Jørn Lier Horst Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jørn Lier Horst Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Jørn Lier Horst to norweski pisarz i dramaturg, autor powieści kryminalnych. Jest znany przede wszystkim z serii kryminałów z komisarzem Williamem Wistingiem w roli głównej. Horst studiował psychologię, filozofię oraz kryminologię i do 2013 roku pracował jako szef wydziału śledczego policji w Vestfold. Obecnie jest pisarzem na pełen etat, oprócz kryminałów napisał także kilka przedstawień dla Teater Ibsen.

Seria książek o komisarzu Williamie Wistingu

Autor zadebiutował w 2004 roku książką „Kluczowy świadek”. Powieść ta otwiera bestsellerową serię o komisarzu Williamie Wistingu, oficerze wydziału śledczego pracującym w Larviku. Dotychczas w ramach cyklu ukazało się piętnaście powieści: „Gdy zapada zmrok” (prequel), „Kluczowy świadek”, „Felicja zaginęła”, „Gdy morze cichnie”, „Jedna jedyna”, „Nocny człowiek”, „Szumowiny”, „Poza sezonem”, „Psy gończe”, „Jaskiniowiec”, „Ślepy trop”, „Kod Kathariny”, „Ukryty pokój”, „Zła wola” i „Sprawa 1569”. Powieści kryminalne należące do tej serii okazały się hitem nie tylko w ojczyźnie autora ‒ zostały przetłumaczona na ponad 20 języków.

„Psy gończe”

Najpopularniejszą i najbardziej cenioną powieścią z cyklu jest książka „Psy gończe” z 2013 roku. To najczęściej nagradzany tytuł w dorobku autora ‒ otrzymał między innymi takie wyróżnienia jak Nagroda Rivertona 2012, Nagroda Szklanego Klucza 2013 i Nagroda Martina Becka 2014. W tej części cyklu komisarz Wisting zostaje zawieszony – jest podejrzany o fabrykowanie dowodów w sprawie morderstwa Cecili Linde. Do tego momentu William Wisting ścigał przestępców, a teraz staje się przynętą. Musi dociec, który z jego współpracowników sfabrykował dowody, i rozwiązać zagadkę zbrodni sprzed lat. Kiedy ginie kolejna dziewczyna, dla komisarza rozpoczyna się wyścig z czasem.

Sprawa 1569

Sprawa 1569” to piętnasty i najnowszy tom z serii książek o komisarzu Williamie Wistingu. Podczas urlopu komisarz wyjmuje ze skrzynki pocztowej tajemniczy list. Biała koperta zawiera pojedynczą kartkę papieru z jedną linijką tekstu: 12-1569/99. To sygnatura akt sprawy, która prowadzi Wistinga do morderstwa sprzeda lat. W 1999 roku zamordowano Tone Vaterland – sprawa została wyjaśniona, ale ktoś najwyraźniej chce, aby komisarz ponownie się jej przyjrzał. Mężczyzna trafia na coś, co zmrozi mu krew w żyłach i ukaże wydarzenia z przeszłości w zupełnie nowym świetle.

Jørn Lier Horst dla młodszych czytelników: CLUE i Biuro Detektywistyczne numer 2

Jørn Lier Horst pisze powieści kryminalne nie tylko dla dorosłych, ale także dla młodszych czytelników. Od 2012 roku publikuje dwie serie kryminalne przeznaczone dla młodego odbiorcy. Pierwszą z nich jest cykl „CLUE”. To seria minipowieści z wątkiem kryminalnym w roli głównej. Nazwę serii „CLUE” tworzą pierwsze litery imion głównych bohaterów, którzy wspólnie mierzą się z zagadkami. Dotychczas w Polsce ukazały się cztery części serii: „Zagadka salamandry”, „Zagadka zegara maltańskiego”, „Zagadka dna morskiego” i „Zagadka hien cmentarnych”. Drugim cyklem, napisanym wspólnie z Jørgenem Sandnesem z myślą o młodszym czytelniku, jest „Biuro Detektywistyczne numer 2”. Bohaterami serii są Tirli i Oliver, dwójka młodych detektywów. W ramach tej serii (w Polsce cykl nazywa się „Operacja”) ukazało się kilkanaście tomów, m.in. „Operacja Burzowa Chmura”, „Operacja Podmuch Wiatru”, „Operacja Pirat” i „Operacja Czarny Las”.

Kryminały Jørna Liera Horsta z serii o komisarzu Williamie Wistingu znajdziecie w księgarni Woblink.com – nie tylko w formie książek papierowych, ale także ebooków oraz audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.