Jørn Lier Horst II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jørn Lier Horst II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Jørn Lier Horst to norweski pisarz i dramaturg, autor powieści kryminalnych. Jest znany przede wszystkim z serii kryminałów z komisarzem Williamem Wistingiem w roli głównej. Horst studiował psychologię, filozofię oraz kryminologię i do 2013 roku pracował jako szef wydziału śledczego policji w Vestfold. Obecnie jest pisarzem na pełen etat, oprócz kryminałów napisał także kilka przedstawień dla Teater Ibsen.

Seria książek o komisarzu Williamie Wistingu

Autor zadebiutował w 2004 roku książką „Kluczowy świadek”. Powieść ta otwiera bestsellerową serię o komisarzu Williamie Wistingu, oficerze wydziału śledczego pracującym w Larviku. Dotychczas w ramach cyklu ukazało się piętnaście powieści: „Gdy zapada zmrok” (prequel), „Kluczowy świadek”, „Felicja zaginęła”, „Gdy morze cichnie”, „Jedna jedyna”, „Nocny człowiek”, „Szumowiny”, „Poza sezonem”, „Psy gończe”, „Jaskiniowiec”, „Ślepy trop”, „Kod Kathariny”, „Ukryty pokój”, „Zła wola” i „Sprawa 1569”. Powieści kryminalne należące do tej serii okazały się hitem nie tylko w ojczyźnie autora ‒ zostały przetłumaczona na ponad 20 języków.

„Psy gończe”

Najpopularniejszą i najbardziej cenioną powieścią z cyklu jest książka „Psy gończe” z 2013 roku. To najczęściej nagradzany tytuł w dorobku autora ‒ otrzymał między innymi takie wyróżnienia jak Nagroda Rivertona 2012, Nagroda Szklanego Klucza 2013 i Nagroda Martina Becka 2014. W tej części cyklu komisarz Wisting zostaje zawieszony – jest podejrzany o fabrykowanie dowodów w sprawie morderstwa Cecili Linde. Do tego momentu William Wisting ścigał przestępców, a teraz staje się przynętą. Musi dociec, który z jego współpracowników sfabrykował dowody, i rozwiązać zagadkę zbrodni sprzed lat. Kiedy ginie kolejna dziewczyna, dla komisarza rozpoczyna się wyścig z czasem.

Sprawa 1569

Sprawa 1569” to piętnasty i najnowszy tom z serii książek o komisarzu Williamie Wistingu. Podczas urlopu komisarz wyjmuje ze skrzynki pocztowej tajemniczy list. Biała koperta zawiera pojedynczą kartkę papieru z jedną linijką tekstu: 12-1569/99. To sygnatura akt sprawy, która prowadzi Wistinga do morderstwa sprzeda lat. W 1999 roku zamordowano Tone Vaterland – sprawa została wyjaśniona, ale ktoś najwyraźniej chce, aby komisarz ponownie się jej przyjrzał. Mężczyzna trafia na coś, co zmrozi mu krew w żyłach i ukaże wydarzenia z przeszłości w zupełnie nowym świetle.

Jørn Lier Horst dla młodszych czytelników: CLUE i Biuro Detektywistyczne numer 2

Jørn Lier Horst pisze powieści kryminalne nie tylko dla dorosłych, ale także dla młodszych czytelników. Od 2012 roku publikuje dwie serie kryminalne przeznaczone dla młodego odbiorcy. Pierwszą z nich jest cykl „CLUE”. To seria minipowieści z wątkiem kryminalnym w roli głównej. Nazwę serii „CLUE” tworzą pierwsze litery imion głównych bohaterów, którzy wspólnie mierzą się z zagadkami. Dotychczas w Polsce ukazały się cztery części serii: „Zagadka salamandry”, „Zagadka zegara maltańskiego”, „Zagadka dna morskiego” i „Zagadka hien cmentarnych”. Drugim cyklem, napisanym wspólnie z Jørgenem Sandnesem z myślą o młodszym czytelniku, jest „Biuro Detektywistyczne numer 2”. Bohaterami serii są Tirli i Oliver, dwójka młodych detektywów. W ramach tej serii (w Polsce cykl nazywa się „Operacja”) ukazało się kilkanaście tomów, m.in. „Operacja Burzowa Chmura”, „Operacja Podmuch Wiatru”, „Operacja Pirat” i „Operacja Czarny Las”.

Kryminały Jørna Liera Horsta z serii o komisarzu Williamie Wistingu znajdziecie w księgarni Woblink.com – nie tylko w formie książek papierowych, ale także ebooków oraz audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).