José Saramago Literatura popularnonaukowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

José Saramago Literatura popularnonaukowa - książki, ebooki i audiobooki

José Saramago to jeden z najważniejszych europejskich pisarzy przełomu XX i XXI wieku. W 1998 roku Portugalczyk otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Akademia Szwedzka przyznała mu wyróżnienie za dzieło, które „przypowieściami podtrzymywanymi przez wyobraźnię, współczucie i ironię, stale umożliwia nam pojmowanie iluzorycznej rzeczywistości”. Pisarz zyskał popularność i rozgłos stosunkowo późno – po napisaniu trzeciej powieści pt. „Baltazar i Blimunda”. W roku premiery książki miał sześćdziesiąt lat. Otrzymał za nią prestiżową nagrodę portugalskiego PEN Clubu oraz Nagrodę Literacką Miasta Lizbona. Uhonorowano go także kilkoma tytułami doktora honoris causa ‒ na uniwersytetach w Turynie (Włochy), Sewilli (Hiszpania), Manchesterze (Wielka Brytania), Coimbrze i Évorze (Portugalia).

Charakterystyczny styl José Saramago

José Saramago wypracował swój unikalny styl. Znany był z pisania bardzo długich zdań, często przekraczających jedną stronę. Ponadto stosował niekonwencjonalną interpunkcję – nie wyróżniał dialogów, stanowiły one integralną część tekstu. Przez to czytelnicy nie zawsze mogą dowiedzieć się, czy bohaterowie wypowiedzieli poszczególne kwestie, czy są to jedynie fragmenty ich myśli. Mimo długich zdań i trudności, jakie może za sobą nieść czytanie ciągłego tekstu przypominającego strumień świadomości, powieści Saramago wyróżniają się niesamowitym stylem i rytmem.

Saramago żył w czasach dyktatorskich rządów António de Oliveira Salazara. Doświadczenia z życia w kraju autorytarnym miały ogromny wpływ na twórczość pisarza. W swoich powieściach Saramago wielokrotnie porusza temat niesprawiedliwości, brutalności władzy, kontroli i manipulacji. Szczególnie widać to w książce „Miasto białych kart”, w której opisał katastrofalne konsekwencje obywatelskiego protestu.

„Ewangelia według Jezusa Chrystusa”

W 1992 roku ukazała się najbardziej kontrowersyjna powieść Portugalczyka pt. „Ewangelia według Jezusa Chrystusa”. Saramago przedstawił w niej życie Jezusa nieco inaczej niż Biblia. Największe poruszenie wzbudziły fragmenty dotyczące romansu Jezusa z Marią Magdaleną oraz relacji głównego bohatera z Bogiem. Powieść została uznana przez Kościół katolicki za bluźnierczą. W wyniku opinii wydanej przez hierarchów kościelnych Pedro Santana Lopes, sekretarz ds. kultury partii rządzącej wówczas w Portugalii, skreślił José Saramago z listy kandydatów do Europejskiej Nagrody Literackiej. W akcie protestu pisarz przeniósł się z całą rodziną na kanaryjską wyspę Lanzarote, gdzie mieszkał aż do śmierci. Saramago zmarł 18 czerwca 2010 roku w wieku 87 lat. Schorowany od dłuższego czasu przebywał w swoim domu na Lanzarote. Jego pogrzeb odbył się 20 czerwca 2010 roku, uczestniczyło w nim przeszło 20 tysięcy osób.

Książkę „Ewangelia według Jezusa Chrystusa” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i książki papierowej.

„Miasto ślepców”

Siedem lat później ukazała się prawdopodobnie najważniejsza i najbardziej znana na świecie powieść Saramago pt. „Miasto ślepców”. Fabuła książki rozgrywa się w fikcyjnym mieście w nieokreślonym kraju. Ogarnia je potworna epidemia ślepoty. Lekarze nie potrafią wytłumaczyć, co się dzieje i dlaczego ludzie tracą wzrok. Na dodatek choroba z dnia na dzień coraz bardziej się rozprzestrzenia. Wiele wskazuje na to, że ludzie zarażają się nawzajem. Władze postanawiają odciąć miasto i poddać je kwarantannie. Duża grupa chorych zostaje umieszczona w nieczynnym zakładzie psychiatrycznym. Zamknięci w szpitalu ludzie zaczynają tworzyć społeczność rządzącą się własnymi prawami.

Książkę „Miasto ślepców” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i książki papierowej.

„Miasto białych kart”

Bliżej nienazwane i nieokreślone miasto z „Miasta ślepców” powraca w kolejnej głośnej książce Saramago. Tym razem portugalski pisarz przedstawił miasto, którego wyborcy w niecodzienny sposób postanowili skorzystać ze swojego prawa wyborczego – aż 80 procent uprawnionych do głosowania wrzuca do urn białe niewypełnione karty. Władza odbiera tę masową manifestację jako zamach na demokrację i spisek wymierzony w rządzących. Błyskawicznie zapada decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, jednocześnie rząd opuszcza miasto i swoich obywateli. Nikt nie potrafi przewidzieć, do czego doprowadzą decyzje reżimu. W tej wstrząsającej i trzymającej w napięciu opowieści Saramago stara się zgłębić studium opresyjności oraz bezwzględności władzy i nieludzkiego podejścia do społeczeństwa. Książkę „Miasto ślepców” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i książki papierowej.

Pozostałe wielkie dzieła José Saramago: „Baltazar i Blimunda”, „Rozterki śmierci” i „Kain” również znajdziecie w księgarni Woblink.com w formie ebooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura popularnonaukowa

Literatura popularnonaukowa jest nastawiona przede wszystkim na popularyzowanie oraz objaśnianie nauki i zjawisk, które zachodzą w jej obrębie. Książki przynależące do tego gatunku są skoncentrowane przede wszystkim na przybliżaniu i wyjaśnianiu nieposiadającym naukowej wiedzy z danej dziedziny odbiorcom różnorakich zagadnień ze świata nauki. Publikacje popularnonaukowe są najczęściej pisane językiem pozbawionym skomplikowanych terminów technicznych utrudniających przyswajanie treści czytelnikom niezaznajomionym z naukową terminologią. „Literatura popularnonaukowa” jest częścią szerszej kategorii „Literatura faktu”. W skład tej kategorii wchodzą zarówno publikacje dotyczące znanych i cenionych naukowców, jak i różnych gałęzi nauki. Nie zabrakło tu takich pozycji jak „Lab girl. Opowieść o kobiecie naukowcu, drzewach i miłości”, „Po obu stronach mózgu. Moja przygoda z neuronauką”, „Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu”, „Trauma i pamięć. Praktyczny przewodnik do pracy z traumatycznymi wspomnieniami”, „Empatia. Jak odkrycie neuronów lustrzanych zmienia nasze rozumienie ludzkiej natury”, „Jak czytać wodę. Wskazówki i znaki ukryte w morzach, jeziorach, rzekach i kałużach”, „Teraz. Fizyka czasu”, „Wszechświat i ja”, „Neuroerotyka”, „Wszechświat w twojej dłoni”, „Sapiens. Od zwierząt do bogów” czy też „Oszustwa pamięci”. W kategorii „Literatura popularnonaukowa” w internetowej księgarni Woblink.com znajdują się publikacje znanych i cenionych naukowców, profesorów oraz badaczy, jak na przykład książki Stephena Hawkinga, jednego z czołowych fizyków teoretycznych, profesora Jerzego Vetulaniego czy też niemieckiego leśnika pokazującego inne spojrzenie na otaczającą przyrodę – Petera Wohllebena.