Joseph Heller II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Joseph Heller II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Joseph Heller urodził się w 1923 roku. To amerykański pisarz, któremu największą popularność przyniosła powieść „Paragraf 22”. Heller uznawany jest za jednego z najważniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku. Ponadto pisarz tworzył artykuły, sztuki teatralne, scenariusze i nowele.

W czasie II wojny światowej Heller służył w 288 Dywizjonie, który stacjonował na Korsyce. Brał udział między innymi w misjach we Francji, we Włoszech i w Afryce Północnej. Po zakończeniu wojny podjął naukę w New York University, a następnie studiował literaturę amerykańską na Columbia University i angielską na Oxfordzie. Po ukończeniu studiów pisał dla czasopisma „Time”. Pracował również dla „Look” i „McCall’s”. W tym czasie Heller zaczął publikować swoje pierwsze opowiadania.

Pierwszy tekst Hellera został opublikowany na łamach „The Atlantic” w 1948 roku.

Debiutancka powieść Josepha Hellera - Paragraf 22

Powieściowo Heller debiutował w 1961 roku książką „Paragraf 22” . Nad powieścią pracował od 1953, a pomysł na nią zrodził się już czasach jego służby w armii. To groteskowa powieść, w której za pomocą absurdalnych dialogów i dużej dawki ironii Heller komentuje wojenną rzeczywistość. Ważnym tematem książki jest obśmiewanie biurokracji i podważanie sensu utrzymywania i istnienia armii. Głównym bohaterem fabuły jest Yossarian – amerykański żołnierz stacjonujący we Włoszech. Jednostka, do której należy Yossarin, dostaje rozkaz zwiększenia liczby lotów i zintensyfikowania działań wojennych. To prowadzi do buntu. Yossarian wynajduje lukę prawną, która pozwala mu się wymigać od służby. Ciągle wymyśla nowe choroby, które rzekomo uniemożliwiają mu działanie. Tytułowy paragraf uniemożliwiał żołnierzom rezygnację ze służby z powodu chorób psychicznych. Jednocześnie żołnierz, który deklarował chęć zakończenia służby z powodu własnej ułomności na dobrą sprawę udowadniał, że w rzeczywistości jest zdrowy. Przez to Yossarian nie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie z wojska. „Paragraf 22” zaliczany jest do najważniejszych książek pacyfistycznych w historii literatury.

Heller napisał zaledwie pięć powieści i kilka opowiadań. W 1974 roku ukazała się jego druga książka – „Coś się stało”. Cztery lata później swoją premierę miała trzecia powieść Hellera pt. „Gold jak złoto”. Tym razem to historia wykładowcy, który nie znosi nauczania. Bruce Gold pisze książki, których nikt nie czyta. Posiada żonę, która go nudzi, ma seksowną narzeczoną, która na dodatek jest córką milionera, ale jednocześnie kocha się w nauczycielce swojej córki. Wkrótce Bruce Gold ma otrzymać propozycję współpracy od samego prezydenta Stanów Zjednoczonych. I choć bohater chce zmieniać świat i, jak Henry Kissinger, wpływać na rzeczywistość, to jednocześnie nienawidzi władzy i polityków.

W 1984 roku ukazała się powieść „Bóg wie”, w której Heller wykorzystał eksperyment literacki. Narratorem tej przezabawnej powieści jest biblijny władca Izraela, król Dawid, następca Saula, pogromca Goliata, twórca potęgi państwa żydowskiej na przełomie X i XI wieku p.n.e. W 1988 roku swoją premierę miała książka „Namaluj to”. W 1994 roku Heller wrócił do swojej najbardziej znanej opowieści. Wówczas ukazał się „Ostatni rozdział, czyli Paragraf 22 bis”. To kontynuacja kultowej książki, która przyniosła Hellerowi międzynarodową sławę. Tym razem fabuła rozgrywa się w Nowym Jorku. W metropolii panują narkomani, żebracy i prostytutki. Znany z „Paragrafu 22” Yossarian trafia do szpitala, gdzie udaje chorobę, by móc flirtować i podrywać pielęgniarki. Przed budynkiem szpitala czekają jednak na niego tajniacy. Bohater nie wie, kto ich wynajął. Czy była to jego trzecia żona? A może szef? Może to tylko urojenia Yossariana? Jednocześnie ma dojść do finalizacji sprzedaż bombowca nowej generacji, który wyróżnia się tym, że podobno go nie widać.

W 2000 roku, rok po śmierci Hellera, swoją premierę miała książka „Portret artysty”. Bohaterem powieści jest alter ego pisarza – wybitny starzejący się pisarz, a zarazem niepoprawny kobieciarz Eugene Pota. Eugene chce zakończyć z przytupem swoją działalność artystyczną arcydziełem, „wielkim oryginalnym utworem, wielkim, nawet gdyby okazał się bardzo mały". W 2003 roku, cztery lata po śmierci pisarza, ukazała się jego ostatnia książka – „Paragraf 23”. To zbiór opowiadań, które Heller pisał w latach 40., 45. i 60. XX wieku. Niektóre z nich były wcześniej publikowane, niektóre ujrzały światło dzienne po raz pierwszy.

Ponadto Joseph Heller napisał dwie książki autobiograficzne – „Nie ma się z czego śmiać” i „Teraz i wtedy: od Coney Island do „Paragrafu 22””.W pierwszej z nich opisał swoje doświadczenia ze zmaganiem się z chorobą. Joseph Heller cierpiał na zespół Guillaina-Barrégo.

Książki Josepha Hellera na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Josepha Hellera we wszystkich formatach ( ebook , audiobook , papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).