Kamil Janicki Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Kamil Janicki Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Kamil Janicki to polski pisarz i publicysta. Specjalizuje się w dziejach II Rzeczypospolitej. Wiele jego publikacji i książek poświęconych jest sylwetkom wybitnych kobiet. Janicki jest redaktorem naczelnym magazynu „WielkaHISTORIA.pl”. Jego teksty ukazywały się m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Do Rzeczy”, „Świecie Wiedzy” oraz na portalach „Histmag.org” oraz „Onet.pl”. Ponadto współpracował z „Focusem Historia”, „Newsweekiem Historia”. Na swoim koncie ma również pracę w wydawnictwie Znak, gdzie kierował redakcją wydawnictwa Znak Horyzont. Janicki wielokrotnie komentował bieżące wydarzenia historyczne. Rozmowy z nim były publikowane m.in. w „Wirtualnej Polsce”, „Interii”, portalu „Na Temat”, „Dzienniku Bałtyckim” oraz „Tygodniku NIE”. Przez blisko dziewięć lat Kamil Janicki nadzorował pracę portalu ciekawostkihistoryczne.pl.

Janicki jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2011 roku obronił pracę dyplomową pt. „Alkohol i pijaństwo we wspomnieniach żołnierskich z II wojny światowej”. W 2012 roku na kanwie swojej pracy magisterskiej napisał książkę wydaną przez Instytut Wydawniczy Erica pt. „Pijana wojna. Alkohol podczas II wojny światowej”. Kolejną publikacją Janickiego była wydana w 2012 roku przez Znak książka „Pierwsze damy II Rzeczpospolitej”. Janicki opowiada w swojej publikacji o kobietach najważniejszych dowódców, wojskowych, polityków XX-lecia międzywojennego. Pojawiają się tutaj zatem nie tylko sylwetki prezydentowej Wojciechowskiej, żony Ignacego Mościckiego, żon marszałka Piłsudskiego, ale również ich kochanki. W 2013 roku ukazała się kolejna książka Janickiego poświęcona kobietom okresu II RP, „Upadłe damy II Rzeczpospolitej”. Tym razem „bohaterkami” książki są bezwzględne morderczynie, porywaczki, oszustki, burdelmamy, szantażystki, które swoją działalnością wzbudzały poruszenie i strach wśród mieszkańców II Rzeczypospolitej.

Książki Kamila Janickiego o kobietach na przestrzeni wieków

Kolejnymi książkami Janickiego o losach kobiet na przestrzeni wieków są „Damy złotego wieku”, „Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę” (2015), „Damy ze skazą” (2016), „Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę” (2018), „Damy polskiego imperium” (2017), „Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę” (2019), „Damy Władysława Jagiełły” (2021).

W 2018 roku ukazała się książka „Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić”. Głównym motywem książki są tematy tabu, o których w XX-leciu międzywojennym się nie mówiło. Janicki po niemal stu latach stara się odtworzyć spojrzenie ówczesnych mieszkańców Rzeczypospolitej na takie kwestie jak gwałt, molestowanie, pedofilia, nękanie czy zboczenia. Autor odkrywa przed czytelnikami świat pełen hipokryzji i nigdy nie ukaranych zbrodni.

W 2020 roku ukazała się pierwsza książka Janickiego pod szyldem Wydawnictwa Literackiego. „Seryjni mordercy II RP”. Tym razem Kamil Janicki, specjalista od historii XX-lecia międzywojennego, przedstawia książkę o najgroźniejszych seryjnych mordercach II Rzeczypospolitej. To mrożąca krew w żyłach opowieść o wampirze z Łowicza, fabrykancie aniołków i wampirze z Łodzi. Autor wybrał kilka opowieści o słynnych przedwojennych mordercach. Każdej z postaci towarzyszy opis okoliczności, w których zostały popełnione zbrodnie oraz kontekst historyczny. Janicki pisze także o innych działaniach przestępczych swoich „bohaterów”.

W czerwcu 2021 roku ukazała się wyjątkowa książka w dorobku Janickiego. Tym razem historyk odbiega trochę od swoich stałych zainteresowań i podejmuje temat pańszczyzny. W wydanej nakładem Wydawnictwa Poznańskiego książce opisuje historię polskiego niewolnictwa. Autor skupia uwagę na chłopskiej nędzy i ubezwłasnowolnieniu. To nowe, świeże, ale także bardzo poruszające i wstrząsające spojrzenie na grupę społeczną, która była dla historii Polski niezwykle istotna, ale przez wieki pomijana.

Książki Kamila Janickiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Kamila Janickiego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa”, „Damy ze skazą”, „Damy Władysława Jagiełły”, „Damy polskiego imperium”, „Damy przeklęte”, „Seryjni mordercy II RP”, „Epoka milczenia”, „Niepokorne damy”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o nowożytności

Historia nowożytna to okres w dziejach, który nastąpił po średniowieczu, a więc w XV wieku, i trwał aż do początku wieku XIX. Nowożytność dzieli się na cztery okresy: renesans, barok, oświecenie i romantyzm, dlatego kategoria „Historia nowożytna” jest bardzo obszerna. Należą do niej książki opisujące wydarzenia historyczne, przemiany kulturowe, polityczne i ideologiczne. W kategorii „Historia nowożytna” znajdziemy wiele książek napisanych przez Normana Daviesa, jednego z najbardziej znanych w Polsce historyków. Davis to autor posiadający polskie i brytyjskie obywatelstwo, ale pochodzący z Walii. Napisał wiele książek historycznych dotyczących Europy Środkowej i Wschodniej, głównie Polski. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy takie książki Daviesa jak „Boże igrzysko. Historia Polski”, pozycję przez większość historyków uznaną za jedną z najlepszych książek o dziejach naszego kraju, „Serce Europy” – książkę, w której Davies przeciwstawia się utartym schematom i przedstawia historię Polski od czasów najnowszych do epok najbardziej w czasie odległych, czy „Zaginione królestwa”, w których przeczytać możemy o nieznanej historii Europy. Warto sięgnąć także po biografie i poznać bliżej takie postaci jak laureat literackiego Nobla Henryk Sienkiewicz („Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy” Kamila Kartasińskiego), niezrównany francuski dowódca Napoleon Bonaparte („Napoleon na ziemiach polskich. Przewodnik historyczny” Jakuba Hermanowicza), inicjator reformacji Marcin Luter („Marcin Luter. Prorok i buntownik” Lyndal Roper). Znajdują się tu również książki, które w centrum zainteresowania stawiają życie kobiet. Wśród nich są „Damy złotego wieku” Kamila Janickiego czy „Kobiety niepokorne. Reformatorki – buntowniczki – rewolucjonistki. Herstorie” Izabeli Desperak i Ingi Kuźmy. W tej kategorii mieszczą się też książki poświęcone historii seksualności – „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” Amy Licence oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” Marka Telera.