymała m.in. Order Odrodzenia Polski Polonia Restituta, Wawrzyn Akademicki, Order Korony Rumunii i Order Narodowy Legii Honorowej. Dziełami Kazimiery Iłłakowiczówny zachwycali się Stefan Żeromski i Jarosław Iwaszkiewicz. Po rady przychodziły do niej Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec. Oprócz tego tłumaczyła z angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, rumuńskiego i węgierskiego. „Iłła” to fascynująca opowieść o kobiecie, której życiorys spokojnie mogłoby dzielić kilka osób.

Służące do wszystkiego

W 2018 roku, również nakładem Wydawnictwa Marginesy, ukazała się trzecia książka Joanny Kuciel-Frydryszak. Tym razem autorka podjęła się opisania losów dziewcząt międzywojnia, zatrudnionych do pracy jako służące. Zwykle niewolnictwo kojarzone jest z dramatycznym losem czarnoskórych pracujących w fabrykach, na plantacjach czy w domach bogatych białych. Tymczasem rzadko mówi się o tzw. „białym niewolnictwie”, które jeszcze do niedawna „bardzo dobrze” funkcjonowało w Europie, w tym w Polsce. O tym jest ostatnia książka Joanny Kuciel-Frydryszak. O zatrudnionych w bardzo młodym wieku dziewczynach, które w pocie czoła pracowały od rana do nocy, bez odpoczynku, prawa do urlopu, bez godnego zarobku i niezbędnego wyżywienia. Autorka pisze nie tylko o trudnym losie służek domowych, ale również o klasowym społeczeństwie, które chwaliło się, że żadne podziały nie istnieją. To książka o niewolnictwie w białych rękawiczkach.

Książki Joanny Kuciel-Frydryszak na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książkę „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie” Joanny Kuciel-Frydryszak w formie ebooka i papierowej. Książka „Służące do wszystkiego” jest dostępna w trzech formatach, oprócz ebooka i papierowej, również w formie audiobooka. Książkę czyta Magdalena Schejbal.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść obyczajowa

Powieść obyczajowa, a właściwie społeczno-obyczajowa, wywodzi się z powieści realistycznej. Książki będące reprezentantami tego gatunku literatury zaczęły dominować w II połowie XIX stulecia. Wykształcenie się powieści obyczajowej jest uznawane za jeden z najważniejszych etapów ewolucji tego gatunku literackiego. Książki obyczajowe są obecnie dominującym typem powieści. Z uwagi na zakładaną prawdziwość opisu społeczeństwa, tendencji czy środowiska charakterystycznych dla danych czasów ten rodzaj powieści jest często ich stosunkowo wiernym odbiciem. Taki gatunek odznacza się dużym zainteresowaniem każdym aspektem ludzkiego życia. Czytelnik powieści obyczajowej może zapoznać się z realiami i zwyczajami panującymi w opisywanych przez autora czasach. Powieść obyczajowa ewoluuje i obecnie nie jest tak łatwa do zaklasyfikowania czy zdefiniowania jak w okresie pozytywizmu. W kategorii „Powieść obyczajowa” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Ósme życie” Nino Haratischwili, będące powieścią napisaną z epickim rozmachem, pełną bohaterów z krwi i kości oraz wielkich namiętności, „Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin, która jest powieścią dojrzałą, aktualną społecznie i prowokującą do zadawania pytań o współczesne wychowanie, a także o nadużycia wobec kobiet, poruszająca i inspirująca opowieść autorstwa Catherine Isaac pod tytułem „Francuskie lato” oraz „Na plaży Chesil” Iana McEwana będąca złożoną i emocjonującą powieścią obyczajową o pokonywaniu własnych barier, rozmowie i problemach prowadzących do nieuchronnego dramatu. Nie zabrakło tutaj również powieści kojarzonych z najlepszymi i najgłośniejszymi obyczajowymi serialami i filmami – to na przykład „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell, „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding oraz polska pozycja „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury.