Joseph Heller Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Joseph Heller Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Joseph Heller urodził się w 1923 roku. To amerykański pisarz, któremu największą popularność przyniosła powieść „Paragraf 22”. Heller uznawany jest za jednego z najważniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku. Ponadto pisarz tworzył artykuły, sztuki teatralne, scenariusze i nowele.

W czasie II wojny światowej Heller służył w 288 Dywizjonie, który stacjonował na Korsyce. Brał udział między innymi w misjach we Francji, we Włoszech i w Afryce Północnej. Po zakończeniu wojny podjął naukę w New York University, a następnie studiował literaturę amerykańską na Columbia University i angielską na Oxfordzie. Po ukończeniu studiów pisał dla czasopisma „Time”. Pracował również dla „Look” i „McCall’s”. W tym czasie Heller zaczął publikować swoje pierwsze opowiadania.

Pierwszy tekst Hellera został opublikowany na łamach „The Atlantic” w 1948 roku.

Debiutancka powieść Josepha Hellera - Paragraf 22

Powieściowo Heller debiutował w 1961 roku książką „Paragraf 22” . Nad powieścią pracował od 1953, a pomysł na nią zrodził się już czasach jego służby w armii. To groteskowa powieść, w której za pomocą absurdalnych dialogów i dużej dawki ironii Heller komentuje wojenną rzeczywistość. Ważnym tematem książki jest obśmiewanie biurokracji i podważanie sensu utrzymywania i istnienia armii. Głównym bohaterem fabuły jest Yossarian – amerykański żołnierz stacjonujący we Włoszech. Jednostka, do której należy Yossarin, dostaje rozkaz zwiększenia liczby lotów i zintensyfikowania działań wojennych. To prowadzi do buntu. Yossarian wynajduje lukę prawną, która pozwala mu się wymigać od służby. Ciągle wymyśla nowe choroby, które rzekomo uniemożliwiają mu działanie. Tytułowy paragraf uniemożliwiał żołnierzom rezygnację ze służby z powodu chorób psychicznych. Jednocześnie żołnierz, który deklarował chęć zakończenia służby z powodu własnej ułomności na dobrą sprawę udowadniał, że w rzeczywistości jest zdrowy. Przez to Yossarian nie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie z wojska. „Paragraf 22” zaliczany jest do najważniejszych książek pacyfistycznych w historii literatury.

Heller napisał zaledwie pięć powieści i kilka opowiadań. W 1974 roku ukazała się jego druga książka – „Coś się stało”. Cztery lata później swoją premierę miała trzecia powieść Hellera pt. „Gold jak złoto”. Tym razem to historia wykładowcy, który nie znosi nauczania. Bruce Gold pisze książki, których nikt nie czyta. Posiada żonę, która go nudzi, ma seksowną narzeczoną, która na dodatek jest córką milionera, ale jednocześnie kocha się w nauczycielce swojej córki. Wkrótce Bruce Gold ma otrzymać propozycję współpracy od samego prezydenta Stanów Zjednoczonych. I choć bohater chce zmieniać świat i, jak Henry Kissinger, wpływać na rzeczywistość, to jednocześnie nienawidzi władzy i polityków.

W 1984 roku ukazała się powieść „Bóg wie”, w której Heller wykorzystał eksperyment literacki. Narratorem tej przezabawnej powieści jest biblijny władca Izraela, król Dawid, następca Saula, pogromca Goliata, twórca potęgi państwa żydowskiej na przełomie X i XI wieku p.n.e. W 1988 roku swoją premierę miała książka „Namaluj to”. W 1994 roku Heller wrócił do swojej najbardziej znanej opowieści. Wówczas ukazał się „Ostatni rozdział, czyli Paragraf 22 bis”. To kontynuacja kultowej książki, która przyniosła Hellerowi międzynarodową sławę. Tym razem fabuła rozgrywa się w Nowym Jorku. W metropolii panują narkomani, żebracy i prostytutki. Znany z „Paragrafu 22” Yossarian trafia do szpitala, gdzie udaje chorobę, by móc flirtować i podrywać pielęgniarki. Przed budynkiem szpitala czekają jednak na niego tajniacy. Bohater nie wie, kto ich wynajął. Czy była to jego trzecia żona? A może szef? Może to tylko urojenia Yossariana? Jednocześnie ma dojść do finalizacji sprzedaż bombowca nowej generacji, który wyróżnia się tym, że podobno go nie widać.

W 2000 roku, rok po śmierci Hellera, swoją premierę miała książka „Portret artysty”. Bohaterem powieści jest alter ego pisarza – wybitny starzejący się pisarz, a zarazem niepoprawny kobieciarz Eugene Pota. Eugene chce zakończyć z przytupem swoją działalność artystyczną arcydziełem, „wielkim oryginalnym utworem, wielkim, nawet gdyby okazał się bardzo mały". W 2003 roku, cztery lata po śmierci pisarza, ukazała się jego ostatnia książka – „Paragraf 23”. To zbiór opowiadań, które Heller pisał w latach 40., 45. i 60. XX wieku. Niektóre z nich były wcześniej publikowane, niektóre ujrzały światło dzienne po raz pierwszy.

Ponadto Joseph Heller napisał dwie książki autobiograficzne – „Nie ma się z czego śmiać” i „Teraz i wtedy: od Coney Island do „Paragrafu 22””.W pierwszej z nich opisał swoje doświadczenia ze zmaganiem się z chorobą. Joseph Heller cierpiał na zespół Guillaina-Barrégo.

Książki Josepha Hellera na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Josepha Hellera we wszystkich formatach ( ebook , audiobook , papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.