John Douglas Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

John Douglas Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

John Douglas to jeden z najwybitniejszych, i pierwszych, profilerów w dziejach FBI oraz autor licznych publikacji z zakresu psychologii kryminalnej i śledczej. Pomagał policji na całym świecie przedstawiając profile, techniki śledcze oraz strategie polowania na najbardziej sadystycznych i znanych współczesnych seryjnych morderców, między innymi opracował pierwszy profil psychologiczny Unabombera. Douglas zapoczątkował zupełnie nową erę w naukach behawioralnych i profilowaniu kryminalnym. Jest związany z Akademią FBI w Quantico w Wirginii. Pracował w Jednostce Nauk Behawioralnych, która później została przemianowana na Jednostkę Wsparcia Dochodzeń. Jako szef jednostki zmagał się z najbardziej zaskakującymi oraz brutalnymi przestępstwami. Obecnie jest emerytowanym agentem specjalnym i szefem jednostki w Federalnym Biurze Śledczym Stanów Zjednoczonych. Jest pierwowzorem znanej z filmów o Hannibalu Lecterze postaci Jacka Crawforda. Na polskim rynku wydawniczym ukazały się trzy publikacje Douglasa „Motywy zbrodni. Metody działania agenta specjalnego FBI”, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” oraz „Mindhunter. Podróż w ciemność”.

John Douglas przyszedł na świat w 1945 roku na Brooklynie w Nowym Jorku. Służył w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Posiada kilka stopni naukowych, między innymi z socjologii, wychowania fizycznego, psychologii edukacyjnej, administracji i nadzoru. Do FBI dołączył w 1970 roku. Służył jako snajper w FBI SWAT, a następnie został negocjatorem zakładników. W 1977 roku przeniósł się do Działu Nauk Behawioralnych FBI (Behavioral Science Unit), gdzie uczył nowych agentów psychologii kryminalnej i negocjacji w Akademii FBI w Quantico.

Douglas jeździł po Stanach Zjednoczonych prowadząc wykłady o tworzeniu profili psychologicznych przestępców. Badał miejsca zbrodni, tworzył profile sprawców, opisywał ich przyzwyczajenia i przewidywał kolejne posunięcia. Razem z agentem federalnym Royem Hazelwoodem i psycholog Ann Burgess pracował nad projektem badań opierającym się na rozmowach z osadzonymi seryjnymi mordercami. Miały one pomóc w zrozumieniu postępowania przestępców. Prowadzone przez nich badania zapoczątkowały analizę kryminalistyczno-dochodzeniową. W ramach projektu przeprowadzał rozmowy i badał takich przestępców jak Charles Manson, Syn Sama (David Berkowitz), James Earl Ray, Ted Bundy, Lynette Fromme, Edmund Kemper Richard Speck, John Wayne czy Sirhana Sirhana. Owocem serii wywiadów jest książka Douglasa „Sexual Homicide: Patterns and Motives”.

Mindhunters

Mindhunters zostało stworzone przez Johna Douglasa i Marka Olshakera w 1995 roku, zaraz po tym, jak Douglas przeszedł na emeryturę. Mężczyźni poznali się kilka lat wcześniej, kiedy Olshaker pracował przy filmie dokumentalnym o jednostce Johna i profilowaniu kryminalnym w FBI w Quantico. Kiedy profiler zamierzał przejść na emeryturę, nadal chciał być aktywny zawodowo i pracować w wymiarze sprawiedliwości. Chciał także opowiedzieć własną historię i przekazać doświadczenie oraz wiedzę w dziedzinie, w której był pionierem. Postanowił skontaktować się z Markiem i poprosić go o współpracę – jej efektem jest książka „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców”.

Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców

„Mindhunter” miał swoją premierę w 1996 roku. Na polskim rynku wydawniczym ukazał się w 2017 roku, nakładem krakowskiego wydawnictwa Znak. To efekt współpracy Johna Douglasa z amerykańskim autorem Markiem Olshakerem. Książka jest autobiografią profilera, opowieścią o początkach programu profilowania i zapisem jego najsłynniejszych śledztw podczas których próbował wniknąć w mroczne zakamarki umysłów zbrodniarzy. Douglas opowiada w niej o swojej niełatwej drodze do zastania profilerem, a także przybliża czytelnikom tajniki tego wymagającego zawodu. Dzieli się również szczegółami z najsłynniejszych oraz najtrudniejszych spraw, jakie przyszło mu prowadzić.

Mindhunter. Podróż w ciemność

Kolejną książką przybliżającą pracę Johna Douglasa jest „Mindhunter. Podróż w ciemność”, która również powstała we współpracy z Markiem Olshakerem. Autorzy przedstawiają kolejne skomplikowane i często makabryczne sprawy przy jakich pracował jeden najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI. Agent Douglas latami rozmawiał z seryjnymi mordercami i słuchał ich zwierzeń – między innymi przeprowadził szereg rozmów z mordercą ośmiu studentek z Chicago, Richardem Speckiem. W drugiej części „Mindhuntera” autor zawarł swoje poglądy na temat amerykańskiego systemu sprawiedliwości, a także kary śmierci.

Obsesja. Wyprawa autora „Mindhuntera” w świat drapieżców seksualnych

Najnowszą publikacją Johna Douglasa i Marka Olshakera jest „Obsesja”. Tym razem autorzy koncentrują się na drapieżcach seksualnych. Legendarny profiler FBI opowiada o śledztwach dotyczących stalkerów, morderców i gwałcicieli. Douglas pisze o kluczowych zagadnieniach dotyczących drapieżców seksualnych – manipulacji, dominacji oraz kontroli. To właśnie na tych aspektach skupiają się profilerzy pracujący nad sprawami najgroźniejszych oprawców. Starają się zajrzeć do ich umysłów, przewidzieć następny ruch i schwytać, zanim dojdzie do kolejnej tragedii.

Serial Mindhunter

Książka „Mindhunter” okazała się dużym sukcesem. Na jej podstawie powstał serial wyprodukowany przez platformę Netflix, będący luźną adaptacją publikacji Johna Douglasa i Marka Olshakera. Jednym z producentów wykonawczych „Mindhuntera” jest David Fincher, twórca takich filmów jak „Siedem”, „Zodiak”, „Zaginiona dziewczyna” czy „Podziemny krąg”. Akcja serialu toczy się w latach 70. XX wieku, kiedy to dwóch agentów FBI zostaje wyznaczonych do przesłuchania znajdujących się w więzieniu seryjnych morderców. Uzyskane przez nich informacje mają przyczynić się do zamknięcia nierozwiązanych spraw. Agenci Holden Ford i Bill Tench, razem z psycholog Wendy Carr, korzystają z przełomowych technik analizy behawioralnej, aby dotrzeć do najmroczniejszych zakamarków umysłów zabójców i dopaść podobnych im zbrodniarzy. Wspólnie opracowują nowatorskie metody ścigania seryjnych morderców i analizy dokonanych przez nich morderstw. W serialu widzowie mogą obserwować na ekranie takie postacie jak Ed Kemper, Tex Watson, Charles Manson, David Berkowitz i mniej znane nazwiska: Richard Speck, Jerry Brudos czy Ralph Rissell.

Jeśli przeczytaliście wszystkie części „Mindhuntera” oraz obejrzeliście jego serialową wersję, zachęcamy do lektury tekstu „Mindhunter” – jakie książki czytać po obejrzeniu serialu. Znajdziecie go na naszym blogu.

Książki Johna Douglasa w księgarni internetowej Woblink.com

W księgarni internetowej znajdziecie książki Johna Douglasa „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców” w formie ebooka, audiobooka i papierowej oraz „Mindhunter. Podróż w ciemność” w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!