Julia Quinn Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Julia Quinn Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Julie Pottinger, pseudonim Julia Quinn, jest bestsellerową amerykańską autorką romansów historycznych, które dotychczas przetłumaczono na 29 języków. Pisarka systematycznie pojawia się także na listach bestsellerów „New York Times”. Jest nazywana nową Jane Austen, a jej książki rozchodzą się w milionach egzemplarzy. Pierwszy tom serii książek jej autorstwa, „Bridgertonowie”, w 2020 roku doczekał się adaptacji Netflixa i z miejsca stał się hitem platformy.

Quinn jest zapaloną książkoholiczką. Na swoim fanpage’u często poleca swoim fanom interesujące pozycje. Mieszka wraz z mężem, Paulem Pottingerem, i dwójką dzieci w Seattle.

Droga do powieściopisarstwa Julie Pottinger

Julia Quinn urodziła się w 1970 roku w Nowym Jorku, w żydowskiej rodzinie. Od dziecka pasjami zaczytywała się w książkach, szczególnie romantycznych powieściach dla młodzieży wchodzących w skład serii „Sweet Dreams” oraz „Sweet Valley High”. Ojciec nie pochwalał zainteresowań córki. Zdeterminowana nastolatka, by udowodnić, że nowele są dla niej dobre, i uzyskać pozwolenie na dalsze ich czytanie, postanowiła napisać swoją powieść. Po trzech latach wysłała szkic do „Sweet Dreams”, został on jednak odrzucony.

Autorka ukończyła Harvard z dyplomem z historii sztuki, czuła jednak że nie tym chce zająć się w życiu. Zdecydowała się aplikować do szkoły medycznej. By mogła jednak zostać przyjęta, musiała spędzić na uczelni jeszcze dwa lata i spełnić wymagania wstępne w naukach ścisłych. By osłodzić sobie ten czas, pisała nowele regencyjne. Kilka tygodni po przyjęciu do Szkoły Medycznej w Yale okazało się, że jej dwie powieści „Splendid” oraz „Dancing At Midnight” zostały sprzedane na aukcji. Rzecz niesłychana dla nowicjusza. Odłożyła zatem plany studiowania o dwa lata i w tym czasie napisała kolejne dwie książki. Finalnie, po zaledwie kilku miesiącach studiów porzuciła marzenie o medycynie i poświęciła się całkowicie pisaniu.

Twórczość Julii Quinn

Powieści Quinn charakteryzuje lekkość narracji, cięty język, dynamicznie skonstruowane dialogi oraz duża dawka humoru. W przeciwieństwie do innych powieści romantycznych akcja opiera się tu nie na zewnętrznych konfliktach, ale na postaciach. Jako feministka nadaje ona swoim bohaterkom cechy i umiejętności nie do końca przystające do realiów, w których je umiejscawia. Większość swoich powieści Quinn dedykuje swojemu mężowi.

Julia Quinn jest autorką ponad 30 książek pogrupowanych w cyklach powieściowych. Są to: trylogia Blydon („Jej wszystkie bale”, „Taniec w świetle księżyca” oraz „Odważna i zakochana”), cykl Siostry Lyndon („Gwiazdka z nieba”, „Urodzinowy prezent”), seria Agenci Korony ( „To Catch an Heiress”, „Małżeństwo doskonałe”), seria Two Dukes of Wyndham inspirowana piosenką zespołu „Dire Straits” („Zaginiony książę”, „Czekając na księcia”), seria Bevelstoke („Sekretny pamiętnik Mirandy Cheever”, „Co słychać w Londynie”, „Kocham Cię z dziesięciu powodów”), cykl Kwartet Smythe-Smith („Jak w niebie”, „Tylko ta noc”, „Wszystkie nasze pocałunki”, „Sekrety małżeństwa”), cykl Rodzina Rokesby („Wszystko o pannie Bridgerton, czyli jeden pocałunek”, „Małżeństwo ze snu”, „First Comes Scandal”) oraz najpopularniejsza z serii, Bridgertonowie.

Za swoją twórczość autorka była wielokrotnie nagradzana. Trzykrotnie zdobyła Romance Writers of America RITA Award, w 2007 roku za „Ślubny skandal”, w 2008 roku za „Sekretny pamiętnik Mirandy Cheever” oraz w 2010 roku za „Co słychać w Londynie”. Stała się w ten sposób najmłodszą członkinią, jedną z jedynie 16 autorów wprowadzonych do Galerii Sławy RWA. W 2005 roku „Publishers Weekly” ogłosił „Oświadczyny” jedną z sześciu najlepszych powieści roku. Wszystkie powieści autorki pojawiły się, niektóre na wysokich miejscach, listy bestsellerów „New York Times”. Quinn miała również rzadką jak dla autora powieści okazję pojawić się w magazynie „Time”.

Bridgertonowie

Dzięki adaptacji Netflixa Bridgertonowie to obecnie najbardziej znany cykl powieściowy Julii Quinn. Składa się z ośmiu tomów napisanych w latach 2000-2006. Są to: „Mój książę”, „Ktoś mnie pokochał”, „Propozycja dżentelmena”, „Miłosne tajemnice”, „Oświadczyny”, „Grzesznik nawrócony”, „Magia pocałunku” oraz „Ślubny skandal”. Każdy z nich opowiada historię miłości jednego z ośmiorga rodzeństwa Bridgerton, rodziny lubianej i cieszącej się dużym szacunkiem w brytyjskim społeczeństwie. To niezwykle zgrana, kochająca się paczka, która gotowa jest stanąć murem za bratem lub siostrą. Każda z historii przedstawiona jest w szerszym kontekście polityczno-kulturalno-społecznym epoki regencji w Anglii. Kontekst ten ma duży wpływ na losy bohaterów wykreowanych przez Quinn.

W 2020 roku na platformie streamingowej Netflix pojawiła się adaptacja pierwszego tomu serii zatytułowana „Bridgerton”. Produkcją zajął się Chris Van Dusen oraz Shonda Rhimes. W główne role wcielili się Phoebe Dynevor (Daphne) oraz Regé-Jean Page (Simon Basset). Daphne Bridgerton, jak na dobrze ułożoną, ale i ambitną młodą kobietę przystało, szuka męża. Mimo tego, że jest urocza i inteligentna, żaden z zalotników nie poprosił ją jeszcze o rękę, a czas ucieka… Książę Simon Hastings za to nie zamierza się żenić, jednak ma problem w odganianiu od siebie natrętnych mam potencjalnych kandydatek. Bohaterowie postanawiają zawrzeć umowę, która obu im zapewni osiągnięcie upragnionego celu – on nareszcie odzyska spokój, ona zyska (tymczasowego) adoratora i nowych pretendentów do swojej ręki. Co jednak wydarzy się, gdy znienacka pojawi się miłość?

W pierwszych 28 dniach od premiery serial obejrzały 82 miliony subskrybentów, co jest wynikiem lepszym nawet od kultowego „Wiedźmina”. Serial został tak dobrze przyjęty przez użytkowników platformy, że Netflix zapowiedział kontynuację opowieści o rodzinie Bridgertonów, data premiery jest jak dotąd nieznana.

W 2013 roku Julia Quinn opublikowała 9 tom Bridgertonów – „The Bridgertons: Happily Ever After”. Składa się on z ośmiu krótkich opowiadań – każde połączone z jednym tomem serii, a także dodatkowej historii opowiadającej o matce rodzeństwa – Violet Bridgerton.

Książki Julii Quinn na Woblinku

Książki Julii Quinn znajdziecie na Woblinku we wszystkich formatach, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!