John Douglas Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

John Douglas Historia - książki, ebooki i audiobooki

John Douglas to jeden z najwybitniejszych, i pierwszych, profilerów w dziejach FBI oraz autor licznych publikacji z zakresu psychologii kryminalnej i śledczej. Pomagał policji na całym świecie przedstawiając profile, techniki śledcze oraz strategie polowania na najbardziej sadystycznych i znanych współczesnych seryjnych morderców, między innymi opracował pierwszy profil psychologiczny Unabombera. Douglas zapoczątkował zupełnie nową erę w naukach behawioralnych i profilowaniu kryminalnym. Jest związany z Akademią FBI w Quantico w Wirginii. Pracował w Jednostce Nauk Behawioralnych, która później została przemianowana na Jednostkę Wsparcia Dochodzeń. Jako szef jednostki zmagał się z najbardziej zaskakującymi oraz brutalnymi przestępstwami. Obecnie jest emerytowanym agentem specjalnym i szefem jednostki w Federalnym Biurze Śledczym Stanów Zjednoczonych. Jest pierwowzorem znanej z filmów o Hannibalu Lecterze postaci Jacka Crawforda. Na polskim rynku wydawniczym ukazały się trzy publikacje Douglasa „Motywy zbrodni. Metody działania agenta specjalnego FBI”, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” oraz „Mindhunter. Podróż w ciemność”.

John Douglas przyszedł na świat w 1945 roku na Brooklynie w Nowym Jorku. Służył w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Posiada kilka stopni naukowych, między innymi z socjologii, wychowania fizycznego, psychologii edukacyjnej, administracji i nadzoru. Do FBI dołączył w 1970 roku. Służył jako snajper w FBI SWAT, a następnie został negocjatorem zakładników. W 1977 roku przeniósł się do Działu Nauk Behawioralnych FBI (Behavioral Science Unit), gdzie uczył nowych agentów psychologii kryminalnej i negocjacji w Akademii FBI w Quantico.

Douglas jeździł po Stanach Zjednoczonych prowadząc wykłady o tworzeniu profili psychologicznych przestępców. Badał miejsca zbrodni, tworzył profile sprawców, opisywał ich przyzwyczajenia i przewidywał kolejne posunięcia. Razem z agentem federalnym Royem Hazelwoodem i psycholog Ann Burgess pracował nad projektem badań opierającym się na rozmowach z osadzonymi seryjnymi mordercami. Miały one pomóc w zrozumieniu postępowania przestępców. Prowadzone przez nich badania zapoczątkowały analizę kryminalistyczno-dochodzeniową. W ramach projektu przeprowadzał rozmowy i badał takich przestępców jak Charles Manson, Syn Sama (David Berkowitz), James Earl Ray, Ted Bundy, Lynette Fromme, Edmund Kemper Richard Speck, John Wayne czy Sirhana Sirhana. Owocem serii wywiadów jest książka Douglasa „Sexual Homicide: Patterns and Motives”.

Mindhunters

Mindhunters zostało stworzone przez Johna Douglasa i Marka Olshakera w 1995 roku, zaraz po tym, jak Douglas przeszedł na emeryturę. Mężczyźni poznali się kilka lat wcześniej, kiedy Olshaker pracował przy filmie dokumentalnym o jednostce Johna i profilowaniu kryminalnym w FBI w Quantico. Kiedy profiler zamierzał przejść na emeryturę, nadal chciał być aktywny zawodowo i pracować w wymiarze sprawiedliwości. Chciał także opowiedzieć własną historię i przekazać doświadczenie oraz wiedzę w dziedzinie, w której był pionierem. Postanowił skontaktować się z Markiem i poprosić go o współpracę – jej efektem jest książka „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców”.

Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców

„Mindhunter” miał swoją premierę w 1996 roku. Na polskim rynku wydawniczym ukazał się w 2017 roku, nakładem krakowskiego wydawnictwa Znak. To efekt współpracy Johna Douglasa z amerykańskim autorem Markiem Olshakerem. Książka jest autobiografią profilera, opowieścią o początkach programu profilowania i zapisem jego najsłynniejszych śledztw podczas których próbował wniknąć w mroczne zakamarki umysłów zbrodniarzy. Douglas opowiada w niej o swojej niełatwej drodze do zastania profilerem, a także przybliża czytelnikom tajniki tego wymagającego zawodu. Dzieli się również szczegółami z najsłynniejszych oraz najtrudniejszych spraw, jakie przyszło mu prowadzić.

Mindhunter. Podróż w ciemność

Kolejną książką przybliżającą pracę Johna Douglasa jest „Mindhunter. Podróż w ciemność”, która również powstała we współpracy z Markiem Olshakerem. Autorzy przedstawiają kolejne skomplikowane i często makabryczne sprawy przy jakich pracował jeden najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI. Agent Douglas latami rozmawiał z seryjnymi mordercami i słuchał ich zwierzeń – między innymi przeprowadził szereg rozmów z mordercą ośmiu studentek z Chicago, Richardem Speckiem. W drugiej części „Mindhuntera” autor zawarł swoje poglądy na temat amerykańskiego systemu sprawiedliwości, a także kary śmierci.

Obsesja. Wyprawa autora „Mindhuntera” w świat drapieżców seksualnych

Najnowszą publikacją Johna Douglasa i Marka Olshakera jest „Obsesja”. Tym razem autorzy koncentrują się na drapieżcach seksualnych. Legendarny profiler FBI opowiada o śledztwach dotyczących stalkerów, morderców i gwałcicieli. Douglas pisze o kluczowych zagadnieniach dotyczących drapieżców seksualnych – manipulacji, dominacji oraz kontroli. To właśnie na tych aspektach skupiają się profilerzy pracujący nad sprawami najgroźniejszych oprawców. Starają się zajrzeć do ich umysłów, przewidzieć następny ruch i schwytać, zanim dojdzie do kolejnej tragedii.

Serial Mindhunter

Książka „Mindhunter” okazała się dużym sukcesem. Na jej podstawie powstał serial wyprodukowany przez platformę Netflix, będący luźną adaptacją publikacji Johna Douglasa i Marka Olshakera. Jednym z producentów wykonawczych „Mindhuntera” jest David Fincher, twórca takich filmów jak „Siedem”, „Zodiak”, „Zaginiona dziewczyna” czy „Podziemny krąg”. Akcja serialu toczy się w latach 70. XX wieku, kiedy to dwóch agentów FBI zostaje wyznaczonych do przesłuchania znajdujących się w więzieniu seryjnych morderców. Uzyskane przez nich informacje mają przyczynić się do zamknięcia nierozwiązanych spraw. Agenci Holden Ford i Bill Tench, razem z psycholog Wendy Carr, korzystają z przełomowych technik analizy behawioralnej, aby dotrzeć do najmroczniejszych zakamarków umysłów zabójców i dopaść podobnych im zbrodniarzy. Wspólnie opracowują nowatorskie metody ścigania seryjnych morderców i analizy dokonanych przez nich morderstw. W serialu widzowie mogą obserwować na ekranie takie postacie jak Ed Kemper, Tex Watson, Charles Manson, David Berkowitz i mniej znane nazwiska: Richard Speck, Jerry Brudos czy Ralph Rissell.

Jeśli przeczytaliście wszystkie części „Mindhuntera” oraz obejrzeliście jego serialową wersję, zachęcamy do lektury tekstu „Mindhunter” – jakie książki czytać po obejrzeniu serialu. Znajdziecie go na naszym blogu.

Książki Johna Douglasa w księgarni internetowej Woblink.com

W księgarni internetowej znajdziecie książki Johna Douglasa „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców” w formie ebooka, audiobooka i papierowej oraz „Mindhunter. Podróż w ciemność” w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).