Józef Tischner Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek, Ebook | Józef Tischner

    "Młody Tischner o dojrzewaniu, miłości i odkrywaniu powołania. Dziennik Tischnera jest zjawiskiem wyjątkowym. Rzadko mamy okazję poznać wybitnego myśliciela w momencie rodzenia się jego zainteresowań i fascynacji. W chwili, gdy dopiero kształtuje się jego powołanie. Józef Tischner – późniejszy kapłan, filozof i autorytet – prowadzi dziennik jako uczeń szkoły podstawowej i licealista. Obdarzony poczuciem humoru i literackim talentem opisuje pierwsze miłości i religi...

    Promocja
    okładka Między Panem a Plebanem, Książka | Adam Michnik, Józef Tischner, Jacek Żakowski

    Wznowienie od dawna nieobecnej na rynku książki z 1995 roku, w której Jacek Żakowski rozmawia z ks. Józefem Tischnerem, filozofem i autorem „Etyki Solidarności”, i redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” Adamem Michnikiem. Obaj rozmówcy Żakowskiego opowiadają swoje biografie i przedstawiają skrajnie różne środowiska, z których się wywodzą, ale też próbują zrozumieć siebie nawzajem i współczesny świat. Okazuje się, że naczelnemu filozofowi Kościoła katolickiego, góralowi z Sąd...

Józef Tischner Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Józef Tischner był polskim księdzem katolickim oraz jednym z najważniejszych polskich filozofów, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Znany i ceniony filozof umiejętnie łączył głęboki przekaz z jowialnym wręcz poczuciem humoru i prostym językiem. Był uważany za duszpasterza ówczesnej krakowskiej inteligencji oraz kapelana Solidarności. Józef Tischner był także członkiem zespołu redakcyjnego “Tygodnika Powszechnego” oraz “Miesięcznika Znak”, jak również honorowym kapelanem Związku Podhalan i członkiem Rady Fundacji Stefana Batorego.

Życiorys ks. Józefa Tischnera

Tischner urodził się 12 marca 1931 roku w Starym Sączu, dzieciństwo jednak spędził na Podhalu, w Łopusznej, gdzie jego ojciec Józef był kierownikiem szkoły, a matka Weronika - nauczycielką. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Nowym Targu i zaraz potem postanowił wstąpić do seminarium. Sprzeciwił się jednak temu jego ojciec, uznając, że jest zbyt młody na taką decyzję. Przez rok przyszły ksiądz studiował zatem prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nie zmieniło to jednak jego decyzji w kwestii wyboru swojej ścieżki życiowej i w latach 1950-1955 ukończył studia na Wydziale Teologicznym UJ oraz Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Pod kierunkiem Romana Ingardena uzyskał tytuł magistra, a następnie obronił pracę doktorską na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ. Później uzyskał także habilitację na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Przez wiele lat był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej, prezesem wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku oraz wykładowcą krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, gdzie prowadził słynne wykłady monograficzne “Filozofia dramatu”. Zmarł 28 czerwca 2000 roku w wyniku raka krtani i zgodnie ze swoją wolą pochowany został na cmentarzu w Łopusznej.

Filozofia i twórczość Tischnera

W swoich rozważaniach ksiądz Tischner podejmował różnorodne tematy, nie obawiając się zadawania trudnych pytań. Często wdawał się w polemikę i spory, nawet z klasykami filozofii i teologii. W centrum jego zainteresowań zawsze był człowiek - jego bolączki, problemy, pytania i świat, w którym jest zanurzony. Stworzył pojęcie “ja” aksjologicznego oraz podstawy dla metafizyki dobra. Swoje główne poglądy filozoficzne zawarł między innymi w takich pozycjach jak “Świat ludzkiej nadziei” czy “Myślenie według wartości”. Józef Tischner przyciągał do siebie wielu różnych ludzi, z którymi prowadził długie rozmowy będące później podstawą dla kolejnych rozmyślań. Podstawową formą filozofowania był dla Tischnera dialog - gotów był rozmawiać i słuchać każdego, bez względu na jego poglądy polityczne, wiek czy pozycję. Wielostronny dialog uważał za podstawowy warunek budowania jakiejkolwiek wspólnoty. Jedną z pozycji, która związana jest z podjęciem przez niego bardziej intensywnej działalności publicznej w latach 80. jest “Etyka Solidarności” - zbiór esejów pierwotnie publikowanych na łamach “Tygodnika Powszechnego”. Punktem wyjścia stało się kazanie wygłoszone przez Tischnera na Wawelu w październiku 1980 roku do przywódców związkowych. W kolejnych tekstach podejmował kwestie etycznych wymiarów wydarzeń tamtych czasów. Wszystko to sprawiło, że został uznany za kapelana Solidarności. Książka “Jak żyć?” skupia się z kolei na procesie stawania się człowiekiem - “Krótki przewodnik po życiu” zbiera myśli księdza Tischnera na temat miłości, nadziei i wolności. Warto także wspomnieć o “Sporze o istnienie człowieka”, w którym autor spiera się z klasycznymi filozofami o takie pojęcia jak osoba, ciało, Bóg, łaska czy wolność. Jedną z najbardziej znanych książek Józefa Tischnera pozostaje “Historia filozofii po góralsku”. To tutaj w nieszablonowy sposób pisarz zmusza czytelnika do myślenia, gawędząc na temat filozofii i jej początków. W roli greckich myślicieli występują różni, mniej i bardziej znani mieszkańcy Podhala. Dzięki temu niełatwe kwestie przedstawione są w niezwykle oryginalny sposób. “Historia filozofii po góralsku” to nie tylko zaproszenie dla wszystkich, którzy szukają inteligentnej rozrywki na wysokim poziomie, ale także wielkie święto góralskiej gwary.

Szukasz odpowiedzi na najważniejsze pytania? Wiele z nich znajdziesz w książkach dostępnych na Woblink, wybierz najwygodniejszy dla siebie format - książkę papierową, ebooka lub audiobooka.

Źródło zdjęcia: materiały Wydawnictwa Znak

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).