Johann Wolfgang von Goethe Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Johann Wolfgang von Goethe Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Urodzony 28 sierpnia 1749 roku we Frankfurcie Johann Wolfgang von Goethe jest uważany za jednego z najwybitniejszych niemieckich literatów przełomu XVIII i XIX wieku. Poeta, prozaik, dramaturg, a przy tym także uczony i polityk był jednym z głównych przedstawicieli nurtu literackiego Sturm und Drang (burzy i naporu) oraz prekursorem romantyzmu. Nie bez znaczenia pozostaje także obszerna kolekcja jego korespondencji. Wraz z Friedrichem Schillerem, Johannem Gottfriedem Herderem oraz Christophem Martinem Wielandem należy to tak zwanych klasyków weimarskich. Do najsłynniejszych dzieł Goethego należą “Cierpienia młodego Wertera”, “Król Olch”, “Ifigenia w Taurydzie” oraz “Faust”.

“Cierpienia młodego Wertera” jedna z najwybitniejszych książek Goethego

Goethe tworzył utwory w niemal wszystkich gatunkach literackich swoich czasów - tak poezję i powieści, jak i dramaty oraz satyry. “Cierpienia młodego Wertera” uznawane są za jedną z najwybitniejszych powieści miłosnych. Ta powieść epistolarna wraz ze “Zbójcami” Schillera uważana jest także za najważniejsze dzieło okresu Sturm und Drang oraz preromantyzmu. Opowiadają one opartą na własnych doświadczeniach Goethego historię nieszczęśliwej miłości Wilhelma do Lotty, która jest już zaręczona z Albertem, co doprowadza młodego mężczyznę na skraj rozpaczy. Stara się jednak tego po sobie nie pokazywać i spędza z obydwojgiem wiele czasu. W pewnym momencie wyjeżdża z Waldheim, by rozpocząć pracę w poselstwie, powraca jednak na wieść o ślubie Lotty i Alberta. Na prośbę Lotty początkowo stara się do niej nie zbliżać, by nie wzbudzać żadnych podejrzeń, jednak na wieść o tym, że pozostała sama w domu przyjeżdża w odwiedziny. Tam nie wytrzymuje i zaczyna ją całować, na co Lotta ucieka i zamyka się w swoim pokoju. Zrozpaczony Werter postanawia popełnić samobójstwo. Wysyła posłańca do Alberta z prośbą o użyczenie pistoletu, na co ten się zgadza. Znająca samobójcze skłonności Wertera Lotta waha się, ale w końcu wydaje posłańcowi broń. Mężczyzna w liście pożegnalnym wyznaje, że przyczyną jego śmierci była niespełniona miłość, po czym strzela sobie w głowę. Nie ginie jednak od razu od rany, lecz dopiero po jakimś czasie wykrwawia się na śmierć. Pierwowzorem Lotty była Charlotta Buff, w której zakochał się Goethe, i która podobnie jak jej literacka odpowiedniczka miała już narzeczonego, nie zgodziła się więc nawiązać bliższej relacji z pisarzem. Bezpośrednim impulsem do napisania “Cierpień młodego Wertera” było samobójstwo przyjaciela Goethego, który przez nieszczęśliwą miłość strzelił sobie w głowę z pistoletu pożyczonego od narzeczonego Buff.

“Faust” wybitny dramat Johanna Wolfganga von Goethego

Za najwybitniejsze dzieło Johanna Wolfganga von Goethego uznawany jest “Faust” - dramat w dwóch częściach, napisany w latach 1773-1832. Historia rozpoczyna się od zakładu Boga z Mefistofelesem o duszę tytułowego doktora Fausta. Jest to człowiek już niemłody, o wielkiej wiedzy i ciągłym poczuciu niespełnienia. Marzy o dotarciu do istoty rzeczy, jednak nawet mimo całego swego doświadczenia nie może pojąć sensu istnienia. Mefistofeles przybywa do niego i proponuje mu realizację jego marzeń za cenę duszy. Początkowo Faust się nie zgadza, a nawet udaje mu się uwięzić diabła. W końcu jednak przystaje na układ - jeśli Mefistofeles sprawi, że Faust poczuje, iż warto żyć i wypowie słowa: “Trwaj, chwilo, jakże jesteś piękna”, dusza filozofa będzie należeć do diabła. Odmłodzony specjalnym eliksirem Faust rozkochuje w sobie młodą Małgorzatę, a owocem ich związku staje się dziecko. Jednak Faust porzuca kobietę wraz z synem, goniąc za coraz to nowymi wrażeniami. Małgorzata, próbując się z nim spotkać, nieświadomie zabija swoją matkę, podając jej zbyt dużą ilość środka nasennego otrzymanego od Fausta, by ta jej nie powstrzymywała. Potem ginie także jej brat, stający w obronie czci Małgorzaty, a nawet nowonarodzone dziecko, które kobieta dusi w szoku i rozpaczy po porzuceniu przez Fausta. Oczekując w więzieniu na egzekucję, powierza się łasce Bożej i nie korzysta z propozycji ucieczki, jaką przedstawia jej Faust. Dzięki temu Bóg ma nad nią miłosierdzie i zostaje zbawiona. Doktor zaczyna czuć wyrzuty sumienia i powoli zaczyna myśleć o wyzwoleniu się spod wpływu Mefistofelesa. Na łożu śmierci myśli: “trwaj, chwilo, jakże jesteś piękna”, lecz jego dusza zostaje wyrwana diabłu i zbawiona.

Naukowo

Goethe poświęcił się także naukom przyrodniczym, a przy tym wciąż starał się połączyć je z filozofią, polityką oraz poezją. W zakresie optyki stworzył teorię kolorów, która jednak z perspektywy obecnej nauki okazała się być błędną. Intensywnie badał proces powstawania widma optycznego i uważał, że należy analizować przede wszystkim proces postrzegania kolorów przez człowieka. W swoich rozważaniach wykraczał jednak poza fizykę i wkraczał na tereny metafizyczne, stąd jego teoria kolorów może być traktowana raczej jako psychologia kolorów. Goethe napisał także “Eksperyment jako pośredniczenie do obiektu i subiektu (osoby poznającej i działającej)”, w którym opisał swoją metodykę badań, wskazując na jej charakter empiryczny, a nie spekulatywny. Tym, co wyróżniało jego podejście od ówczesnego pozytywistycznego empiryzmu było miejsce człowieka w całym badanym układzie - Goethe traktował go nie jako zewnętrznego obserwatora zjawisk, ale element analizowanej całości.

Te i wiele innych najwybitniejszych klasycznych pozycji literackich znajdziesz na Woblink w każdym dostępnym formacie - książki papierowej, ebooka czy audiobooka.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść obyczajowa

Powieść obyczajowa, a właściwie społeczno-obyczajowa, wywodzi się z powieści realistycznej. Książki będące reprezentantami tego gatunku literatury zaczęły dominować w II połowie XIX stulecia. Wykształcenie się powieści obyczajowej jest uznawane za jeden z najważniejszych etapów ewolucji tego gatunku literackiego. Książki obyczajowe są obecnie dominującym typem powieści. Z uwagi na zakładaną prawdziwość opisu społeczeństwa, tendencji czy środowiska charakterystycznych dla danych czasów ten rodzaj powieści jest często ich stosunkowo wiernym odbiciem. Taki gatunek odznacza się dużym zainteresowaniem każdym aspektem ludzkiego życia. Czytelnik powieści obyczajowej może zapoznać się z realiami i zwyczajami panującymi w opisywanych przez autora czasach. Powieść obyczajowa ewoluuje i obecnie nie jest tak łatwa do zaklasyfikowania czy zdefiniowania jak w okresie pozytywizmu. W kategorii „Powieść obyczajowa” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Ósme życie” Nino Haratischwili, będące powieścią napisaną z epickim rozmachem, pełną bohaterów z krwi i kości oraz wielkich namiętności, „Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin, która jest powieścią dojrzałą, aktualną społecznie i prowokującą do zadawania pytań o współczesne wychowanie, a także o nadużycia wobec kobiet, poruszająca i inspirująca opowieść autorstwa Catherine Isaac pod tytułem „Francuskie lato” oraz „Na plaży Chesil” Iana McEwana będąca złożoną i emocjonującą powieścią obyczajową o pokonywaniu własnych barier, rozmowie i problemach prowadzących do nieuchronnego dramatu. Nie zabrakło tutaj również powieści kojarzonych z najlepszymi i najgłośniejszymi obyczajowymi serialami i filmami – to na przykład „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell, „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding oraz polska pozycja „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury.