Józef Hen Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Józef Hen Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Józef Hen urodził się w 1923 roku jako Józef Henryk Cukier. To polski pisarz pochodzenia żydowskiego, publicysta, autor scenariuszy i dramatów. W dzieciństwie Hen współpracował z Januszem Korczakiem w redakcji „Małego Przeglądu”. Przed wojną zdążył ukończyć prywatne żydowskie Gimnazjum Męskie im. Magusa Kryńskiego. W wrześniu 1939 roku kontynuował naukę w liceum o profilu matematyczno-przyrodniczym. Pod koniec jesieni 1939 roku udało mu się uciec z miasta i przedostać do Białegostoku. Okupację spędził w Związku Radzieckim i pracował m.in. przy budowie dróg. W 1944 roku dołączył do Ludowego Wojska Polskiego. W tym czasie opublikował też swój debiutancki wiersz – „Łódź wierna”, który ukazał się w czasopiśmie „Głos żołnierza”. Po wojnie Hen został redaktorem tego pisma. Służbę wojskową zakończył w 1952 roku.

Pierwsza książka Józefa Hena – „Kijów, Taszkent, Berlin. Dzieje włóczęgi” – ukazała się w 1947 roku. Już po pierwszej publikacji Hen został uznany za obiecującego pisarza. Po wojnie, głównie na podstawie swoich wspomnień z czasu tułaczki po Związku Radzieckim, pisał reportaże, nowele i opowiadania. Hen pisał zarówno opowieści dla dorosłych, jak i dla dzieci. Rozpoczął także przygodę z pisaniem scenariuszy. Na podstawie jego tekstów powstały takie filmy jak „Krzyż walecznych”, „Nikt nie woła”, „Kwiecień”, „Prawo i pięść”.

Na przestrzeni przeszło siedemdziesięciu lat Józef Hen napisał kilkadziesiąt książek – powieści, zbiorów opowiadań, bajek dla dzieci, wspomnień, biografii i esejów. Wiele z książek Józefa Hena dostępnych jest w formie ebooków i audiobooków.

Powieści historyczne i biografie Józefa Hena

Józef Hen ma na swoim koncie kilka powieści historycznych i biografii. W 1989 roku ukazała się książka „Królewskie sny”, czyli opowieść o ostatnich dniach panowania króla Władysława Jagiełło. Hen udowadnia, że książki historyczne mogą być niezwykle porywające. Pierwotnie „Królewskie sny” powstały jako scenariusz do serialu historyczno-biograficznego. Ogromna popularność produkcji, z Gustawem Holoubkiem w roli króla Jagiełły, zrodziły potrzebę napisania kompletnej książki.

Kolejną książką Hena odsłaniającą kulisy panowania polskiego króla była książka „Mój przyjaciel król”, czyli opowieść o Stanisławie Auguście Poniatowskim. Za tę powieść Hen otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike.

W 1998 roku ukazała się inna książka biograficzna autorstwa Józefa Hena – „Błazen – wielki mąż”, opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim. Ta książka przyniosła mu nominację do Nagrody Nike w 1999 roku.

Kolejną wartą uwagi książką historyczną Hena jest zbiór opowieści zatytułowany „Przeciw diabłom i infamisom”, czyli zbiór historyjek o starościcu Wolskim. Bohater książki ugania się za zabijakami, łowi opryszków, walczy z bezprawiem i wydaje wyroki na morderców. Piotr Wolski był dla Hena bohaterem godnym przypomnienia. Wolski był postacią prawdziwą, ale swoimi przygodami i życiorysem nie ustępował najbardziej znanym postaciom fikcyjnym znanym z kart „Trylogii” Sienkiewicza.

W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Mando ukazał się zbiór opowiadań Józefa Hena pt. „Bokser i śmierć”. Krakowskie wydawnictwo w czasie wysypu książek o tematyce obozów koncentracyjnych postanowiło przypomnieć wstrząsające, szczere i chwytające za serce opowieści świadka wydarzeń, mistrza krótkiej formy.

Józef Hen napisał również kilkanaście książek, które wprost nawiązują do jego bogatego życiorysu – wspomnień, dzienników, autobiografii. Najnowszą z nich jest „Bez strachu”, czyli współczesny dziennik Hena. Warto tutaj wspomnieć o książce „Ja, deprawator”, czyli diariusz pisarza zawierający spostrzeżenia z lat 2016-2018. O swoim warszawskim mieszkaniu przy ulicy Nowolipie, gdzie Hen urodził się, dorastał i spędził lata młodości, autor pisał w książce „Nowolipie. Najpiękniejsze lata”.

Za swoją twórczość Józef Hen był wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami kulturalnymi i literackimi. Otrzymał m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagrodę literacką im. Władysława Reymonta, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii „Warszawski twórca”, a także Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego. Książki Józefa Hena zostały bardzo dobrze przyjęte nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Twórczość Hena była tłumaczona m.in. na czeski, niemiecki, rosyjski, francuski i angielski.

Książki Józefa Hena na Woblinku

Książki Józefa Hena dostępne są w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Bokser i śmierć”, „Bez strachu”, „Przeciw diabłom i infamistom”, „Nie boję się bezsennych nocy”, „Królewskie sny”, „Nowolipie”, „Błazen – wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim”, „Bitwa o Kozi Dwór”, „Ja, deprawator”, „Twarz pokerzysty”, „Nikt nie woła”, „Dziennika ciąg dalszy”, „Odejście Afrodyty”,„Oko Dajana. Pingpongista”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!