Józef Hen Książki podróżnicze i Przewodniki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Józef Hen Książki podróżnicze i Przewodniki - książki, ebooki i audiobooki

Józef Hen urodził się w 1923 roku jako Józef Henryk Cukier. To polski pisarz pochodzenia żydowskiego, publicysta, autor scenariuszy i dramatów. W dzieciństwie Hen współpracował z Januszem Korczakiem w redakcji „Małego Przeglądu”. Przed wojną zdążył ukończyć prywatne żydowskie Gimnazjum Męskie im. Magusa Kryńskiego. W wrześniu 1939 roku kontynuował naukę w liceum o profilu matematyczno-przyrodniczym. Pod koniec jesieni 1939 roku udało mu się uciec z miasta i przedostać do Białegostoku. Okupację spędził w Związku Radzieckim i pracował m.in. przy budowie dróg. W 1944 roku dołączył do Ludowego Wojska Polskiego. W tym czasie opublikował też swój debiutancki wiersz – „Łódź wierna”, który ukazał się w czasopiśmie „Głos żołnierza”. Po wojnie Hen został redaktorem tego pisma. Służbę wojskową zakończył w 1952 roku.

Pierwsza książka Józefa Hena – „Kijów, Taszkent, Berlin. Dzieje włóczęgi” – ukazała się w 1947 roku. Już po pierwszej publikacji Hen został uznany za obiecującego pisarza. Po wojnie, głównie na podstawie swoich wspomnień z czasu tułaczki po Związku Radzieckim, pisał reportaże, nowele i opowiadania. Hen pisał zarówno opowieści dla dorosłych, jak i dla dzieci. Rozpoczął także przygodę z pisaniem scenariuszy. Na podstawie jego tekstów powstały takie filmy jak „Krzyż walecznych”, „Nikt nie woła”, „Kwiecień”, „Prawo i pięść”.

Na przestrzeni przeszło siedemdziesięciu lat Józef Hen napisał kilkadziesiąt książek – powieści, zbiorów opowiadań, bajek dla dzieci, wspomnień, biografii i esejów. Wiele z książek Józefa Hena dostępnych jest w formie ebooków i audiobooków.

Powieści historyczne i biografie Józefa Hena

Józef Hen ma na swoim koncie kilka powieści historycznych i biografii. W 1989 roku ukazała się książka „Królewskie sny”, czyli opowieść o ostatnich dniach panowania króla Władysława Jagiełło. Hen udowadnia, że książki historyczne mogą być niezwykle porywające. Pierwotnie „Królewskie sny” powstały jako scenariusz do serialu historyczno-biograficznego. Ogromna popularność produkcji, z Gustawem Holoubkiem w roli króla Jagiełły, zrodziły potrzebę napisania kompletnej książki.

Kolejną książką Hena odsłaniającą kulisy panowania polskiego króla była książka „Mój przyjaciel król”, czyli opowieść o Stanisławie Auguście Poniatowskim. Za tę powieść Hen otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike.

W 1998 roku ukazała się inna książka biograficzna autorstwa Józefa Hena – „Błazen – wielki mąż”, opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim. Ta książka przyniosła mu nominację do Nagrody Nike w 1999 roku.

Kolejną wartą uwagi książką historyczną Hena jest zbiór opowieści zatytułowany „Przeciw diabłom i infamisom”, czyli zbiór historyjek o starościcu Wolskim. Bohater książki ugania się za zabijakami, łowi opryszków, walczy z bezprawiem i wydaje wyroki na morderców. Piotr Wolski był dla Hena bohaterem godnym przypomnienia. Wolski był postacią prawdziwą, ale swoimi przygodami i życiorysem nie ustępował najbardziej znanym postaciom fikcyjnym znanym z kart „Trylogii” Sienkiewicza.

W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Mando ukazał się zbiór opowiadań Józefa Hena pt. „Bokser i śmierć”. Krakowskie wydawnictwo w czasie wysypu książek o tematyce obozów koncentracyjnych postanowiło przypomnieć wstrząsające, szczere i chwytające za serce opowieści świadka wydarzeń, mistrza krótkiej formy.

Józef Hen napisał również kilkanaście książek, które wprost nawiązują do jego bogatego życiorysu – wspomnień, dzienników, autobiografii. Najnowszą z nich jest „Bez strachu”, czyli współczesny dziennik Hena. Warto tutaj wspomnieć o książce „Ja, deprawator”, czyli diariusz pisarza zawierający spostrzeżenia z lat 2016-2018. O swoim warszawskim mieszkaniu przy ulicy Nowolipie, gdzie Hen urodził się, dorastał i spędził lata młodości, autor pisał w książce „Nowolipie. Najpiękniejsze lata”.

Za swoją twórczość Józef Hen był wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami kulturalnymi i literackimi. Otrzymał m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagrodę literacką im. Władysława Reymonta, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii „Warszawski twórca”, a także Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego. Książki Józefa Hena zostały bardzo dobrze przyjęte nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Twórczość Hena była tłumaczona m.in. na czeski, niemiecki, rosyjski, francuski i angielski.

Książki Józefa Hena na Woblinku

Książki Józefa Hena dostępne są w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Bokser i śmierć”, „Bez strachu”, „Przeciw diabłom i infamistom”, „Nie boję się bezsennych nocy”, „Królewskie sny”, „Nowolipie”, „Błazen – wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim”, „Bitwa o Kozi Dwór”, „Ja, deprawator”, „Twarz pokerzysty”, „Nikt nie woła”, „Dziennika ciąg dalszy”, „Odejście Afrodyty”,„Oko Dajana. Pingpongista”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki podróżnicze i Przewodniki

Książki z kategorii „Książki podróżnicze / Przewodniki” dotyczą wszystkiego, co wiąże się z podróżowaniem. Znajdą się tu pozycje przedstawiające porady dla podróżników, opisujące wędrówki do miejsc zarówno bardzo odległych, jak i nieco bliższych, ze wskazówkami dla początkujących oraz doświadczonych podróżników, przedstawiające podróże śladami literackich bohaterów lub znanych pisarzy. Są tu publikacje opisujące zarówno kraje, ludzi, jak i kultury takich miejsc jak Iran, Wielka Brytania, Czechy, Australia, RPA, Kaukaz, Japonia czy Chiny. Coś dla siebie znajdą tu podróżnicy, którzy już zdecydowali, gdzie chcą pojechać i poszukują konkretnych porad oraz wskazówek na temat danego miejsca, osoby, które dopiero szukają inspiracji do odkrywania świata, a także ci, którzy szukają najlepszego sposobu na podróżowanie bez wychodzenia z domu. W kategorii „Książki podróżnicze / Przewodniki” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się między innymi publikacje podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego, dziennikarza i podróżnika, który wędrował po blisko 60 krajach („Gringo wśród dzikich plemion”, „Wyspa na prerii”, „Rio Anaconda Gringo i ostatni szaman plemienia Carapana”), oraz Martyny Wojciechowskiej, która przez 10 lat sprawowała funkcję redaktor naczelnej polskiej edycji „National Geographic” oraz „National Geographic Traveler” („Przesunąć horyzont”, seria „Zwierzaki świata”). Możemy tu znaleźć również takie pozycje jak „Weź wyjdź. Sztuka aktywnego odpoczywania przez cały rok” Patryka Świątka, „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” Piotra Milewskiego, „Busem przez Świat. Ameryka za 8 dolarów” Karola Lewandowskiego, „Rzeźnik. Historia kultowego biegu” Anny Dąbrowskiej i Piotra Skrzypczaka. Czytelnicy zainteresowani bliższymi podróżami odnajdą tutaj książki „Kraków. Historie, anegdoty, plotki” Zbigniewa Leśnickiego, „Damsko-męski przewodnik po Wrocławiu” Macieja Molczyka i Jagienki Świetlik-Prus, „Historie warte poznania” Filipa Czekały czy „Viva Warszawa” Steffena Möllera.