Jon Krakauer Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jon Krakauer Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Jon Krakauer to amerykański pisarz, dziennikarz i miłośnik górskich wspinaczek. Jest autorem takich książek jak „Wszystko za Everest” czy „Pod sztandarem nieba”. Krakauer w swoich książkach porusza bardzo różne tematy, często kontrowersyjne. Każda z jego publikacji wywoływała publiczną dyskusję i wiązała się ze społecznym poruszeniem. Krakauer pisał między innymi o tragicznej wspinaczce na Mount Everest, o gwałtach dokonywanych na studentkach jednej z amerykańskich uczelni oraz o niejednoznacznym podejściu do życia amerykańskich mormonów.

Wszystko za Everest - relacja z tragicznej wyprawy

Rok 1996 był przełomowy dla Krakauera. Jako dziennikarz magazynu „Outside” wziął udział w komercyjnej wyprawie na Mount Everest. Niestety ekspedycja zakończyła się tragedią – podczas zdobywania szczytu zmarło ośmiu członków zespołu. Wśród nich byli dwaj doświadczeni przewodnicy – Rob Hall i Scott Fisher. Doświadczenia z wyprawy Krakauer opisał w książce „Wszystko za Everest”. Skrytykował w niej cały proces przygotowawczy do wyprawy, nie zostawił suchej nitki na środowisku wspinaczy. Oberwało się też doświadczonemu przewodnikowi Anatolijowi Bukriejewowi. Rozpętała się burza medialna, a Bukriejew zdecydował się opublikować swoją wersję wydarzeń. Wydał książkę będącą kontrą do publikacji Krakauera pt. „Wspinaczka: Mount Everest i zgubne ambicje”.

Pod sztandarem nieba

W swojej kolejnej książce Krakauer poruszył zupełnie inny temat. Tym razem poświęcił się zgłębianiu problemu fanatyzmu religijnego, w tym przypadku opowieść toczy się wokół wyznawców Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Członkowie tego kościoła nazywani są powszechnie mormonami. Punktem wyjścia tej opowieści jest brutalne morderstwo popełnione na kobiecie i jej malutkim, kilkunastomiesięcznym dziecku. Sędzia prowadzący sprawę powiedział publicznie, że to najbardziej brutalna sprawa, z jaką miał do czynienia. Na dodatek w sądzie sprawca przyznał, że nie czuje się winny, a swoje działanie motywował religijnymi pobudkami i objawieniem boskim.

Krakauer wykorzystał tę kontrowersyjną historię do opowiedzenia, kim są mormoni, jakie panują wśród nich zwyczaje oraz dlaczego doszło do tragedii. Im bardziej zagłębiał się w świat mormonów, tym więcej odkrywał mrocznych stron ich życia. Krakauer opisał też podejście mormonów do wielożeństwa oraz ich wrogość do Stanów Zjednoczonych – państwa, z którym jednocześnie walczą i pobierają od niego świadczenia społeczne. „Pod sztandarem nieba” to wstrząsająca opowieść o religijnym fanatyzmie, ksenofobii i szowinizmie.

Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim

W kolejnej książce Krakauer nie zwalnia tempa. Na warsztat wziął bowiem wstrząsająca sprawę gwałtów dokonywanych w jednym z miasteczek uniwersyteckich w Missouli w stanie Montana. Krakauer stał się jednym z wiodących głosów w dyskusjach dotyczących zjawiska #metoo. Autor książki jednoznacznie zadeklarował chęć przyłączenia się do szerzenia świadomości społecznej o skali przestępstw seksualnych. Z badań bowiem wynika, że aż 80% gwałtów popełnionych w Stanach Zjednoczonych dokonują osoby znane swoim ofiarom, a zatem członkowie rodziny, znajomi, partnerzy, współuczestnicy grup zajęciowych i kursów, nauczyciele lub opiekunowie. Rzadko pojawiają się obsesyjni, seryjni gwałciciele. Kolejnym problemem jest niski odsetek zgłaszanych przestępstw seksualnych wynikający z tego, że ofiary boją się pójść na policję. Ponadto zgłoszone sprawy rzadko znajdują swój finał w sądzie, statystyki mówią, że tylko 5% zgłoszonych przestępstw kończy się wyrokiem dla sprawcy.

Książki Jona Krakauera dostępne w Woblink

Książki Jona Krakauera w formie papierowej i jako ebooki znajdziecie w księgarni internetowej Woblink. Wymienione książki ukazały się w Polsce nakładem wydawnictwa Czarne.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.