Józef Tischner Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Józef Tischner Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Józef Tischner był polskim księdzem katolickim oraz jednym z najważniejszych polskich filozofów, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Znany i ceniony filozof umiejętnie łączył głęboki przekaz z jowialnym wręcz poczuciem humoru i prostym językiem. Był uważany za duszpasterza ówczesnej krakowskiej inteligencji oraz kapelana Solidarności. Józef Tischner był także członkiem zespołu redakcyjnego “Tygodnika Powszechnego” oraz “Miesięcznika Znak”, jak również honorowym kapelanem Związku Podhalan i członkiem Rady Fundacji Stefana Batorego.

Życiorys ks. Józefa Tischnera

Tischner urodził się 12 marca 1931 roku w Starym Sączu, dzieciństwo jednak spędził na Podhalu, w Łopusznej, gdzie jego ojciec Józef był kierownikiem szkoły, a matka Weronika - nauczycielką. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Nowym Targu i zaraz potem postanowił wstąpić do seminarium. Sprzeciwił się jednak temu jego ojciec, uznając, że jest zbyt młody na taką decyzję. Przez rok przyszły ksiądz studiował zatem prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nie zmieniło to jednak jego decyzji w kwestii wyboru swojej ścieżki życiowej i w latach 1950-1955 ukończył studia na Wydziale Teologicznym UJ oraz Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Pod kierunkiem Romana Ingardena uzyskał tytuł magistra, a następnie obronił pracę doktorską na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ. Później uzyskał także habilitację na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Przez wiele lat był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej, prezesem wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku oraz wykładowcą krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, gdzie prowadził słynne wykłady monograficzne “Filozofia dramatu”. Zmarł 28 czerwca 2000 roku w wyniku raka krtani i zgodnie ze swoją wolą pochowany został na cmentarzu w Łopusznej.

Filozofia i twórczość Tischnera

W swoich rozważaniach ksiądz Tischner podejmował różnorodne tematy, nie obawiając się zadawania trudnych pytań. Często wdawał się w polemikę i spory, nawet z klasykami filozofii i teologii. W centrum jego zainteresowań zawsze był człowiek - jego bolączki, problemy, pytania i świat, w którym jest zanurzony. Stworzył pojęcie “ja” aksjologicznego oraz podstawy dla metafizyki dobra. Swoje główne poglądy filozoficzne zawarł między innymi w takich pozycjach jak “Świat ludzkiej nadziei” czy “Myślenie według wartości”. Józef Tischner przyciągał do siebie wielu różnych ludzi, z którymi prowadził długie rozmowy będące później podstawą dla kolejnych rozmyślań. Podstawową formą filozofowania był dla Tischnera dialog - gotów był rozmawiać i słuchać każdego, bez względu na jego poglądy polityczne, wiek czy pozycję. Wielostronny dialog uważał za podstawowy warunek budowania jakiejkolwiek wspólnoty. Jedną z pozycji, która związana jest z podjęciem przez niego bardziej intensywnej działalności publicznej w latach 80. jest “Etyka Solidarności” - zbiór esejów pierwotnie publikowanych na łamach “Tygodnika Powszechnego”. Punktem wyjścia stało się kazanie wygłoszone przez Tischnera na Wawelu w październiku 1980 roku do przywódców związkowych. W kolejnych tekstach podejmował kwestie etycznych wymiarów wydarzeń tamtych czasów. Wszystko to sprawiło, że został uznany za kapelana Solidarności. Książka “Jak żyć?” skupia się z kolei na procesie stawania się człowiekiem - “Krótki przewodnik po życiu” zbiera myśli księdza Tischnera na temat miłości, nadziei i wolności. Warto także wspomnieć o “Sporze o istnienie człowieka”, w którym autor spiera się z klasycznymi filozofami o takie pojęcia jak osoba, ciało, Bóg, łaska czy wolność. Jedną z najbardziej znanych książek Józefa Tischnera pozostaje “Historia filozofii po góralsku”. To tutaj w nieszablonowy sposób pisarz zmusza czytelnika do myślenia, gawędząc na temat filozofii i jej początków. W roli greckich myślicieli występują różni, mniej i bardziej znani mieszkańcy Podhala. Dzięki temu niełatwe kwestie przedstawione są w niezwykle oryginalny sposób. “Historia filozofii po góralsku” to nie tylko zaproszenie dla wszystkich, którzy szukają inteligentnej rozrywki na wysokim poziomie, ale także wielkie święto góralskiej gwary.

Szukasz odpowiedzi na najważniejsze pytania? Wiele z nich znajdziesz w książkach dostępnych na Woblink, wybierz najwygodniejszy dla siebie format - książkę papierową, ebooka lub audiobooka.

Źródło zdjęcia: materiały Wydawnictwa Znak

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!