Julia Fiedorczuk Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Astrostrada z girlandami, Książka | Julia Fiedorczuk

    Wiersze zebrane Julii Fiedorczuk rozpoczynają się od debiutanckiego „Listopada nad Narwią” (2000), prowadzą przez kolejne pięć tomów, w tym wyróżnione Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej „Psalmy” (2017), a kończą wierszami rozproszonymi, publikowanymi w latach 2012–2022. Książkę można czytać jako zapis pewnej drogi, tej rozumianej dosłownie, drogi przez bezkresny amerykański krajobraz, i tej metaforycznej – przez życie, odchodzącą młodość i coraz wyraźniej rysującą się na horyzo...

    Promocja
    okładka Psalmy (2014-2017), Książka | Julia Fiedorczuk

    „Psalmy” upominają się o wykluczonych ludzi, ale też o rośliny, zwierzęta i krajobrazy. Wykonują pracę żałoby dla tych, którzy zginęli w ostatnich wydarzeniach pełzającej globalnej wojny, ale też dla bezpowrotnie straconych gatunków i ekosystemów. Podobnie jak Psalmy Dawida, są to wiersze pisane czasem z dna otchłani, w sytuacji, która niejednokrotnie wydaje się beznadziejna, a mimo to są to wiersze celebrujące życie we wszystkich jego przejawach i pełne wdzięczności.

Julia Fiedorczuk Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Julia Fiedorczuk urodziła się w 1975 roku. To polska pisarka, tłumaczka, eseistka, wykładowczyni akademicka, krytyczka literacka. Fiedorczuk intensywnie angażuje się w popularyzację „ekopoetyki”. Jest autorką sześciu powieści („Poranek Marii i inne opowiadania”, „Biała Ofelia”, „Nieważkość”, „Bliskie kraje”, „Każdy śnił swój sen”, „Pod słońcem”), sześciu zbiorów poezji („Listopad nad Narwią”, „Bio”, „Planeta rzeczy zagubionych”, „Tlen”, „tuż-tuż” oraz „Psalmy”) i czterech książek z pogranicza eseistyki i pracy naukowej. Wraz z Filipem Springerem założyła Szkołę Ekopoetyki działającą przy Instytucie Reportażu. W 2018 roku otrzymała Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki „Psalmy”.

Julia Fiedorczuk - prekursorka ekopoetyki

W 1998 roku Julia Fiedorczuk obroniła tytuł magistra na Uniwersytecie Warszawskim. W 2003 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych, a w 2016 roku habilitację. Swoją pracę habilitacyjną poświęciła ekopoetyce. W rozprawie szukała relacji między człowiekiem a środowiskiem naturalnym. Obecnie pracuje jako adiunktka w Zakładzie Literatury Amerykańskiej w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy naukowej zajmuje się zgłębianiem teorii literatury, dwudziestowiecznej poezji amerykańskiej i ekokrytyki.

Nie istnieje oficjalna definicja ekopoetyki. Jak można dowiedzieć się z oficjalnej strony Szkoły Ekopoetyki, „(...) jej celem jest wyrobienie w słuchaczkach i słuchaczach ekokrytycznej refleksji – zmiana sposobu myślenia, skierowanie uwagi na relacje pomiędzy istotami ludzkimi a nie-ludzką naturą”. Za pomocą środków wyrazu, jakimi mogą być wiersze i proza, autorka stara się przekazać swoim czytelnikom wartości związane z ochroną środowiska, walką z emisją dwutlenku węgla, szacunkiem do zwierząt. Rzecz jasna, poglądy Julii Fiedorczuk znajdują ujście nie tylko w trakcie wykładów i spotkań Szkoły Ekopoetyki, ale również w jej wierszach.

Debiut literacki

Powieściowo Julia Fiedorczuk debiutowała w 2010 roku. Wówczas ukazał się jej zbiór „Poranek Marii i inne opowiadania”. Rok później swoją premierę miała książka „Biała Ofelia”. Obie ukazały się nakładem Biura Literackiego, w którym Fiedorczuk od wielu lat publikuje swoje tomy poezji. W 2016 roku autorka otrzymała swoją pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Nike, za „Nieważkość” wydaną przez Wydawnictwo Marginesy. To pełna tajemnic, erotyzmu i zmysłowości opowieść o poszukiwaniu wolności duchowej. Rok później swoją premierę miała czwarta książka prozatorska Fiedorczuk pt. „Bliskie kraje”. To zbiór 22 opowiadań o inności, obcości i niezwykłych spotkaniach. To książka o wierze w siłę literatury w brutalnym świecie zdewastowanym przez wojny i kryzys ekologiczno-klimatyczny. W 2019 roku Fundacja Nowoczesna Polska, która jest odpowiedzialna za portal Wolne Lektury, opublikowała książkę Fiedorczuk pt. „Każdy śnił swój sen”.

Najnowszą powieścią Julii Fiedorczuk jest „Pod słońcem”, publikacja która ukazała się w 2020 roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego. Fabuła powieści rozgrywa się powojennej Polsce. W centrum powieści znajdują się Misza i Miłka, małżeństwo, które ma za sobą niełatwe życie. Dzięki ich wspomnieniom czytelnik podróżuje w czasie do okresu przedwojennego i strasznych chwil II wojny światowej. Miejsce akcji rozciąga się od Warszawy, przez Białystok aż po Ural. Dzięki kolejnym szufladkom, które otwierają się w pamięci bohaterów, ożywają postacie z przeszłości – rodzice Miszy, Zofia, Franciszek, Marianna Zającowa, Jewdokia Ziemakowa i Jurek Bułka. U Fiedorczuk nie mogło również zabraknąć motywu ekologicznego – pisarka kreśli portrety postaci, których życie naturalnie związane jest z przyrodą.

Nagrody i wyróżnienia

Za swoją twórczość, zarówno poetycką, naukową, jak i prozatorską, Julia Fiedorczuk była wielokrotnie wyróżniana i nominowana do różnego rodzaju nagród kulturalnych. Za swój poetycki debiut – „Listopad nad Narwią”, otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Pięć lat później otrzymała austriacką nagrodą Huberta Burdy za wiersze, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Manuskripte”. Za powieść „Nieważkość” otrzymała nominację do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2018 roku zdobyła jedną z najbardziej prestiżowych nagród poetyckich w Polsce – Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom „Psalmy”. Za ten sam tom otrzymała nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w kategorii książka roku. W 2020 została nominowana do Nagrody im. Juliana Tuwima.

Książki Julii Fiedorczuk na Woblinku

Książka „Pod słońcem” dostępna jest w formie ebooka i papierowej w księgarni internetowej Woblink. Ponadto „Inne możliwości”, „Bliskie kraje” i „Nieważkość” znajdziecie w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.