John Douglas Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI, Książka | John Douglas, Mark Olshaker

    Na podstawie książki MINDHUNTER powstał serial wyprodukowany przez NETFLIX w reżyserii DAVIDA FINCHERA – twórcy SIEDEM i ZODIAKA. Wejść w umysł myśliwego. To moja rola. Kiedy patrzę na tłum ludzi w galerii handlowej, wypatruję ofiary. Próbuję rozpoznać, kogo będzie najłatwiej schwytać. Muszę poczuć dreszczyk emocji, który odczuwa polująca bestia. Tylko tak będę mógł ją złapać. MINDHUNTER Mroczna książka Johna Douglasa – jednego z najwybitniejszych profilerów w dziejach FB...

John Douglas Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

John Douglas to jeden z najwybitniejszych, i pierwszych, profilerów w dziejach FBI oraz autor licznych publikacji z zakresu psychologii kryminalnej i śledczej. Pomagał policji na całym świecie przedstawiając profile, techniki śledcze oraz strategie polowania na najbardziej sadystycznych i znanych współczesnych seryjnych morderców, między innymi opracował pierwszy profil psychologiczny Unabombera. Douglas zapoczątkował zupełnie nową erę w naukach behawioralnych i profilowaniu kryminalnym. Jest związany z Akademią FBI w Quantico w Wirginii. Pracował w Jednostce Nauk Behawioralnych, która później została przemianowana na Jednostkę Wsparcia Dochodzeń. Jako szef jednostki zmagał się z najbardziej zaskakującymi oraz brutalnymi przestępstwami. Obecnie jest emerytowanym agentem specjalnym i szefem jednostki w Federalnym Biurze Śledczym Stanów Zjednoczonych. Jest pierwowzorem znanej z filmów o Hannibalu Lecterze postaci Jacka Crawforda. Na polskim rynku wydawniczym ukazały się trzy publikacje Douglasa „Motywy zbrodni. Metody działania agenta specjalnego FBI”, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” oraz „Mindhunter. Podróż w ciemność”.

John Douglas przyszedł na świat w 1945 roku na Brooklynie w Nowym Jorku. Służył w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Posiada kilka stopni naukowych, między innymi z socjologii, wychowania fizycznego, psychologii edukacyjnej, administracji i nadzoru. Do FBI dołączył w 1970 roku. Służył jako snajper w FBI SWAT, a następnie został negocjatorem zakładników. W 1977 roku przeniósł się do Działu Nauk Behawioralnych FBI (Behavioral Science Unit), gdzie uczył nowych agentów psychologii kryminalnej i negocjacji w Akademii FBI w Quantico.

Douglas jeździł po Stanach Zjednoczonych prowadząc wykłady o tworzeniu profili psychologicznych przestępców. Badał miejsca zbrodni, tworzył profile sprawców, opisywał ich przyzwyczajenia i przewidywał kolejne posunięcia. Razem z agentem federalnym Royem Hazelwoodem i psycholog Ann Burgess pracował nad projektem badań opierającym się na rozmowach z osadzonymi seryjnymi mordercami. Miały one pomóc w zrozumieniu postępowania przestępców. Prowadzone przez nich badania zapoczątkowały analizę kryminalistyczno-dochodzeniową. W ramach projektu przeprowadzał rozmowy i badał takich przestępców jak Charles Manson, Syn Sama (David Berkowitz), James Earl Ray, Ted Bundy, Lynette Fromme, Edmund Kemper Richard Speck, John Wayne czy Sirhana Sirhana. Owocem serii wywiadów jest książka Douglasa „Sexual Homicide: Patterns and Motives”.

Mindhunters

Mindhunters zostało stworzone przez Johna Douglasa i Marka Olshakera w 1995 roku, zaraz po tym, jak Douglas przeszedł na emeryturę. Mężczyźni poznali się kilka lat wcześniej, kiedy Olshaker pracował przy filmie dokumentalnym o jednostce Johna i profilowaniu kryminalnym w FBI w Quantico. Kiedy profiler zamierzał przejść na emeryturę, nadal chciał być aktywny zawodowo i pracować w wymiarze sprawiedliwości. Chciał także opowiedzieć własną historię i przekazać doświadczenie oraz wiedzę w dziedzinie, w której był pionierem. Postanowił skontaktować się z Markiem i poprosić go o współpracę – jej efektem jest książka „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców”.

Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców

„Mindhunter” miał swoją premierę w 1996 roku. Na polskim rynku wydawniczym ukazał się w 2017 roku, nakładem krakowskiego wydawnictwa Znak. To efekt współpracy Johna Douglasa z amerykańskim autorem Markiem Olshakerem. Książka jest autobiografią profilera, opowieścią o początkach programu profilowania i zapisem jego najsłynniejszych śledztw podczas których próbował wniknąć w mroczne zakamarki umysłów zbrodniarzy. Douglas opowiada w niej o swojej niełatwej drodze do zastania profilerem, a także przybliża czytelnikom tajniki tego wymagającego zawodu. Dzieli się również szczegółami z najsłynniejszych oraz najtrudniejszych spraw, jakie przyszło mu prowadzić.

Mindhunter. Podróż w ciemność

Kolejną książką przybliżającą pracę Johna Douglasa jest „Mindhunter. Podróż w ciemność”, która również powstała we współpracy z Markiem Olshakerem. Autorzy przedstawiają kolejne skomplikowane i często makabryczne sprawy przy jakich pracował jeden najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI. Agent Douglas latami rozmawiał z seryjnymi mordercami i słuchał ich zwierzeń – między innymi przeprowadził szereg rozmów z mordercą ośmiu studentek z Chicago, Richardem Speckiem. W drugiej części „Mindhuntera” autor zawarł swoje poglądy na temat amerykańskiego systemu sprawiedliwości, a także kary śmierci.

Obsesja. Wyprawa autora „Mindhuntera” w świat drapieżców seksualnych

Najnowszą publikacją Johna Douglasa i Marka Olshakera jest „Obsesja”. Tym razem autorzy koncentrują się na drapieżcach seksualnych. Legendarny profiler FBI opowiada o śledztwach dotyczących stalkerów, morderców i gwałcicieli. Douglas pisze o kluczowych zagadnieniach dotyczących drapieżców seksualnych – manipulacji, dominacji oraz kontroli. To właśnie na tych aspektach skupiają się profilerzy pracujący nad sprawami najgroźniejszych oprawców. Starają się zajrzeć do ich umysłów, przewidzieć następny ruch i schwytać, zanim dojdzie do kolejnej tragedii.

Serial Mindhunter

Książka „Mindhunter” okazała się dużym sukcesem. Na jej podstawie powstał serial wyprodukowany przez platformę Netflix, będący luźną adaptacją publikacji Johna Douglasa i Marka Olshakera. Jednym z producentów wykonawczych „Mindhuntera” jest David Fincher, twórca takich filmów jak „Siedem”, „Zodiak”, „Zaginiona dziewczyna” czy „Podziemny krąg”. Akcja serialu toczy się w latach 70. XX wieku, kiedy to dwóch agentów FBI zostaje wyznaczonych do przesłuchania znajdujących się w więzieniu seryjnych morderców. Uzyskane przez nich informacje mają przyczynić się do zamknięcia nierozwiązanych spraw. Agenci Holden Ford i Bill Tench, razem z psycholog Wendy Carr, korzystają z przełomowych technik analizy behawioralnej, aby dotrzeć do najmroczniejszych zakamarków umysłów zabójców i dopaść podobnych im zbrodniarzy. Wspólnie opracowują nowatorskie metody ścigania seryjnych morderców i analizy dokonanych przez nich morderstw. W serialu widzowie mogą obserwować na ekranie takie postacie jak Ed Kemper, Tex Watson, Charles Manson, David Berkowitz i mniej znane nazwiska: Richard Speck, Jerry Brudos czy Ralph Rissell.

Jeśli przeczytaliście wszystkie części „Mindhuntera” oraz obejrzeliście jego serialową wersję, zachęcamy do lektury tekstu „Mindhunter” – jakie książki czytać po obejrzeniu serialu. Znajdziecie go na naszym blogu.

Książki Johna Douglasa w księgarni internetowej Woblink.com

W księgarni internetowej znajdziecie książki Johna Douglasa „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców” w formie ebooka, audiobooka i papierowej oraz „Mindhunter. Podróż w ciemność” w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).