Józef Tischner Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Józef Tischner Historia - książki, ebooki i audiobooki

Józef Tischner był polskim księdzem katolickim oraz jednym z najważniejszych polskich filozofów, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Znany i ceniony filozof umiejętnie łączył głęboki przekaz z jowialnym wręcz poczuciem humoru i prostym językiem. Był uważany za duszpasterza ówczesnej krakowskiej inteligencji oraz kapelana Solidarności. Józef Tischner był także członkiem zespołu redakcyjnego “Tygodnika Powszechnego” oraz “Miesięcznika Znak”, jak również honorowym kapelanem Związku Podhalan i członkiem Rady Fundacji Stefana Batorego.

Życiorys ks. Józefa Tischnera

Tischner urodził się 12 marca 1931 roku w Starym Sączu, dzieciństwo jednak spędził na Podhalu, w Łopusznej, gdzie jego ojciec Józef był kierownikiem szkoły, a matka Weronika - nauczycielką. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Nowym Targu i zaraz potem postanowił wstąpić do seminarium. Sprzeciwił się jednak temu jego ojciec, uznając, że jest zbyt młody na taką decyzję. Przez rok przyszły ksiądz studiował zatem prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nie zmieniło to jednak jego decyzji w kwestii wyboru swojej ścieżki życiowej i w latach 1950-1955 ukończył studia na Wydziale Teologicznym UJ oraz Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Pod kierunkiem Romana Ingardena uzyskał tytuł magistra, a następnie obronił pracę doktorską na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ. Później uzyskał także habilitację na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Przez wiele lat był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej, prezesem wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku oraz wykładowcą krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, gdzie prowadził słynne wykłady monograficzne “Filozofia dramatu”. Zmarł 28 czerwca 2000 roku w wyniku raka krtani i zgodnie ze swoją wolą pochowany został na cmentarzu w Łopusznej.

Filozofia i twórczość Tischnera

W swoich rozważaniach ksiądz Tischner podejmował różnorodne tematy, nie obawiając się zadawania trudnych pytań. Często wdawał się w polemikę i spory, nawet z klasykami filozofii i teologii. W centrum jego zainteresowań zawsze był człowiek - jego bolączki, problemy, pytania i świat, w którym jest zanurzony. Stworzył pojęcie “ja” aksjologicznego oraz podstawy dla metafizyki dobra. Swoje główne poglądy filozoficzne zawarł między innymi w takich pozycjach jak “Świat ludzkiej nadziei” czy “Myślenie według wartości”. Józef Tischner przyciągał do siebie wielu różnych ludzi, z którymi prowadził długie rozmowy będące później podstawą dla kolejnych rozmyślań. Podstawową formą filozofowania był dla Tischnera dialog - gotów był rozmawiać i słuchać każdego, bez względu na jego poglądy polityczne, wiek czy pozycję. Wielostronny dialog uważał za podstawowy warunek budowania jakiejkolwiek wspólnoty. Jedną z pozycji, która związana jest z podjęciem przez niego bardziej intensywnej działalności publicznej w latach 80. jest “Etyka Solidarności” - zbiór esejów pierwotnie publikowanych na łamach “Tygodnika Powszechnego”. Punktem wyjścia stało się kazanie wygłoszone przez Tischnera na Wawelu w październiku 1980 roku do przywódców związkowych. W kolejnych tekstach podejmował kwestie etycznych wymiarów wydarzeń tamtych czasów. Wszystko to sprawiło, że został uznany za kapelana Solidarności. Książka “Jak żyć?” skupia się z kolei na procesie stawania się człowiekiem - “Krótki przewodnik po życiu” zbiera myśli księdza Tischnera na temat miłości, nadziei i wolności. Warto także wspomnieć o “Sporze o istnienie człowieka”, w którym autor spiera się z klasycznymi filozofami o takie pojęcia jak osoba, ciało, Bóg, łaska czy wolność. Jedną z najbardziej znanych książek Józefa Tischnera pozostaje “Historia filozofii po góralsku”. To tutaj w nieszablonowy sposób pisarz zmusza czytelnika do myślenia, gawędząc na temat filozofii i jej początków. W roli greckich myślicieli występują różni, mniej i bardziej znani mieszkańcy Podhala. Dzięki temu niełatwe kwestie przedstawione są w niezwykle oryginalny sposób. “Historia filozofii po góralsku” to nie tylko zaproszenie dla wszystkich, którzy szukają inteligentnej rozrywki na wysokim poziomie, ale także wielkie święto góralskiej gwary.

Szukasz odpowiedzi na najważniejsze pytania? Wiele z nich znajdziesz w książkach dostępnych na Woblink, wybierz najwygodniejszy dla siebie format - książkę papierową, ebooka lub audiobooka.

Źródło zdjęcia: materiały Wydawnictwa Znak

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).