Jürgen Thorwald II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jürgen Thorwald II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Jürgen Thorwald urodził się w 1915 roku. To niemiecki pisarz, dziennikarz, historyk. Thorwald był znany ze swojego zamiłowania do medycyny sądowej, kryminologii i historii II wojny światowej. Tym tematom poświęcił większość swoich książek. Jego najbardziej znanymi tytułami są „Stulecie detektywów”, „Stulecie chirurgów” oraz „Krew królów: Dramatyczne dzieje hemofilii w europejskich rodach książęcych”. Za swoje dzieła, w 1984 roku, został odznaczony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Z postacią Jürgena Thorwalda łączy się sporo kontrowersji, bowiem tożsamość pod jaką jest powszechnie znany nie jest prawdziwa. Pisarz urodził się jako Heinz Bongartz. W trakcie II wojny światowej parał się pisaniem propagandowych materiałów dla III Rzeszy. Pisał również artykuły do oficjalnej gazety Schutzstaffel (SS) pod tytułem „Das Schwarze Korps” oraz radykalnego, skrajnie prawicowego National-Zeitung. Po zakończeniu wojny Bongartz przyjął pseudonim, żeby nie być kojarzonym z nazistowskim reżimem. W roku 1947 oficjalnie, urzędowo zmienił dane na Jürgen Thorwald. Zmarł w 2006 roku w Lugano.

Wielka ucieczka - pierwsza, powojenna książka Jürgena Thorwalda

Pierwszą powojenną książką Thorwalda była „Wielka ucieczka”. To książka poświęcona końcowemu okresowi II wojny światowej. Thorwald pisze w niej o losach ludności niemieckiej, która zamieszkiwała Prusy Wschodnie, Pomorze i Śląsk, a która na przełomie zimy i wiosny 1945 roku, pod naporem ofensywy radzieckiej armii, została zmuszona do ucieczki na Zachód. Choć dziś niewiele się o tym mówi, wiele osób straciło życie podczas tej przymusowej migracji.

Krew królów

W 1954 roku ukazała się książka „Krew królów. Dramatyczne dzieje hemofilii w europejskich rodach książęcych”. Thorwald badał hemofilię – jedną z najbardziej tajemniczych chorób w dziejach. Według krążących opinii wyróżnia się ona tym, że atakuje męskich członków rodziny, a kobiety są jedynie nosicielkami choroby. Jedną z najbardziej znanych nosicielek hemofilii była Wiktoria, królowa Anglii. Nieświadoma monarchini, poprzez aranżowane małżeństwa swoich dzieci, miała ogromny wpływ na rozpowszechnienie hemofilii na europejskich dworach. O tym, kto chorował i jak przebiegała choroba Thorwald pisze w taki sposób, że „Krew królów” czyta się jak dobrą powieść.

Stulecie chirurgów / Triumf chirurgów

W 1956 roku na rynku pojawiła się kolejna książka - „Stulecie chirurgów”. To zbeletryzowana historia przełomowych odkryć w zakresie chirurgii. Większość treści powstała na podstawie wspomnień lekarza H. St. Hartmanna, fikcyjnej postaci, przedstawianej jako dziadek autora. Thorwald opisuje w niej proces rozwoju i powolnego wdrażania przez środowiska medyczne takich praktyk jak antyseptyka, aseptyka czy anestezja. Dwa lata później premierę miała kontynuacja książki pt. „Triumf chirurgów”.

Dawna medycyna

Jeśli ciekawi Was bardziej odległa historia medycyny, sięgnijcie po książkę „Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga. Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru”. Thorwald pisze w niej o medycynie wielkich cywilizacji z różnych zakątków świata – Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej. Autor przybliża tajniki pracy starożytnych lekarzy – niektórzy z nich, już tysiące lat temu, stosowali rozwiązania do dziś wykorzystywane w szpitalach i klinikach – m.in. amputacje, cesarskie cięcie, prototypy antybiotyków czy trepanację czaszki.

Stulecie detektywów / Godzina detektywów

Najpopularniejsza i jednocześnie jedna z najdłuższych książek w karierze Thorwalda ukazała się w 1964 roku. „Stulecie detektywów” to monumentalna, przeszło 700-stronicowa opowieść o początkach współczesnej kryminalistyki. Autor pisze między innymi o pierwszym wykorzystaniu odcisków palców w rozwiązywaniu śledztw i rewolucji, jaką ta metoda wprowadziła w kolejnych latach. Swoją opowieść o pracy detektywów rozwinął w drugim tomie pt. „Godzina detektywów”. Podobnie jak “Stulecie detektywów” książka liczy sobie przeszło 700 stron. Jürgen Thorwald kontynuuje w niej opowieść o rozwoju kryminalistyki, ale tym razem największą uwagę poświęca tajnikom badań krwi, nasienia, plam na ubraniach. Co ciekawe, wywód teoretyczny urozmaica opisami prawdziwych śledztw.

Kolejne książki Thorwalda: Pacjenci, Kruchy dom duszy, Ginekolodzy, Męska sprawa

Na początku lat 70. ubiegłego wieku ukazała się nowa książka Thorwalda pt. „Pacjenci”, w której możemy przeczytać o rozwoju transplantologii z punktu widzenia pacjentów. To zbiór prawdziwych historii osób, które w realny sposób przyczyniły się do rozwoju dyscypliny. W książce pojawiają się zatem pacjenci, którym po raz pierwszy służyły sztuczne nerki, sztuczne zastawki czy serce z tworzywa sztucznego. Z połączenia literackiego talentu i niebywałej wiedzy Thorwalda, powstała książka, która zachwyciła setki tysięcy czytelników na całym świecie.

W 1986 roku swoją premierę miała książka „Kruchy dom duszy”. Jürgen Thorwald pisze w niej o rozwoju chirurgii mózgu. To opowieść o tysiącach eksperymentów, które doprowadziły do ostatecznego zaakceptowania neurochirurgii jako pełnoprawnej gałęzi medycyny. Z kolei „Męska plaga. Seks, pożądanie i kłopoty z prostatą”, wydana w 1994 roku, to jedna z najbardziej pikantnych książek Thorwalda. Niemiecki pisarz szuka odpowiedzi na pytania dotyczące zwyczajów seksualnych mężczyzn i tego jak wpływają one na ich rozwój kariery, relacji z otoczeniem i zdrowie. Bohaterami mini biografii erotycznych są tutaj m.in. Pablo Picasso, H. G. Wells i Charlie Chaplin. Jednym z głównych tematów jest również prostata – Thorwald pisze nie tylko o diagnostyce i sposobach jej leczenia, ale również o ludziach, którzy na nią chorowali.

W 2016 roku, nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się książka „Ginekolodzy”, jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek Thorwalda. Niemiecki pisarz poświęcił ją lekarzom, którzy w dużym stopniu przyczynili się do rozwoju ginekologii. Największy rozwój dziedziny przypadł na przełom XIX i XX wieku, gdy zaczęto wprowadzać nowoczesne, jak na ówczesne standardy, metody diagnostyki i operacji. Zanim jednak do tego doszło, wiele kobiet musiało przeżyć horror. Ginekologów nazywano bowiem „damskimi rzeźnikami”, którym bardziej zależało na kolejnych odkryciach medycznych niż na zdrowiu pacjentek.

Książki Jürgena Thorwalda w formie w elektronicznej (ebook, audiobook) oraz papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).