Jürgen Thorwald Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jürgen Thorwald Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Jürgen Thorwald urodził się w 1915 roku. To niemiecki pisarz, dziennikarz, historyk. Thorwald był znany ze swojego zamiłowania do medycyny sądowej, kryminologii i historii II wojny światowej. Tym tematom poświęcił większość swoich książek. Jego najbardziej znanymi tytułami są „Stulecie detektywów”, „Stulecie chirurgów” oraz „Krew królów: Dramatyczne dzieje hemofilii w europejskich rodach książęcych”. Za swoje dzieła, w 1984 roku, został odznaczony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Z postacią Jürgena Thorwalda łączy się sporo kontrowersji, bowiem tożsamość pod jaką jest powszechnie znany nie jest prawdziwa. Pisarz urodził się jako Heinz Bongartz. W trakcie II wojny światowej parał się pisaniem propagandowych materiałów dla III Rzeszy. Pisał również artykuły do oficjalnej gazety Schutzstaffel (SS) pod tytułem „Das Schwarze Korps” oraz radykalnego, skrajnie prawicowego National-Zeitung. Po zakończeniu wojny Bongartz przyjął pseudonim, żeby nie być kojarzonym z nazistowskim reżimem. W roku 1947 oficjalnie, urzędowo zmienił dane na Jürgen Thorwald. Zmarł w 2006 roku w Lugano.

Wielka ucieczka - pierwsza, powojenna książka Jürgena Thorwalda

Pierwszą powojenną książką Thorwalda była „Wielka ucieczka”. To książka poświęcona końcowemu okresowi II wojny światowej. Thorwald pisze w niej o losach ludności niemieckiej, która zamieszkiwała Prusy Wschodnie, Pomorze i Śląsk, a która na przełomie zimy i wiosny 1945 roku, pod naporem ofensywy radzieckiej armii, została zmuszona do ucieczki na Zachód. Choć dziś niewiele się o tym mówi, wiele osób straciło życie podczas tej przymusowej migracji.

Krew królów

W 1954 roku ukazała się książka „Krew królów. Dramatyczne dzieje hemofilii w europejskich rodach książęcych”. Thorwald badał hemofilię – jedną z najbardziej tajemniczych chorób w dziejach. Według krążących opinii wyróżnia się ona tym, że atakuje męskich członków rodziny, a kobiety są jedynie nosicielkami choroby. Jedną z najbardziej znanych nosicielek hemofilii była Wiktoria, królowa Anglii. Nieświadoma monarchini, poprzez aranżowane małżeństwa swoich dzieci, miała ogromny wpływ na rozpowszechnienie hemofilii na europejskich dworach. O tym, kto chorował i jak przebiegała choroba Thorwald pisze w taki sposób, że „Krew królów” czyta się jak dobrą powieść.

Stulecie chirurgów / Triumf chirurgów

W 1956 roku na rynku pojawiła się kolejna książka - „Stulecie chirurgów”. To zbeletryzowana historia przełomowych odkryć w zakresie chirurgii. Większość treści powstała na podstawie wspomnień lekarza H. St. Hartmanna, fikcyjnej postaci, przedstawianej jako dziadek autora. Thorwald opisuje w niej proces rozwoju i powolnego wdrażania przez środowiska medyczne takich praktyk jak antyseptyka, aseptyka czy anestezja. Dwa lata później premierę miała kontynuacja książki pt. „Triumf chirurgów”.

Dawna medycyna

Jeśli ciekawi Was bardziej odległa historia medycyny, sięgnijcie po książkę „Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga. Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru”. Thorwald pisze w niej o medycynie wielkich cywilizacji z różnych zakątków świata – Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej. Autor przybliża tajniki pracy starożytnych lekarzy – niektórzy z nich, już tysiące lat temu, stosowali rozwiązania do dziś wykorzystywane w szpitalach i klinikach – m.in. amputacje, cesarskie cięcie, prototypy antybiotyków czy trepanację czaszki.

Stulecie detektywów / Godzina detektywów

Najpopularniejsza i jednocześnie jedna z najdłuższych książek w karierze Thorwalda ukazała się w 1964 roku. „Stulecie detektywów” to monumentalna, przeszło 700-stronicowa opowieść o początkach współczesnej kryminalistyki. Autor pisze między innymi o pierwszym wykorzystaniu odcisków palców w rozwiązywaniu śledztw i rewolucji, jaką ta metoda wprowadziła w kolejnych latach. Swoją opowieść o pracy detektywów rozwinął w drugim tomie pt. „Godzina detektywów”. Podobnie jak “Stulecie detektywów” książka liczy sobie przeszło 700 stron. Jürgen Thorwald kontynuuje w niej opowieść o rozwoju kryminalistyki, ale tym razem największą uwagę poświęca tajnikom badań krwi, nasienia, plam na ubraniach. Co ciekawe, wywód teoretyczny urozmaica opisami prawdziwych śledztw.

Kolejne książki Thorwalda: Pacjenci, Kruchy dom duszy, Ginekolodzy, Męska sprawa

Na początku lat 70. ubiegłego wieku ukazała się nowa książka Thorwalda pt. „Pacjenci”, w której możemy przeczytać o rozwoju transplantologii z punktu widzenia pacjentów. To zbiór prawdziwych historii osób, które w realny sposób przyczyniły się do rozwoju dyscypliny. W książce pojawiają się zatem pacjenci, którym po raz pierwszy służyły sztuczne nerki, sztuczne zastawki czy serce z tworzywa sztucznego. Z połączenia literackiego talentu i niebywałej wiedzy Thorwalda, powstała książka, która zachwyciła setki tysięcy czytelników na całym świecie.

W 1986 roku swoją premierę miała książka „Kruchy dom duszy”. Jürgen Thorwald pisze w niej o rozwoju chirurgii mózgu. To opowieść o tysiącach eksperymentów, które doprowadziły do ostatecznego zaakceptowania neurochirurgii jako pełnoprawnej gałęzi medycyny. Z kolei „Męska plaga. Seks, pożądanie i kłopoty z prostatą”, wydana w 1994 roku, to jedna z najbardziej pikantnych książek Thorwalda. Niemiecki pisarz szuka odpowiedzi na pytania dotyczące zwyczajów seksualnych mężczyzn i tego jak wpływają one na ich rozwój kariery, relacji z otoczeniem i zdrowie. Bohaterami mini biografii erotycznych są tutaj m.in. Pablo Picasso, H. G. Wells i Charlie Chaplin. Jednym z głównych tematów jest również prostata – Thorwald pisze nie tylko o diagnostyce i sposobach jej leczenia, ale również o ludziach, którzy na nią chorowali.

W 2016 roku, nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się książka „Ginekolodzy”, jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek Thorwalda. Niemiecki pisarz poświęcił ją lekarzom, którzy w dużym stopniu przyczynili się do rozwoju ginekologii. Największy rozwój dziedziny przypadł na przełom XIX i XX wieku, gdy zaczęto wprowadzać nowoczesne, jak na ówczesne standardy, metody diagnostyki i operacji. Zanim jednak do tego doszło, wiele kobiet musiało przeżyć horror. Ginekologów nazywano bowiem „damskimi rzeźnikami”, którym bardziej zależało na kolejnych odkryciach medycznych niż na zdrowiu pacjentek.

Książki Jürgena Thorwalda w formie w elektronicznej (ebook, audiobook) oraz papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Umieszczone w kategorii „Pozostałe” publikacje to książki, które należą do kategorii „Historia”, ale których nie można przyporządkować do żadnej z podkategorii – „Historia najnowsza”, „Historia nowożytna”, „II wojna światowa”, „Starożytność i średniowiecze”. Odnaleźć tu możemy pozycje opisujące dłuższe okresy historii, niemieszczące się w ściśle wyznaczonych zakresach, a także tytuły poświęcone konkretnym aspektom historii czy ujmujące historię w niecodzienny sposób. W serwisie Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, czyli opracowane dzieje Europy spisane przez jednego z najpopularniejszych historyków Normana Daviesa, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha, w której znaleźć możemy historię jednego z najważniejszych rodów Rzeczpospolitej. Kolejną wartą wyróżnienia pozycją jest „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata”, gdzie Erik Durschmied opisuje konflikty zbrojne, w których decydującą rolę odegrały zjawiska atmosferyczne. W kategorii „Pozostałe” umieszczone zostały książki z cyklu „prawdziwe historie”, przedstawiające historię z punktu widzenia kobiet. W serii znajdują się publikacje m.in. Anny Herbich („Dziewczyny z powstania”, „Dziewczyny z Syberii”), Kamila Janickiego („Damy złotego wieku”, „Żelazne damy”), Diane Ducret („Kobiety dyktatorów”, „Kobiety mafii”) i Anny Marii Śnieżko („Żona wyklęta”). Czytelników chcących poznać historię od jej zabawnej strony na pewno zainteresuje „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka, w której autor w dowcipny i ciekawy sposób opisuje wybrane przez siebie wydarzenia czy postacie historyczne. Podobną formę przyjmuje Jan Wróbel w „Historii Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec”, w której z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem rozprawia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. Nie inaczej jest w kontynuacji tej książki – „Historii Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też” napisanej wspólnie z Ewą Wróbel. Druga część to zestawienie genialnych osiągnięć naszych rodaków, bez których świat nie byłby taki sam.