Jung Chang Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jung Chang Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Jung Chang (张戎 – Zhāng Róng) jest brytyjską pisarką chińskiego pochodzenia, której książki zyskują coraz większą popularność – zostały do tej pory przetłumaczone na ponad 40 języków. Światową sławę przyniosły jej „Dzikie Łabędzie: Trzy córy Chin”. Ta autobiograficzna powieść sprzedała się w 20 milionach kopii na całym świecie, jednak mimo sporej popularności trafiła na listę książek zakazanych w Chinach.

Wraz z mężem, irlandzkim historykiem Jonem Hallidayem specjalizującym się w historii Azji, mieszka w Londynie. Wielka Brytania jest dla Chang fascynująca. Autorka kocha jej różnorodną kulturę, literaturę i sztukę. Korzysta z każdej okazji, by obejrzeć sztuki Szekspira.

Jung Chang – okres chiński

Jung Chang urodziła się w 1952 roku w Yibin, prowincji Syczuan. Miała czwórkę rodzeństwa. Ojciec był funkcjonariuszem Komunistycznej Partii Chin, a matka urzędniczką administracji państwowej. Dzięki wysokiej, dziesiątej pozycji ojca w rankingu „Służby cywilnej Chińskiej Republiki Ludowej” znajdował się on wśród 20 tysięcy najważniejszych urzędników państwowych, co przełożyło się na poziom życia całej rodziny. Mieszkali w zamkniętym, dobrze strzeżonym kompleksie i cieszyli się przywilejami niedostępnymi zwykłym obywatelom. Dzięki zamiłowaniu ojca do literatury dziewczynka już od dziecka kochała czytać, pisać i komponować poezję.

W wieku 14 lat, wychowywana w kulcie Mao Jung Chang, jak wiele osób w jej wieku dołączyła do Czerwonej Gwardii. Nie chciała jednak brać udziału w atakach na nauczycieli oraz przeciwników politycznych i dość szybko opuściła jej szeregi.

Rodzina Jung Chang podczas Rewolucji kulturalnej popadła w niełaskę. W odpowiedzi na niepowodzenia „Wielkiego skoku naprzód” rodzice sprzeciwili się polityce Mao Zedonga, co spowodowało atak ze strony zwolenników polityka. Rodzice zostali publicznie upokorzeni, wylano im na głowy atrament, zawieszono na szyi potępiające tabliczki, nakazano klęczeć na żwirze i stać w deszczu. Następnie zostali uwięzieni – brutalne tortury doprowadziły do trwałego okaleczenia fizycznego i psychicznego ojca. Ich kariery legły w gruzach, zmuszono ich do opuszczenia domu.

W wyniku zamknięcia systemu uniwersyteckiego pisarka spędziła kilka lat, pracując jako znachor, hutnik, elektryk, choć nie miała wykształcenia w żadnym z tych kierunków. W 1973 roku uniwersytety zostały ponownie otwarte i Jung Chang rozpoczęła studia anglistyczne na Uniwersytecie Syczuańskim w Chengdu.

Jung Chang – okres brytyjski

Po śmierci Mao, gdy Chiny zaczęły otwierać się na świat, Jung Chang złożyła aplikację o rządowe stypendium zagraniczne. Ponieważ ojciec został politycznie zrehabilitowany, pisarka dostała pozwolenie na wyjazd do Wielkiej Brytanii w 1978 roku, gdzie studiowała studia językoznawcze w Londynie, a następnie lingwistykę na Uniwersytecie w Yorku. W 1982 roku, jako pierwsza osoba z Chińskiej Republiki Ludowej, uzyskała doktorat na brytyjskim uniwersytecie. Posiada również doktoraty honorowe uniwersytetów Buckingham, York, Warwick, Dundee, Bowdoin College (Stany Zjednoczone) oraz Open University. Przez krótki okres czasu wykładała w School of Oriental and African Studies w Londynie. W latach 90. wyjechała, by skoncentrować się na pisaniu.

Twórczość Jung Chang

Pierwszą książkę Jung Chang wydała już w 1986 roku. Była to „Madame Sun Yat-sen: Soong Ching-ling”, napisana wraz z Jonem Hallidayem, biografia Soong Ching-ling nazywanej Madame Sun Yat-sen – kobiety, która odegrała dużą rolę polityczną w Chinach.

Publikacja w 1991 roku drugiej książki „Dzikie Łabędzie: Trzy córy Chin” zrobiła z autorki niemal celebrytkę. Podróżowała po Wielkiej Brytanii, Europie, Ameryce, by opowiadać o komunistycznych Chinach. Pozycja została przetłumaczona na ponad 40 języków i zyskała pochwały o takich autorów jak J.G. Ballard. Mimo zakazu dystrybucji w Chinach, na czarnym rynku krążyło wiele pirackich kopii. Jest dostępna w Hongkongu czy na Tajwanie.

Tytuł „Dzikie łabędzie” odnosi się do oryginalnego imienia autorki – Er Hong, drugi łabędź. Międzynarodowy bestseller jest autobiograficzną powieścią opisującą losy trzech pokoleń kobiet w Chinach XX wieku – babci, mamy oraz samej autorki. W tle ich historii czytelnik może obserwować zmiany zachodzące w Chinach na przestrzeni lat. Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza opowiada historię babci Jung Chang – Yu-fang, która w młodym lat została konkubiną wysokiego rangą watażki, generała Xue Zhi-henga. Druga jest opowieścią o matce autorki – Bao Qin (cenna cytra), która wspinała się po stopniach Komunistycznej Partii Chin oraz Czerwonej Armii Mao Zedonga i jej doświadczeniach z drugiej wojny chińsko-japońskiej. Trzecia część rozpoczyna się po narodzinach Jung Chang i jest odbiciem jej przeżyć i doświadczeń czasów reform Mao Zedonga. Książka zdobyła nagrodę NCR Book w 1992 roku oraz British Book of the Year w 1993 roku.

W 2012 roku została zaadaptowana jako sztuka teatralna dla Young Vic. Przedstawienie zebrało świetne recenzje zarówno w „The Daily Telegraph”, jak i w „The Guardian”.

Kolejną książką w dorobku autorki jest „Mao. Historia nieznana” (2005), pozycja napisana wspólnie z mężem, Jonem Hallidayem. To niezwykle obszerna, licząca 832 stron biografia, do której materiał małżeństwo zbierało 12 lat, podróżując po całym świecie. Przeprowadzili setki wywiadów z ludźmi, którzy znali przewodniczącego Komunistycznej Partii Chin, Mao Zedonga, m.in. Georgem H. W. Bushem, Henrym Kissingerem, Tenzinem Gyatso czy Dalai Lamą. Tytuł szybko zyskał status bestsellera w Wielkiej Brytanii. W ciągu pół roku od premiery jego sprzedaż przekroczyła 60 tysięcy egzemplarzy. Jest to publikacja zarówno przełomowa, jak i wysoce kontrowersyjna. Z jednej strony zarzuca się jej nierzetelność i skrajnie nieobiektywne ujęcie tematu – Mao jest w niej przedstawiony tylko i wyłącznie w złym świetle jako człowiek okrutny, dużo bardziej bezwzględny w dążeniu do władzy, niż do tej pory uważano. Z drugiej, profesor Richard Baum uznał książkę za najlepszą syntezę na temat osoby autorytarnego przywódcy.

Warto również zwrócić uwagę na wydaną w 2013 roku biografię „Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny”. Pozycja została okrzyknięta przez „New York Times” jedną z najbardziej znaczących książek roku. W pracy nad nią Jung Chang korzystała z ogromnego, 12-milionowego zbioru dokumentów zgromadzonych w Pierwszym Archiwum Historycznym Chin – źródeł, których nie oglądało nigdy oko żadnego obcokrajowca.

„Cesarzowa wdowa Cixi” to opowieść o kobiecie, która, wychodząc z pozycji konkubiny, stała się faktyczną władczynią Chin (1861-1908). Chang odczarowuje postać cesarzowej wdowy, która do tej pory zwykła być przedstawiana jako niekompetentna i tyraniczna władczyni. Stawia tezę, że w rzeczywistości była to inteligentna, niezwykle skuteczna kobieta o otwartym umyśle, która mimo ograniczenia przez konserwatywną biurokrację wprowadziła Chiny w nowoczesność. Cixi przeprowadziła bowiem wiele reform w Państwie Środka, m.in. rozwinęła przemysł, zmodernizowała armię, wprowadziła elektryczność, zniosła zwyczaj bandażowania stóp dziewczynkom oraz zakazała língchí – kary śmierci „tysiąca cięć”.

Książka, podobnie jak jej poprzedniczka, doczekała się tylu pochwał, co krytyki. Specjalistka w zakresie dynastii Qing, Pamela Kyle Crossley, zarzuciła autorce, że bezkrytycznie podeszła do zgromadzonego w archiwum materiałów i uczyniła z Cixi drugą Katarzynę Wielką. Z drugiej strony pozycja otrzymała dobre recenzje m.in. „the Wall Street Journal” oraz od Simona Sebaga Montefiore.

Ostatnia pozycja autorstwa Jung Chang, „Big Sister, Little Sister, Red Sister” (2019) nie została wydana w Polsce.

Książki Jung Chang w Polsce wydawane są przez krakowskie Wydawnictwo Znak i znajdziecie je w Woblinku w formie ebooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.